Filipīnu valdība vienojas ar musulmaņu nemierniekiem par autonoma reģiona izveidi
Filipīnu prezidents Beninjo Akino svētdien paziņojis, ka ar musulmaņu separātistiem - Moro Islāma atbrīvošanas fronti - panākta principiāla vienošanās, kas ļaus izbeigt četrdesmit gadus ilgušos nemierus, kuri saskaņā ar dažādām aplēsēm prasījuši kopumā 120 000 līdz 150 000 cilvēku dzīvību.
Vienošanās, kas panākta sarunās Malaizijas galvaspilsētā Kualalumpurā, paredz līdz 2016.gadam, kad beidzas pašreizējā valsts vadītāja pilnvaru termiņš, izveidot valsts dienvidos jaunu Bangsamoro autonomo reģionu, kura robežas un autonomijas līmeni noteiks īpaša 15 cilvēku komiteja. Pēc tam par jaunā reģiona izveidi un jurisdikciju tiks balsots referendumā.
"Šī vienošanās paver ceļu uz paliekošu mieru Mindanao salā," uzsvēris Akino. "Tā nozīmē, ka mēs esam pacēlušies pāri saviem aizspriedumiem, atteikušies no neuzticēšanās un tuvredzības, kas aptumšojusi mūsu agrākos centienus. "
"Mēs esam laimīgi un pateicīgi prezidentam," ziņu aģentūrai AFP pa tālruni atzinis Moro Islāma atbrīvošanas frontes līdera vietnieks Gazali Džaafars.
Paredzēts, ka musulmaņu apdzīvotais reģions iegūs lielāku politisko un ekonomisko autonomiju, tostarp tiesības noteikt nodokļus, lai panāktu neatkarību no centrālās varas subsīdijām, kā arī saņemt lielāku daļu ieņēmumu par dabas resursiem un aktīvāk piedalīties iekšējās drošības jautājumu risināšanā, bet ārpolitikas jautājumi arī turpmāk paliks Manilas pārziņā.
Vairāk nekā 90% Filipīnu iedzīvotāji ir kristieši, galvenokārt katoļi, bet Moro reģionā dzīvo aptuveni četri miljoni musulmaņu, kas uzsver, ka viņu priekšteči te mituši jau vēl pirms spāņu ierašanās sešpadsmitajā gadsimtā, kad tur pastāvēja islāma sultanāti. Šobrīd musulmaņi Mindanao ir mazākumā, tomēr joprojām vēlas pārvaldīt šo zemi un kontrolēt tās dabas bagātības - reģionā ir milzīgi zelta, vara un citu minerālo resursu krājumi, tas ir arī viens no svarīgākajiem Filipīnu lauksaimnieciskajiem rajoniem.
Moro Islāma atbrīvošanas fronte un citi musulmaņu grupējumi cīņu par neatkarību vai autonomiju uzsāka jau pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados. Šī cīņa, īpaši sākumposmā, prasīja milzīgus cilvēku upurus un iedzina vairākus Mindanao rajonus dziļā nabadzībā. 1989.gadā tika izveidots Musulmaņu Mindanao autonomais reģions, bet, kā atzinis Akino, šis solis bijis neveiksmīgs, un aizvadītajā laikā pamiera posmi atkal mijušies ar vardarbīgām sadursmēm.
LETA/Foto: AFP/LETA, EPA/LETA