Pasaulē

Vācijas valdība apstiprina likumu par banku darbību atdalīšanu

Jauns.lv

Vācijas valdība trešdien apstiprināja likumprojektu par banku atdalīšanu, lai pasargātu klientu noguldījumus no riskantākām banku darbības jomām, teikts valdības paziņojumā.

Vācijas valdība apstiprina likumu par banku darbīb...

"Mēs zinām, ka nepietiekamā finanšu tirgu regulēšana pagātnē bija kļūda," paziņoja Vācijas finanšu ministrs Volfgangs Šeible.

"Mēs ļāvāmies, lai mūs apžilbina tehnoloģiju inovācijas, jauni finanšu produkti un finanšu tirgu elpu aizraujošā attīstība," norādīja ministrs.

Tomēr finanšu krīzes kontekstā Vācija ir nonākusi pie apjausmas, ka "nevienam finanšu tirgum, nevienam finanšu spēlētājam un nevienam finanšu produktam nedrīkst ļaut izvairīties no uzraudzības", piebilda Šeible.

"Ja jūs vēlaties iespēju gūt peļņu, jums jāuzņemas daļa riska," komentējot likumprojekta nepieciešamību, paziņoja ministrs.

Likumprojektam tagad nepieciešams saņemt apstiprinājumu parlamentā. Šeible cer, ka likumprojekts parlamentā tiks apstiprināts līdz jūnijam.

"Mēs soli pa solim ieviešam jaunu finanšu tirgu uzraudzības kārtību," uzsvēra ministrs.

Iepriekš informācijas avoti vēstīja, ka valdība vēloties, lai likums spēkā stātos 2014.gada janvārī, bet banku darbības tiktu atdalītas līdz 2015.gada jūlijam.

Šis likums attieksies tikai uz bankām ar bilancēm virs 100 miljardiem eiro (70,3 miljardiem latu) vai ar riskantām pozīcijām, kuru vērtība veido 20% no bilances apjoma. Šīm bankām tiks prasīts pārvietot to riskantos biznesus juridiski un finansiāli atdalītās struktūrvienībās.

Šeible lēš, ka jaunie noteikumi attieksies uz desmit līdz divpadsmit bankām Vācijā.

Ministrs konkrētas bankas vārdā neminēja, tomēr sagaidāms, ka jaunie noteikumi gandrīz droši ietekmēs Vācijas divas lielākās bankas "Deutsche Bank" un "Commerzbank", kā arī reģionālo banku gigantu "Landesbank Baden-Wuerttemberg" (LBBW).

Tāpat likums paredz bankām izstrādāt ārkārtas plānus restrukturizācijai vai likvidācijai gadījumā, ja tās nonāktu finanšu problēmās.

Savukārt augstākā līmeņa vadītājiem draudēs līdz pat piecu gadu cietumsods, ja tie tiks atzīti par vainīgiem nolaidīgā savu pienākumu pildīšanā, lai uzraudzītu savas bankas riskus.

Banku darbības atdalīšanu ierosinājis Somijas Centrālās bankas vadītājs un Eiropas Centrālās bankas valdes loceklis Erki Līkanens, lai samazinātu riskus banku nozarē.

Taču viens no "Deutsche Bank" līdzvadītājiem Anšu Džains jau vairākkārt kritizējis šo ierosinājumu kā kaitīgu gan Vācijas ekonomikai, gan Vācijas uzņēmumiem.

Viņš uzskata, ka gadījumā, ja "Deutsche Bank" vairs nevarēs izmantot noguldījumus, lai refinansētu savas darbības investīciju jomā, tad automātiski pieaugs refinansēšanas izmaksas, un tas samazinātu lielo kompāniju finansēšanas iespējas.

Turklāt bankām ar lieliem noguldījumiem būtu grūti atrast pievilcīgas investīcijas klientiem, uzsver Džains.

LETA