Ziemeļkoreja apstiprina, ka veikusi kodolizmēģinājumu
(Papildināta 11:31) Ziemeļkoreja otrdien apstiprināja, ka šajā dienā "veiksmīgi" īstenojusi pazemes kodolizmēģinājumu, kas ir trešais šīs valsts kodolizmēģinājums.
"Ir veiksmīgi sarīkots trešais kodolizmēģinājums," paziņoja Korejas Centrālā ziņu aģentūra (KCNA).
"Kodolizmēģinājums tika veikts kā daļa no pasākumiem mūsu nacionālās drošības un suverenitātes aizsardzībai pret pārdrošo naidīgumu no [Amerikas] Savienoto Valstu puses, kuras ir pārkāpušas mūsu republikas tiesības uz mierīgu satelīta palaišanu," paziņoja KCNA.
Paziņojumā teikts, ka tika izmēģināta "miniatūra" kodolierīce un izmēģinājums veikts "drošā un perfektā veidā".
Ziemeļkoreja nāca klajā ar apstiprinājumu trīs stundas pēc tam, kad kaimiņvalstis konstatēja seismisku aktivitāti Ziemeļkorejas kodolizmēģinājumu poligona rajonā.
ANO ģenerālsekretārs Bans Kimūns nosodīja Ziemeļkorejas kodolizmēģinājumu kā "dziļi destabilizējošu" provokāciju, kas ir "skaidrs un smags attiecīgo [ANO] Drošības padomes rezolūciju pārkāpums".
ANO Drošības padome bija brīdinājusi Ziemeļkoreju par "ievērojamām sekām", ja tā veiktu jaunu kodolizmēģinājumu.
Drošības padome otrdien sanāks uz ārkārtas sēdi, lai apspriestu šo kodolizmēģinājumu. Sasaukt šo sēdi ierosināja Dienvidkoreja, kas pašlaik prezidē ANO Drošības padomē un bija aicinājusi uz stingru rīcību pret Ziemeļkoreju jauna kodolizmēģinājuma gadījumā.
Dienvidkorejas Azsardzības ministrija ir paziņojusi, ka Ziemeļkoreja otrdien veica savu trešo kodolizmēģinājumu, iepriekš par to brīdinot Ķīnu un ASV, un ka šī kodolizmēģinājuma jauda bija sešas vai septiņas kilotonnas.
Ziemeļkoreja jau vairākas nedēļas ir draudējusi veikt "augstāka līmeņa" kodolizmēģinājumu, neraugoties uz ANO Drošības padomes brīdinājumiem. Ziemeļkoreja līdz šim bija veikusi divus kodolizmēģinājumus 2006.gada 9.oktobrī un 2009.gada 25.maijā.
ASV prezidents Baraks Obama otrdien paziņoja, ka "provokatīvais" kodolizmēģinājums nav palielinājis Ziemeļkorejas drošību, un aicināja atbildēt uz to ar "ātru" un "ticamu" starptautisku rīcību. "Ziemeļkoreja ne tuvu nav sasniegusi savu paziņoto mērķi kļūt par stipru un plaukstošu valsti, bet tā vietā ir arvien vairāk izolējusi un padarījusi nabadzīgu savu tautu, neapdomīgi turpinot izstrādāt masu iznīcināšanas ieročus un to transportēšanas līdzekļus," sacīja Obama.
Lielbritānija nekavējoties sāks konsultācijas ar partnerēm ANO Drošības padomē, aicinot dot "stingru atbildi" uz Ziemeļkorejas kodolizmēģinājumu, otrdien paziņoja Lielbritānijas Ārlietu ministrija.
Krievija nosodīja Ziemeļkorejas kodolizmēģinājumu un paziņoja, ka uzskata to par ANO Drošības padomes rezolūciju pārkāpumu tāpat kā Ziemeļkorejas decembrī veikto ballistiskās raķetes izmēģinājumu.
Ķīna otrdien paziņoja, ka ir "stingri pret" Ziemeļkorejas kodolizmēģinājumu, kas veikts "par spīti plašai opozīcijai no starptautiskās sabiedrības puses". "Mēs stingri aicinām Korejas Tautas Demokrātisko Republiku (Ziemeļkoreju) ievērot savu apņemšanos būt brīvai no kodolieročiem un neveikt nekādas darbības, kuras varētu pasliktināt situāciju," paziņoja Ķīnas Ārlietu ministrija.
Ķīna ir Ziemeļkorejas galvenā sabiedrotā. Lai gan Ķīnas valsts mediji bija aicinājuši ieņemt stingrāku nostāju pret Ziemeļkoreju pirms tās gaidāmā kodolizmēģinājuma, Ķīnas Ārlietu ministrijas paziņojumā otrdien nebija nekādu draudu par sankcijām vai represijām. "Ķīnas valdība aicina visas puses reaģēt mierīgi, atrisināt [Korejas] pussalas denuklearizācijas problēmu dialoga un konsultāciju ceļā sešpusējo sarunu ietvaros," teikts šajā paziņojumā.
Japānas premjerministrs Sindzo Abe nosodīja kodolizmēģinājumu, paziņoja, ka ar to ir pārkāptas vairākas ANO Drošības padomes rezolūcijas, un solīja, ka Japāna "stingri protestēs" pret to.
BNS , Foto: AFP/LETA