Vatikāna bankas prezidenta amatā iecelts vācu finansists
Romas pāvests Benedikts XVI piektdien Vatikāna bankas prezidenta amatā iecēlis Vācijas finansistu Ernstu fon Freibergu, kas stāsies vairāk nekā pusgadu vakantajā amatā.
Fon Freibergs, kas ir studējis jurisprudenci, ir Vācijas ziemeļu pilsētā Hamburgā bāzētās kuģniecības "Blohm + Voss" padomes priekšsēdētājs, kā arī ir aktīvs Maltas Bruņinieku ordeņa biedrs.
1991.‒2012.gadā viņš bija Frankfurtē pie Mainas bāzētās finanšu institūciju konsultāciju kompānijas "Daiwa Corporate Advisory" vadītājs.
"Lēmums pieņemts pēc plaša novērtējuma un vairākām intervijām, ko veica Kardinālu komisija ar nepārtrauktu padomes atbalstu," informēja Vatikāns.
"Pāvests cieši sekoja līdzi visam izraudzīšanās procesam," norādīts Vatikāna paziņojumā.
Vatikāna banku pēdējos gados ir satricinājuši vairāki skandāli, un tās iepriekšējais prezidents Etore Goti-Tedeski 2012.gada maijā tika atcelts no amata svarīgāko pienākumu nepildīšanas dēļ.
Goti-Tedeski kā ekspertam finanšu ētikas jautājumos 2009.gadā tika uzticēts vadīt Vatikāna banku, kas oficiāli pazīstama ar Reliģisko darbu institūta (IOR) nosaukumu, lai veicinātu tās darbības caurredzamību. Tomēr Itālijas policija 2010.gadā sāka izmeklēšanu pret viņu naudas atmazgāšanas izmeklēšanas ietvaros. Saistībā ar izmeklēšanu pret Goti-Tedeski Itālijas nodokļu policija konfiscēja 23 miljonus eiro (16 miljonus latu), kurus Vatikāna Banka bija mēģinājusi pārskaitīt no nelielas Itālijas bankas "Credito Artigiano".
Vatikāns mēģina īstenot reformas, lai tiktu iekļauts to valstu sarakstā, kas ievēro likumus cīņā pret naudas atmazgāšanu, tomēr Itālijā pret to sākta izmeklēšana par aizdomīgiem darījumiem.
Vatikāna Banka jeb IOR tika izveidota Otrā pasaules kara laikā, lai pārvaldītu reliģisko ordeņu, kardinālu, bīskapu un priesteru kontus. 1982.gadā tā cieta zaudējumus vienā no Itālijas lielākajām krāpniecības lietām, kad bankrotēja Milānas banka "Banco Ambrosiano", kurā IOR bija galvenais akcionārs.
BNS