Pirmo reizi savas prezidentūras laikā Obama ieradies vizītē Izraēlā
ASV prezidents Baraks Obama trešdien devies vizītē uz Izraēlu, kuras laikā viņš apmeklēs arī palestīniešu teritorijas. Baltā nama saimnieks Tuvo Austrumu vizītes laikā paredzējis pabūt arī Jordānijā.
Šī ir Obamas pirmā vizīte Izraēlā prezidenta statusā.
Obamas lidmašīna nolaidās Telavivā plkst.12.30 pēc Latvijas laika.
"Mans mērķis šajā braucienā ir klausīties. Es gatavojos tikties ar Bibi (Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjahu). Es gatavojos tikties ar [palestīniešu pašpārvaldes premjerministru Salamu] Fajadu un (palestīniešu pašpārvaldes prezidentu) Abu Mazenu [Abasu] un uzklausīt, kāda ir viņu stratēģija, kāda ir viņu vīzija," intervijā Izraēlas televīzijai norādīja Obama.
Tūlīt pēc ierašanā Izraēlā Obama apskatīs tuva darbības rādiusa pretraķešu sistēmas "Iron Dome" ("Dzelzs kupols") bateriju. Pēc tam Obama dosies uz Jeruzalemi, kur tiksies ar Izraēlas prezidentu Šimonu Peresu un Netanjahu.
Obamas attiecības ar Izraēlas premjerministru bijušas neviendabīgas. Politiķu starpā bijušas atklātas domstarpības par to, vai Irānas kodolprogramma rada tūlītējus draudus, par Izraēlas īstenoto okupēto teritoriju kolonizāciju, kā arī par sarunām ar palestīniešiem.
Obama sava pirmā prezidentūras termiņa laikā saniknoja Izraēlas premjerministru Netanjahu ar spriedumiem, ka nākotnes Palestīnas valsts ģeogrāfiskajām aprisēm jābalstās 1967.gada robežās un ka ir jāīsteno apmaiņa ar teritorijām, lai nodrošinātu Palestīnas teritorijas viengabalainību.
Pagājušā gada prezidenta vēlēšanu kampaņas laikā Obama tika kritizēts par to, ka, būdams valsts galvas amatā, viņš ne reizi nav apmeklējis Izraēlu. Tiesa gan, arī Džordžs Bušs Izraēlu apmeklēja tikai otrā prezidentūras termiņa laikā.
Baltais nams norādījis, ka Obama vizītes laikā negrasās nākt klajā ar jauniem priekšlikumiem, kas varētu atdzīvināt strupceļā nonākušās Izraēlas un palestīniešu miera sarunas. Tomēr amatpersonas uzsvēra, ka prezidents vēl arvien atbalsta tā dēvēto divu valstu risinājumu.
"ASV vienmēr būs iesaistītas šajā procesā," norādīja prezidenta padomnieks Bens Rods.
Izraēla un palestīnieši ir apņēmušies sasniegt "divu valstu atrisinājuma" mērķi, kad viena otrai līdzās robežās, par kurām puses būs panākušas vienošanos, pastāvēs divas valstis.
Palestīnieši atsakās atgriezties pie sarunu galda, kamēr Izraēla turpina kolonistu apmetņu būvniecību okupētajā Rietumkrastā un anektētajā Austrumjeruzalemē. Savukārt Izraēla uzstāj uz sarunām bez priekšnosacījumiem.
Palestīniešu pašpārvaldes prezidents Mahmuds Abass paudis cerību, ka Obama palīdzēs panākt vienošanos ar Izraēlu par vairāk nekā 1000 palestīniešu ieslodzīto atbrīvošanu. Viņš cer arī uz ASV palīdzības piešķiršanu 700 miljonu ASV dolāru (380 miljonu latu) apmērā, kas pašreiz ir bloķēta.
Gaidāms, ka Obama palestīniešiem liks noprast, ka tādi soļi, kā mēģinājums panākt Palestīnas valsts atzīšanu ANO, ir neproduktīvi, bet Izraēlai aizrādīs, ka kolonistu mājokļu būvniecība samazina izredzes atsākt miera sarunas.
Tiks apspriesti arī tādi jautājumi kā Irānas kodolprogramma un Sīrijas krīze.
LETA, Foto: AFP/LETA