Oho! 25 000 jūdu klātbūtnē jauniete ieprecas ortodoksālo ebreju dinastijā. FOTO. VIDEO
Kāzas, protams, vienmēr ir liels notikums un bieži vien tiek svinētas ar vērienu, taču Jeruzalemē notikušās ultraortodoksālo ebreju hasīdu precības bija nudien iespaidīgas. 25 tūkstoši ebreju vēroja, kā precas rabīnu dinastijas atvase, 18 gadus vecais Šaloms. Viņš ir Belzas rabīna mazdēls, un pēc līdera nāves stāsies augstajā amatā. Tiesa, hasīdi no skata visi izskatās vienādi gluži kā ūdens lāses, tāpēc sazīmēt, kurš ir vīrs, nav viegli.
Hasīdi ir ultraortodoksālie ebreji, kurus no citiem jūdiem var atšķirt pēc tā, ka tie valkā melnus garus uzvalkus, cepures ar platām malām un parūkas. Sievietes savukārt valkā svārkus un kreklus ar garām piedurknēm un bez dekoltē. Kad apprecas, meitenei galva jānosedz ar lakatu vai cepuri, bet vīrieši vispār reti kad no cepures šķiras.
Šim jūdaisma novirzienam raksturīgi ārkārtīgi stingri dzīves noteikumi – ierobežojumi, kuru mērķis ir “padarīt cilvēku laimīgu”.
Viņu dzīve grozās ap ticības mācību, lūgšanām un ģimeni. Hasīdu pasaule ir bez televīzijas, filmām, interneta.
Šīs kāzas Izraēlā vienkopus pulcēja hasīdisma piekritējus no visas pasaules, viesu skaits tik tiešām iespaidīgs – apmēram 25 000 lūgto viesu, bet vēl daudzi tūkstoši cilvēku šīs kāzas vēroja iztālēm. Vērotāji tika sadalīti pa sekcijām - ievērojot tradīcijas, vīrieši un sievietes laulības vēroja katrs savā galā. Ceremonija notika otrdien, un svinības ilga līdz pat rītausmai. Kāzu vērienīguma dēļ tika slēgtas daudzas Jeruzalemes ielas.
Ortodoksālo ebreju kāzas 25 000 viesu klātbūtnē
18 gadus vecā Šaloma un 19 gadus vecās Hannas kāzas, protama lieta, notika stingri pēc hasīdisma reglamenta un sastāvēja no vairākiem etapiem. Pirmajā daļā notiek gredzena pasniegšana līgavai, pirms un pēc šī procesa sievietes seja nedrīkst būt redzama, kā arī viņa nedrīkst runāt ar vīriešiem, arī ar savu topošo vīru ne. Gredzenošana notiek klusumā. Pēc tam jaunlaulātie ceremonijas vietu pamet un vienu stundu pavada divatā. Tad viņi atgriežas pie skatītājiem, kas nozīmē – līgava ar savu attieksmi paudusi, ka vēlas tikt noprecēta.
Pirms lielo svinību sākšanās puisis un meitene no pokāla malko vīnu, un tad vīra radinieki sāk rituālo deju etapu. Hanna stāvēja nekustīgi, un rabīna saime viņas priekšā izpilda dažādas dejas. Jauno sievu un šos vīriešus vieno vien lenta, ko abi tur katrs savā galā. Atbilstoši talmudam, tas ir liels gods – izklaidēt ģimenes jaunpienācēju.
Lai no tāluma redzētu, kā Belzas rabīns danco, viesi izmantoja binokļus. Pēc rituālajiem etapiem svinības sākās visiem kāzās iesaistītajiem, bet tradicionālo maltīti varēja baudīt apmēram puse sanākušo.
Hasīdisms radies 18. gs. Polijā. Hasīdisms māca piekopt lūgšanas, cenšanos būt dievbijīgam un "ar prieku kalpot Tam Kungam". Pārvarēdams spēcīgu opozīciju, 18. un 19. gadsimtā hasīdisms izplatījās visā Austrumeiropā. Daudzu tā ideju pamatā ir kabala.
Iespaidīgās Šaloma un Hannas kāzas
Kasjauns.lv, Foto: AFP/LETA, ekrānuzņēmums no dailymail.co.uk