
Krievija kļuvusi par pirmo valsti, kas atzinusi islāma fundamentālistu talibu valdību Afganistānā

Krievija ir kļuvusi par pirmo valsti, kas oficiāli atzinusi talibu valdību. Jāpiemin, ka tā vien šī gada aprīlī izņēma talibus no Krievijas teroristu organizāciju saraksta.
Afganistānas ārlietu ministrs Amirs Kans Mutaki šo soli nodēvējis par "drosmīgu lēmumu" un norādīja, ka šis solis iezīmē "jaunu posmu abu valstu pozitīvajās attiecībās". Talibi jau kopš 2021. gada augusta, kad viņi atguva varu valstī, ir centušies iegūt starptautisko atzīšanu un piesaistīt starptautiskās investīcijas, neskatoties uz pieaugošiem ziņojumiem par cilvēktiesību pārkāpumiem valstī.
Krievijas Ārlietu ministrija norādīja, ka oficiālā valdības atzīšana "dos impulsu produktīvai divpusējai sadarbībai" starp abām valstīm. Tā uzsvēra arī abu valstu iespēju "komerciālajā un ekonomiskajā" sadarbībā - enerģētikā, transportā, lauksaimniecībā un infrastruktūrā.
Krievija bija viena no retajām valstīm, kas 2021. gadā nenoslēdza savu vēstniecību Afganistānā, un tā uzsvēra, ka "dialoga paplašināšana ar Kabulu ir būtiska reģionālās drošības un ekonomiskās attīstības kontekstā". Turklāt Krievija bija pirmā, kas 2022. gadā parakstīja starptautisku ekonomisko līgumu ar talibu valdību, piekrītot piegādāt Afganistānai naftu, gāzi un kviešus. Tāpat šī gada aprīlī talibi tika izņemti no Krievijas teroristu organizāciju saraksta.
Rietumu valdības un humānās organizācijas plaši nosodījušas talibu valdību, īpaši par Šariata likumu ieviešanu, kas paredz smagus ierobežojumus sievietēm. Saskaņā ar likumu, sievietēm liegta piekļuve augstākajai izglītībai, viņas nedrīkst atstāt mājas bez vīrieša pavadības un viņām ieviesti stingri ģērbšanās nosacījumi.