Ziemeļkorejas gulagā "pazuduši" 20 000 bez vainas notiesāto
Jau vairākas desmitgades Ziemeļkorejā eksistējis milzīgs cietums, ko pazina ar terminu "Nometne Nr.22". Jaunākā informācija liecina, ka pēdējā gada laikā tur no bada vai slimībām miruši vismaz 20 tūkstoši cilvēku. Lēģeri nr.22 nupat slēdza, un šie 20 000 nekur dokumentos neparādās kā dzīvi esoši cilvēki.
Ar šokējošo vēsti klajā nākusi cilvēktiesību izpētes grupa, kas specializējas Ziemeļkorejas iekšlietās. Līdz šim nebija noslēpums par milzīgā gulaga eksistenci: tajā bija ieslodzīti tūkstošiem cilvēku, liela daļa sīku noziedznieku, bet vairums - cilvēku, kas fiziski neko noziegušies nebija. Visticamāk, pretvalstiski noskaņotie ziemeļkorejieši.
No pieejamajiem datiem izriet, ka Nometnē nr.22 mita aptuveni 30 tūkstoši ieslodzīto. Kad pērnā gada decembrī cietumu valsts izlēma slēgt, atklājies, ka līdz decembra mēnesim dramatiski sarucis notiesāto skaits.
Astoņi tūkstoši cilvēku pārvesti uz citiem cietumiem, vēl 2 tūkstoši reabilitēti vai miruši no vecuma (šīs nāves ir reģistrētas dokumentos), bet par 20 000 atlikušo ieslodzīto vispār nekādu ziņu nav. It kā tādu cilvēku nebūtu bijis šajā pasaulē. Cilvēktiesību uzraugi akcentē, ka, visticamāk, ļaudis gājuši bojā no bada vai slimībām. Vai, iespējams, nogalināti. Zināms, ka izdzīvojušie pārvesti uz Čonginas pilsētas cietumu (nr.25) un vēl kādu gulagu - nr.16 -, par kuru informācija ir skopa, jo tā ir vieta sevišķi bīstamiem kadriem.
Par nometnes nr.22 slēgšanu izlēma jaunais Ziemeļkorejas līderis drīz pēc nākšanas pie varas pēc sava tēva nāves. Nesen Ziemeļkoreju piemeklēja tāds pārtikas trūkuma stāvoklis, ka valsts par to neklusēja un pat pieņēma rīsu tonnas no kaimiņu Dienvidkorejas, un, iespējams, ēdiena trūkums bijis pie vainas tik daudzu ieslodzīto "pazušanā".
Cilvēktiesību izpētes grupa lēš, ka visā Ziemeļkorejā cietumos atrodas apmēram 130 tūkstoši cilvēku, no kuriem daļa esot notiesāti "bez vainas". Taču tās nav ekstremāli šauras teritorijas; piemēram, minētā nometne nr.22 ir pat lielāka nekā Londonas centra platība.
Komunistiskā un noslēgtā valsts liedz apciemot savus cietumus. Tajos netiek ne organizāciju pārstāvji, ne žurnālisti. Izpētes grupa pastāstījusi, ka mēdz būt gadījumi, kad iesloga pat trīs vienas ģimenes paaudzes - un uz visu mūžu. Lai izdzīvotu, cietumieki ēd vardes, žurkas un izlasa kukurūzas graudus no cietuma suņu ekskrementiem. Cilvēktiesību eksperti lēš, ka 40% ieslodzīto mūža gals pienāk no bada. Pārējiem - no slimībām. Tāpat viņiem zināms par gadījumiem, kad politieslodzītie cieš no brutāliem apsargiem un pat no seksuālas vardarbības.
Izmeklētāju grupa, publiskojot šo šokējošo paziņojumu, vēlas nekavējošu ANO iesaisti Ziemeļkorejas cietumnieku jautājumā, pirmām kārtām noskaidrojot, kur palikuši 20 tūkstoši 22.nometnē reģistrēto, kuru tur vairs nav.
Kasjauns.lv, Foto: ekrānuzņēmums no thedailymail.co.uk