Bans: Saūda Arābija nav oficiāli informējusi par lēmumu atteikties no vietas ANO Drošības padomē
Saūda Arābija vēl nav oficiāli informējusi ANO par lēmumu atteikties no vietas ANO Drošības padomē, piektdien pavēstīja organizācijas ģenerālsekretārs Bans Gimuns.
Pēc ģenerālsekretāra teiktā, ANO dalībvalstīm būs jālemj, kā aizvietot Saūda Arābiju Drošības padomē.
LETA jau vēstīja, ka Saūda Arābija tikai dienu pēc ievēlēšanas piektdien paziņoja, ka atsakās no vietas ANO Drošības padomē, apsūdzot šo institūciju "dubultstandartos".
"Drošības padomes darba mehānismi un dubultstandarti tai liedz pildīt savus pienākumus un uzņemties atbildību pasaules miera saglabāšanā," teikts Saūda Arābijas Ārlietu ministrijas izplatītajā paziņojumā. "Tāpēc Saūda Arābijai (..) nav citas izvēles kā atteikties no dalības Drošības padomē, kamēr tā nav reformēta un apveltīta ar līdzekļiem, lai pildītu savu pienākumu aizsargāt mieru un drošību pasaulē."
Ceturtdien tika pārvēlēti pieci ANO Drošības padomes pagaidu locekļi. ANO Ģenerālā asambleja uz nākamajiem diviem gadiem Drošības padomē ievēlēja Čadu, Čīli, Lietuvu, Nigēriju un Saūda Arābiju. Citas valstis uz padomes vietām, kas atbrīvosies 1.janvārī, beidzoties Azerbaidžānas, Gvatemalas, Marokas, Pakistānas un Togo pilnvaru termiņam, nekandidēja.
ANO Drošības padomē pavisam pārstāvētas 15 valstis, proti, pieci pastāvīgie locekļi ar veto tiesībām - ASV, Lielbritānija, Francija, Krievija un Ķīna - un desmit pagaidu locekļi. Katru gadu piecas pagaidu dalībvalstis tiek pārvēlētas.
Saūda Arābijas vēstnieks ANO Abdulla al Mualimi norādīja, ka lēmums atteikties no vietas Drošības padomē, kur valsts līdz šim nekad nav bijusi pārstāvēta, atbilst Rijādas sen īstenotajai politikai, atbalstot mērenību un konfliktu risināšanu miermīlīgā ceļā.
Tikmēr ministrija norāda, ka Drošības padome nav spējusi risināt ilgstošos konfliktus Tuvajos Austrumos un novērst kodolkara draudus šim reģionam.
"Nespēja 65 gadus atrast risinājumu palestīniešu jautājumā" novedusi pie "daudziem kariem, kas apdraudējuši mieru pasaulē", teikts ministrijas paziņojumā.
Drošības padomes mazspēju apliecina arī nespēja atturēt Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmu no "paša tautas slepkavošanas ar ķīmiskajiem ieročiem", uzsvērusi ministrija.
LETA