Mūsdienu pelnrušķītes stāsts: no kalpones līdz biznesa sievietei. FOTO
Lisa Paduja ir sieviete brieduma gados no nabadzības mākta reģiona Filipīnās. Kad viņai bija 8 gadi, nomira meitenes tēvs - ģimenes vienīgais apgādnieks -, un turpmākos vairāk kā divdesmit gadus viņa pavadīja strādājot par kalponi. Tagad Lisa vada māju uzkopšanas aģentūru ar trim filiālēm un joprojām pati mēdz doties uzkopt turīgu cilvēku savrupnamus.
"Es esmu milzu pateicību parādā "Aidhas" skoliņai Singapūrai, un tagad pati strādāju pie tā, lai veicinātu mājsaimnieču un kalpoņu izglītību," saka Lisa Paduja, kurai tagad ir apmēram 40 gadu. Viņa teju vienīgā no sava nabadzīgā miesta ir "izsitusies" un kļuvusi turīga. Tik turīga, ka spēj apmaksāt augstskolu studijas saviem sešiem radubērniem.
"Aidhas" izglītības iestāde ir skola Singapūrā, kurā izglīto jau pieaugušas sievietes. Viņas mācās apieties ar datoru, iegūst zināšanas biznesa vadībā un augstas klases mājas menedžmentā. Šī skola ir iespēja mazturīgām sievietēm, kuras savā mūžā neko vairāk par katliem un veļas kalniem nav redzējušas, paplašināt savu horizontu un pēc tam atgriezties savās saimniecībās Filipīnās, Indonēzijā, Mjanmā.
Lisa Paduja šajā skolā nonāca pēc tam, kad daudzus gadus bija strādājusi par visparastāko kalponi. To viņa sāka darīt jau 8 gadu vecumā, kad nomira Lisas tēvs - no sākuma viņa kopa kādu māju Katarā, bet vēlāk tika pie izdevīgāka darba turīgāku cilvēku mājās Singapūrā. Tā kā bija jādomā par iztiku, skolā viņa negāja.
"Es esmu zemnieka meita," aģentūrai "Reuters" teic Lisa, "bet mazgājot svešu cilvēku veļu es skaidri zināju, ka gribu reiz būt saimniece pati sev. Gribu savu māju, savu saimniecību, savu ūdensapgādi, " saka sieviete, kurai pašai dieviņš nav devis bērnus, taču to ļoti daudz ir Lisas māsām un brāļiem.
Viņa lepojas, ka caur izglītības prizmu spējusi sevi materiāli nodrošināt. Pēc 21 gada kalpības citiem cilvēkiem viņa ar skolā iegūtajām zināšanām spēja izveidot savu uzņēmumu, nodarbināt vairākus cilvēkus un galu beigās nopelnīt tik daudz, lai atļautos savu brāļu un māsu bērnus atpestīt no Lisas likteņa, proti, bērni mācās augstās skolās par Lisas naudu. Pati Lisa fotogrāfu priekšā pozē Singapūras iepirkšanās kompleksā "Lucky Plaza", kur viņa savām ne pārāk turīgajām draudzenēm izmaksā jaunu apģērbu. Vairākas no Lisas Padujas bērnības draudzenēm joprojām ir kalpones.
Nabadzīga filipīniete no kalpones kļūst par uzņēmēju
Visnotaļ labi attīstītajā Singapūrā kalpoņu pakalpojumi ir ļoti pieprasīti. Tiek lēsts, ka tur strādā vismaz 21 000 mājsaimnieču palīgu. Alga svārstās no 150-300 latiem mēnesī, un tas ir diezgan maz dārgajai Singapūrai. No šīs naudas lielāko daļu sievietes pārsūta saviem radiem nabadzīgajās Filipīnās un Mjanmā. Filipīnu banka lēš, ka vismaz 10% iekšzemes kopprodukta veido nauda, kas ieplūst no Singapūrā strādājošajiem.
Kasjauns.lv, Foto: Reuters/Scanpix