Spānijas sociālisti aicina pārapbedīt Franko
Opozīcijā esošā Spānijas Sociālistu partija (PSOE) aicinājusi pārapbedīt bijušā diktatora Fransisko Franko mirstīgās atliekas, uzskatot, ka tām nav vietas Kritušo ielejā ("Valle de los Caidos").
PSOE otrdien iesniedza parlamentam likumprojektu, kurā aicināts ekshumēt Franko mirstīgās atliekas, kas 38 gadus atdusējušās klintī izcirstā bazilikā zem gigantiskā monumenta, kas slejas pār tā dēvēto Kritušo ieleju. Tajā apglabāti tūkstošiem pilsoņkara abu pušu cīnītāju, kas pārapbedīti no visā Spānijā izkaisītajiem brāļu kapiem.
Sociālisti vēlas, lai Franko mirstīgās atliekas tiek pārapbedītas citur, proti, "kādā viņa ģimenes izvēlētā vietā vai citā piemērotākā vietā".
PSOE ar šādu soli cer "pārveidot Kritušo ielejas simbolisko dabu".
Memoriālais komplekss, kurā pēc viņa nāves 1975.gadā tika apbedīts arī pats Franko, pēc diktatora pavēles tika izbūvēts laikā no 1940. līdz 1958.gadam, un toreizējā valdība deva rīkojumu apglabāt tajā ne tikai nacionālistu spēku kritušos, bet arī viņu pretinieku mirstīgās atliekas, pasniedzot to kā nacionālā izlīguma simbolu.
Virs kompleksa slejas 150 metrus augsts granīta krusts, kas redzams no daudzu kilometru attāluma.
Kopumā Kritušo ielejā apglabāti 33 847 abu pušu cīnītāji, no kuriem 12 000 vēl nav identificēti.
PSOE vēlas, lai no Kritušo ielejas tiktu ekshumēts un pārapbedīts citur arī republikāņu noslepkavotais Falangas dibinātājs Hosē Antonio Primo de Rivera. Falanga bija kvazifašistiska partija, kura nodrošināja Franko režīma ideoloģisko pamatu.
Sociālistu likumprojektā norādīts, ka memoriālā kompleksa izbūvē, kas ilga 19 gadus, tika izmantots republikāņu politieslodzīto darbaspēks.
Spānijas divu lielāko partiju - pie varas esošās konservatīvās Tautas partijas (PP) un opozīcijā esošās PSOE - saknes meklējamas abās pilsoņkara pusēs.
Sociālistiem ir ciešas saites ar republikāņu idejām, bet PP saknes meklējamas partijā "Alianza Popular" ("Tautas savienība"), kas lielā mērā izveidojās no Franko valdības ministriem.
LETA