Bangladešā drēbju šuvējām fabrikās palielina algu, taču tā joprojām būs zemākā pasaulē
Strādājošie prasīja vismaz 55 latu lielu minimālo algu, pārrēķinot mūsu valūtā, taču to pacēla vien līdz 35 latiem.
Pasaulē

Bangladešā drēbju šuvējām fabrikās palielina algu, taču tā joprojām būs zemākā pasaulē

Jauns.lv

Bangladešas valdības iecelta komisija pirmdien nobalsoja par minimālās algas pacelšanu apģērbu fabriku darbiniekiem līdz 5300 takām (35,5 latiem) mēnesī, kas joprojām ir zemākā darba samaksa pasaulē un ir mazāka nekā prasīja strādnieki.

Bangladešā drēbju šuvējām fabrikās palielina algu,...

Valdības izveidotā komisija  un arodbiedrības jūnijā pieprasīja minimālās mēnešalgas pacelšanu līdz 8114 takām (54,2 latiem), bet fabriku īpašnieki noraidīja prasību, paskaidrojot, ka drūmo ekonomikas apstākļu dēļ algas var palielināt vien par 20% - līdz 3600 takām (24 latiem).

2010.gada, kad demonstranti piespieda valdību un fabriku īpašniekus palielināt minimālo mēnešalgu līdz 3000 takām (20,68 latiem), kāda tā ir joprojām. Pirms tam tā bija 1662,50 taku (11,46 lati).  

Vietējās pētījumu grupas un tiesību aktīvists Kalpona Akters ir paziņojis, ka Bangladešā joprojām ir zemākā minimālā alga pasaulē un tāda tā saglabāsies arī pēc palielinājuma. Lēmums par minimālās algas pacelšanu vēl ir jāapstiprina Darba ministrijai.

Akters ir neatkarīgās apģērbu ražošanas sektora darbinieku tiesību aizstāvju grupas "Bangladešas strādnieku solidaritātes centrs" izpilddirektors.

Bangladešas Apģērbu ražotāju un eksportētāju asociācijas prezidents Atikuls Islāms norādīja, ka viņa organizācija ierosinājumu nepieņems, lai gan to izvērtē.

Bangladeša ir otra lielākā apģērbu ražotāja pasaulē aiz Ķīnas, un šīs jomas gada apgrozījums šajā valstī ir apmēram 11 miljardi latu. Apģērbu ražošanas sektors veido 80% no Bangladešas eksporta kopapmēra. Bangladešas apģērbu  fabrikās tiek ražoti izstrādājumi tādiem Rietumu mazumtirgotājiem kā "Walmart", H&M, "Tesco", "Inditex" un "Carrefour".

Sektorā Bangladešā strādā ap četriem miljoniem cilvēku, galvenokārt sievietes. Kopumā valstī ir ap 4500 apģērbu fabriku.

Protesti par mazajām algām, sociālajām garantijām un sliktajiem darba apstākļiem Bangladešas apģērbu ražošanas sektorā ir saasinājušies kopš aprīļa, kad netālu no galvaspilsētas sabruka astoņstāvu ēka, kurā atradās vairākas apģērbu   ražotnes, prasot 1127 cilvēku dzīvību un radot jautājumus par drošības apstākļiem nozarē.

BNS, Foto: APF/LETA