Ķemeru Nacionālajā parkā būvēs purvu "vēstniecību"
foto: Publicitātes
Jaunais dabas centrs apvienos apmeklētāju centra un dabas izglītības funkcijas, ļaujot nacionālā parka viesiem gūt plašāku izpratni par dabas aizsardzību Latvijā un Ķemeru Nacionālo parku.
Sabiedrība

Ķemeru Nacionālajā parkā būvēs purvu "vēstniecību"

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Dabas aizsardzības pārvalde ir parakstījusi līgumu par jauna dabas centra izveidi Ķemeru Nacionālajā parkā pie Lielā Ķemeru tīreļa laipas. Būvdarbus plānots uzsākt jau šajā rudenī. Jaunais dabas centrs apvienos apmeklētāju centra un dabas izglītības funkcijas, ļaujot nacionālā parka viesiem gūt plašāku izpratni par dabas aizsardzību Latvijā un Ķemeru Nacionālo parku.

Ķemeru Nacionālajā parkā būvēs purvu "vēstniecību"...

“Lai gan Dabas aizsardzības pārvalde jau līdz šim visos Latvijas reģionos īsteno dažādas dabas izglītības aktivitātes, tostarp neformālās izglītības nodarbības un tematiskos pasākumus skolēniem un pieaugušajiem, nacionālo parku dabas centru attīstīšana ļaus modernizēt gan sniegtos pakalpojumus, gan paplašinās to pieejamību, gan arī cels Latvijas dabas vērtību prestižu vietējā un starptautiskā līmenī,” skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes Komunikācijas un dabas izglītības departamenta direktore Elīna Ezeriņa. 

Ķemeru Lielā tīreļa laipa ir viens no populārākajiem Dabas aizsardzības pārvaldes apsaimniekotajiem dabas tūrisma objektiem, sasniedzot ~ 100 tūkstošu apmeklētāju ik gadu. Tādēļ tur topošais dabas centrs plānots kā purvu vēstniecība, kas ar interaktīvo ekspozīciju, dažādu izstāžu un izzinošu nodarbību palīdzību ļaus apmeklētājiem padziļināti izzināt purva ekosistēmu, purvu veidus, to rašanos, purvu nozīmi klimata un ūdens režīma regulācijā un dabas katastrofu mazināšanā. Tajā būs pieejama informācija par Ķemeru Nacionālā parka dabas tūrisma iespējām un apkaimes piedāvājumu pilnvērtīgai nacionālā parka izpētei un iepazīšanai.

Purva vēstniecību Ķemeros projektēs un būvēs SIA “INOS” – pašmāju uzņēmums ar daudzu gadu pieredzi modulāro ēku un inženierbūvju būvniecībā. Ēkas būvniecība izmaksas plānotas 2,1 miljons eiro.

“Šis ir pirmais dabas centrs, kuru attīstīšanu esam uzsākuši. Taču plānojam jaunu dabas centru izveidi arī pārējos nacionālajos parkos un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā. Katrs no tiem pārstāvēs ne tikai konkrētu īpaši aizsargājamo dabas teritoriju, bet būs veltīts arī atšķirīgai dabas izziņas un aizsardzības tēmai,” papildina Ezeriņa.

Visu plānoto dabas centru attīstīšana jāpaveic līdz 2029. gada nogalei. Ķemeru Nacionālā parka dabas centra projektēšana un būvniecība tiek īstenota projektā “Ķemeru Nacionālā parka un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta dabas centru izveide un attīstīšana vides un dabas apziņas veicināšanai sabiedrībā” (Nr. 2.2.3.2/1/25/I/002). Projekta kopējais finansējums plānots 4 616 827,32 eiro, no tiem teju 600 tūkstoši tiks ieguldīti Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta esošā dabas centra attīstībā un jaunā ekspozīcijā, atlikusī summa – purva vēstniecības celtniecībai, iekārtošanai un ekspozīcijai. No kopējām izmaksām Eiropas Reģionālās attīstības fonds sedz 85 % jeb 3 924 303,22 eiro, bet valsts budžeta līdzfinansējums ir 15 % jeb  692 524,10 eiro.

Dabas centri Dabas aizsardzības pārvaldes pārziņā darbojas Slīteres, Ķemeru, Gaujas un Rāznas Nacionālajā parkā un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā. Tajos pieejamas nodarbības, pārgājieni un izzinošas ekspedīcijas, un piedāvājums tiek plānots atbilstoši dažādām vecuma grupām un mācību programmai izglītības iestādēs. Plašāk par dabas izglītības piedāvājumu var uzzināt tīmekļa vietnē