Kultūra

Rīgas biržā iekārto Madamas pils kolekcijas izstādi

Indra Vilipsone

Jauns.lv

Turīnas mākslas muzeja Madamas pils (Palazzo Madama) kolekcijas izstāde šobrīd iedzīvojas Mākslas muzejā ‘’Rīgas birža’’. Notiek priekšmetu izpakošanas un izstādes iekārtošanas maģiskais process.

Rīgas biržā iekārto Madamas pils kolekcijas izstād...

Mākslas muzeja Rīgas Birža vadītāja Daiga Upeniece, komentējot procesu, stāsta: ‘’Es varu teikt, ka tas ir grandiozs un neticams projekts, sapņot jau mēs varam daudz, bet ja nebūtu atbalsts no visām iespējamām institūcijām, tas nenotiktu. Mecenātes Ināras Teterevas piekrišana atbalstīt šo projektu, kas ir mūsu vērienīgo projektu turpinājums ar Borisa un Ināras Teterevu fondu, Itālijas vēstniecības iniciatīva, kas mūs saveda kopā ar Turīnas Pallaco Madama muzeja vadību, tad jau protams pats muzejs un tā attieksme, jo Palazzo Madama muzejs mums piedāvāja ne vien priekšmetus no savas pamatkolekcijas, bet TOP priekšmetus. Tā notiek ļoti reti, parasti no ekspozīcijas mākslas priekšmeti netiek izņemti, lai tos sūtītu uz izstādi citā valstī, sevišķi vasarās, kad ir tūrisma sezona. Mums būs tā laime redzēt ekspozīcijas dārgumus.”

Turīnas mākslas muzeja Madamas pils (Palazzo Madama) kolekcijas izstāde šobrīd iedzīvojas Mākslas muzejā ‘’Rīgas birža’’.

Madamas pils kolekcijas izstādes iekārtošanas Rīgas biržā

Turīnas mākslas muzeja Madamas pils (Palazzo Madama) kolekcijas izstāde šobrīd iedzīvojas Mākslas muzejā ‘’Rīgas birža’’, notiek priekšmetu izpakošanas un izstādes ...

“Runājot par izstādes iekārtošanas procesu, varu teikt, ka muzejnieki ir sava veida cumfte, profesionālie kritēriji visiem ir vieni, tāpēc šobrīd mēs ar itāļu kolēģiem strādājam vienā elpā un vienā ritmā , lai tiektos uz rezultātu, ko vēlamies sasniegt. Šobrīd nenogurstoši rit jau otrā darba diena. Šoreiz process ir sarežģīts, jo ir ļoti dažādas priekšmetu grupas, šodien strādājam ar keramiku un stiklu.’’

Kā jau iepriekš ziņots, ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu tapusī izstāde “Palazzo Madama. Itālijas māksla un amatniecība 6.–19. gadsimts”,  būs apskatāma Mākslas muzejā “Rīgas birža” no 22. maija līdz 24. augustam. Izstādi veido vairāk nekā simts Turīnas mākslas muzeja Madamas pils kolekcijas dekoratīvi lietišķās mākslas meistardarbi, kas tapuši laikposmā no 6. līdz 19. gadsimtam.

Izstādē būs skatāmi izcili mākslas paraugi no darbnīcām un manufaktūrām visā Itālijā, sniedzot plašu ieskatu amatnieku meistarībā un ģenialitātē. Šajā izlasē ietilpst Murano stikls, venēciešu emaljētie trauki, renesanses bronzas no Venēcijas reģiona, mēbeles un kaltas dzelzs izstrādājumi no Lombardijas, centrālās Itālijas majolika, porcelāns no Dočijas, Veci, Koči un Neapoles, audumi un mežģīnes, mikrogriezumi kokā un ziloņkaulā, dekoratīvi grāmatu noformējumi.. Tomēr  galvenais izstādes akcents ir vienmēr apbrīnotā 15. un 16. gadsimta renesanses māksla. Šī būs sava veida atbilde tam, kāpēc tik daudzas Eiropas valstis gadsimtu aiz gadsimta ietekmējās no itāļu mākslas, to atdarinot vai vēloties iegūt savās kolekcijās.

Izstāde top ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu un ir daļa no viena miljona eiro lielā ieguldījuma vērienīgas kultūras norisēs, gatavojoties fonda 15 gadu jubilejai. Mākslas muzejs “Rīgas birža” kopā ar Borisa un Ināras Teterevu fondu veiksmīgi veidojuši daudzus izstāžu projektus, to vidū “Provansas valdzinājums” (2015), “PRADO 12 raksturi” (2017), “Advents, Ziemassvētki un Zvaigznes diena kopā ar PRADO” (2024–2025), kā arī pirmo Latvijas sadarbības projektu ar Ufici galeriju – izstādi “Pašatklāsme. Tintoreto, Omars Galljāni, Lorenco Puljizi” (2021).

Izstādes “Palazzo Madama. Itālijas māksla un amatniecība 6.–19. gadsimts” iniciators ir Itālijas Republikas vēstniecība Rīgā. Projekta vadītāja no Latvijas puses  ir Daiga Upeniece, izstādes scenogrāfs Reinis Suhanovs, izstādes kataloga galvenā redaktore Dr. art. Silvija Grosa.