Valmieras novada domes deputātu kandidāti: zaļā vientuļniece, vilki avju drēbēs un internets visiem
foto: Valmieras novada pašvaldība
Valmieras novadu grib pārvaldīt 128 cilvēki, kaut gan šāda iespēja pavērsies tikai 19.
Politika

Valmieras novada domes deputātu kandidāti: zaļā vientuļniece, vilki avju drēbēs un internets visiem

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 7. jūnijā, Jauns.lv rakstu sērijā iepazīstina ar visu 42 pašvaldību (novadu un valstspilsētu) deputātu kandidātu sarakstiem, to lokomotīvēm, tajos iekļautajām slavenībām un dīvainībām. Šoreiz stāsts par Valmieras novada domes deputātu kandidātiem, kuriem būs jāpārvalda iedzīvotāju skaita ziņā otrs lielākais Latvijas novads. Valmieras pusē lielus vēlēšanu pārsteigumus nesagaida, jo prognozē, ka pie varas atkal nokļūs gadu gadiem pie varas esošā reģionālā partija.

Valmieras novada domes deputātu kandidāti: zaļā vi...

Valmieras novada domē jāievēl 19 domnieki, un par tādiem vēlas kļūt 128 no astoņiem sarakstiem. Visvairāk uz novada domi kandidē no Zaļo un Zemnieku savienības, Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK, “Latvija pirmajā vietā” un partijas “Valmierai un Vidzemei” sarakstiem, kurā katrā iekļauti 22 uzvārdi, bet pārāk vientuļi jūtas zaļie – no Latvijas Zaļas partijas Valmieras rātsnamā vēlas iesēsties tikai viens pats cilvēks. Tāpat Valmieras novadā vienlaikus ar pilngadīgajiem pilsoņiem pie vēlēšanu urnām varēs doties arī nepilngadīgie bērni un jaunieši, jo Valmieras novads ir viena no trim pašvaldībām (vēl Bauskas novadā un Liepājā), kur noritēs iniciatīva “Demokrātija sākas ģimenē”, kuras laikā jauno paaudzi aicinās izteikt savu viedokli par viņu interesējošiem jautājumiem.

foto: Valmieras novada pašvaldība
Uz Valmieras novada domes 19 deputātu vietām pretendē 128 kandidāti no septiņiem sarakstiem.
Uz Valmieras novada domes 19 deputātu vietām pretendē 128 kandidāti no septiņiem sarakstiem.

* Nacionālā apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK saraksta līderis ir zemnieku saimniecības “Zilūži” īpašnieks, Saeimas deputāta Jāņa Grasberga brālis Valts Grasbergs. Otrais arī ir zemkopis – zemnieku saimniecības “Lojas” īpašnieks Mareks Bērziņš, bet trešais - SIA “Liepas dārzi” valdes loceklis Jānis Grava. Valmieras puses nacionāļi novadniekus uzrunā, ka viņu pašvaldības vēlēšanu “kandidāti ir cilvēki, kuri iestājas par latvisku, stipru Valmieras novadu un valsti.” 

* Latvijas Reģionu apvienības (LRA) līderis Valmieras novadā ir Latvijas Agronomu biedrības prezidents Ringolds Arnītis, kurš savulaik bija Latvijas Zemnieku savienības biedrs, otrais numurs – brīvprātīgā darba veicējs Ints Kļaviņš, bet trešā – Mazsalacas bērnudārza “Dārziņš” vadītāja Saiva Liepa. Vairāk pazīstams ir saraksta septītais numurs - Latvijas BMX izlases galvenais treneris Olafs Lakučs, kurš iepriekšējās vēlēšanās startēja no Latvijas Zaļās partijas. Valmieras novada domē pašlaik tādas īsti spēcīgas opozīcijas nav, bet LRA par tādu varētu kļūt un pievienoties Valmieras novada mēra Jāņa Baika kritizējošai Latvijas Zemnieku savienībai. Pirms četriem gadiem Valmieras novads kļuva par vienu no lielākajiem novadiem valstī, jo pilsētai pievienoja septiņus mazākus novadus ( Beverīnas, Burtnieku, Kocēnu, Mazsalacas, Naukšēnu, Rūjienas un Strenču) un nu Reģionu apvienības, kura pagājušajās pašvaldības vēlēšanās nepiedalījās, rūpe būšot visu novadu teritoriju interešu sabalansēšana: “Mēs vēlamies panākt, lai katrs iedzīvotājs sajūt pašvaldības rūpes par saviem cilvēkiem, lai jaunieši veidotu stipras un pārtikušas ģimenes ar daudziem bērniem, lai ērtības un dažādi pakalpojumi nebūtu tikai pilsētas iedzīvotāju privilēģija, bet šīs iespējas ir katram, pēc iespējas tuvāk savai dzīves vietai. Tas nozīmē attīstītu, videi draudzīgu infrastruktūru, pakalpojumus un aktīvu uzņēmējdarbību.”

foto: Edijs Pālens/LETA
Valmieras novadā stabili jūtas ilggadējais novada (pirms tam – pilsētas) mērs Jānis Baiks un viņa pārstāvētā partija "Valmierai un Vidzemei”.
Valmieras novadā stabili jūtas ilggadējais novada (pirms tam – pilsētas) mērs Jānis Baiks un viņa pārstāvētā partija "Valmierai un Vidzemei”.

* Valmieras novada domes vēlēšanās 2021. gadā uzvarēja arī pirms tam Valmierā valdošā partija “Valmierai un Vidzemei”, iegūstot 12 no 19 mandātiem. Ar valdošo vairākumu sadarbojas arī Nacionālā apvienība un “Jaunā Vienotība”. Tā kā pirms 13 gadiem izveidotā partija novadā jūtas visnotaļ stabili un vietējie prognozē, ka tā arī turpmāk būs pie varas. Partijas saraksta līderis ir pašreizējais novada mērs (pirms tam – Valmieras pilsētas mērs) Jānis Baiks. Aiz viņa seko vēl vairāki novada domes deputāti – trīs viņa vietnieki Ričards Gailums, Guntis Gladkins un Jānis Olmanis. Sarakstā ir arī pašvaldības iestādēs strādājošie, ko kritiski “Latvijas Avīzei” vērtēja deputāts Edvīns Straume no Zaļo un zemnieku savienības. “Valmierai un Vidzemei” programma sola turpināt iesākto kursu: “Cienot Valmieras novada lokālās tradīcijas, stiprināsim novada ilgtspējīgu attīstību un konkurētspēju, rūpēsimies par iedzīvotāju drošību un labklājību gan pilsētās, gan laukos. Valmiera ir izglītības, zinātnes, ekonomiskās izaugsmes, sporta un kultūras centrs novada izaugsmei.”

* “Suverēnās varas” un apvienības “Jaunlatvieši” saraksta līderi ir iekšdarbu specialists Artūrs Lubūzis, auto tirgotājs Madars Baldiņš un lauksaimniecības tehnikas mehāniķis Edmunds Zāģeris. Arī Valmieras novadā suverēno jaunlatviešu programma neatšķiras no daudzos citos novados iesniegtās programmas – vienīgi tajā mainīts novada nosaukums.

* “Latvija pirmajā vietā” (LPP) līderis ir izglītības un attīstības centra “Universum"  valdes priekšsēdētājs un Valmieras draudzes “Kacir” valdes loceklis Andis Apsītis. Publiski pieejamā informācija liecina, ka “Kacir”, kuras agrākais nosaukums bija – Valmieras evaņģēlija ticības kristiešu Vasarsvētku draudze “Atklāsme” pārstāv mesiānisko jūdaismu - savdabīgu divu monoteisko reliģiju (jūdaisms un kristietība) „mistrojumu”, kurš nav pieņemams ne konservatīvajiem jūdiem, ne kristiešiem. Mesiāniskais jūdaisms plašāku skanējumu ieguva pagājušā gada rudens sākumā, kad Bērzaunes pagastā Madonas novadā dzīvojošais ar difteriju saslimušo bērnu tēvs Lauris intervijā Latvijas Televīzijai skaidroja, ka viņa reliģiskā pārliecība neļauj vakcinēties, jo „tu nezini, kas tas ir”, kā rezultātā mira četrgadīgs puisēns. Otrais sarakstā ir SIA “PRO-L” (darbības veids: būvdarbi) valdes priekšsēdētājs Līvs Baltgailis, bet trešais - izglītības un attīstības centra “Universum” valdes loceklis, finansists Andrejs Pisarevs. Sarakstā vairāki deputātu kandidāti ir saistīti ar centru “Universum”, kurš sevi pieteic šādi: “Ar alternatīvās izglītības metodēm “Universum” palīdz bērniem, jauniešiem, vecākiem un skolotājiem pārvērst izglītības procesu par radošu un aizraujošu piedzīvojumu.” Pirms četriem gadiem “Universum” un tā direktors Andis Apsītis pamatīgi sakašķējās ar Ogres novada pašvaldību, kura “Universum” uzticēja īstenot kristīgās mācības programmu Krapes skolā. Bet drīz vien pašvaldība sadarbību ar “Universum” pārtrauca un Ogres baptistu draudzes mācītājs Dainis Pandars Ogres novada domes ārkārtas sēdē par “alternatīvās izglītības metožu” ieviesējiem teica, ka “tas ir vilks avju drēbēs. Esam pārliecinājušies, ka notiek sektantiskas darbības”. Ogres novada mērs Egils Helmanis (Nacionālā apvienība) toreiz pauda: “Sabiedrības interesēs nav pašvaldības naudu novirzīt kādas sektas šauram interešu lokam. No šī brīža ar “Universum” mūsu ceļi šķiras.” Savukārt LPP vēlas, lai tās ceļi šķiras no viesstrādniekiem: “Primāri attīstīt Valmieras novada un Vidzemes iedzīvotāju potenciālu, atsakoties no viesstrādnieku politikas.”

foto: Rojs Maizītis
Dailes teātra aktieris Imants Strads uz Valmieras novada domes deputāta krēslu tēmē, startējot no Zaļo un zemnieku savienības listes.
Dailes teātra aktieris Imants Strads uz Valmieras novada domes deputāta krēslu tēmē, startējot no Zaļo un zemnieku savienības listes.

* Zaļo un Zemnieku savienības lokomotīve ir novada domes deputāts, Saeimas deputāta palīgs un SIA “Roksalana” (viesmīlības bizness) valdes priekšsēdētājs Vugars Ecmanis. Otrais arī ir novada domes deputāts Edvīns Straume, bet trešā – Rūjienas ģimenes ārste Marika Grūsle. Tālāk seko jau nacionālā līmenī pazīstamas personības: vairāku teātra balvu ieguvējs, Dailes teātra aktieris Imants Strads un kādreizējais Nacionālās apvienības biedrs, 11., 12. un 13. Saeimas deputāts, bijušais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Romāns Naudiņš. ZZS moto ir: “Par Vienoti Stipru Novadu!”, un Zemnieku savienība pašlaik ir vienīgā reālā opozīcija Valmieras novada domē.

* Politiskā partija “Pašcieņa”, kura pirms mazliet vairāk nekā četriem dibināta kā “Ropažu komanda”, lai aizstāvētu ropažnieku intereses, tagad izpletusies tālāk Vidzemē un Valmieras novadā startē ar četriem kandidātiem – akciju sabiedrības “Valmieras stikla šķiedra” mentoru Gvido Salinieku, “Swedbanks” IT speciālisti Līgu Bērziņu, šoferi/krāvēju Mareku Strazdiņu un Valmieras Zaļās skolas skolotāja asistenti Regīnu Veiguri. Partijas mērķis ir “padarīt Valmieras novadu par magnētu investīcijām un uzņēmējiem.” Tāpat “Pašcieņa” sola: “Mazāk stresa ar pašvaldību. Padarīt pašvaldības darbu ātru, saprotamu un noderīgu gan ģimenēm, gan uzņēmējiem” un “Liksim, lai internets darbojas visur – lai bērni var normāli mācīties un jūs varat strādāt vai skatīties filmas.”

* No Latvijas Zaļās partijas (LZP) uz Valmieras novada domi startē tikai viena pati kandidāte – tulkotāja Ingūna Draudiņa. Te nu jāteic, ka zaļo popularitāte Valmieras pusē gājusi mazumā, jo pirms četriem gadiem uz novada domi startēja pilns LZP deputātu kandidātu saraksts – ar 22 uzvārdiem. Toreiz pašvaldības domē neviens netika ievēlēts un kopš tā laika daudzi zaļie no LZP pārbēguši pie daudz spēcīgākām partijām. LZP jeb Ingūnas Draudiņas priekšvēlēšanu programmā ir piecas sadaļas, viena no tām – “Suņiem draudzīgs novads” (vēl: “Droša un ērta mobilitāte visiem”,  “Vide un ainava sabiedrības veselībai”, “Sabiedrības atvērtība un dialogs” un “Valmiera – arī studentu un jauniešu pilsēta”).

Uz 731 pašvaldības deputāta vietu vasarā gaidāmajās vēlēšanās pretendē 5927 kandidāti no 340 sarakstiem 42 pašvaldībās, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija. 3634 kandidāti ir vīrieši, bet 2293 – sievietes. Jauns.lv turpinās iepazīstināt ar deputātu kandidātiem pašvaldību vēlēšanās un nākamajā reizē ar Kuldīgas novada domes vēlēšanās iesniegto sarakstu apskatu iesāksim stāstus par Kurzemes vēlēšanu iecirkni.