TV raidījuma vadītājs Edgars Zveja devies uz Maskavu, lai atzīmētu 9. maiju. "Kā es varu to neatbalstīt?"
foto: Ekrānuzņēmums
Edgars Zveja norāda, ka Krievijā, viņam maz gribās runāt par šīm "pif-paf lietām", proti, Krievijas uzsākto karu Ukrainā.
Sabiedrība

TV raidījuma vadītājs Edgars Zveja devies uz Maskavu, lai atzīmētu 9. maiju. "Kā es varu to neatbalstīt?"

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Raidījuma vadītājs Edgars Zveja sociālajā vietnē "TikTok" žēlojies, ka pēc ilgākas aizkavēšanās atceltu lidojumu dēļ, viņam tomēr izdevies 9. maijā nokļūt Maskavā.

TV raidījuma vadītājs Edgars Zveja devies uz Maska...

"Cēlos trijos naktī lai piecos būtu lidostā. Visu to notikumu dēļ tika atcelti lidojumi, bet beidzot ap pusnakti es nonācu Piemaskavā," norāda Zveja. Viņš atklāj, ka 9. maijā nedevās uz Krieviju, lai "kādu aizstāvētu", bet atbrauca uz valsti, šajā zīmīgajā datumā "lai apciemotu savus brālēnus".

Zveja norāda, ka Maskava uz viņu atstājusi pozitīvu šoku, un aina pilsētā esot daudz pozitīvāka nekā Latvijā. "Mājās mums paliek netīrāks un netīrāks, mums šķīst pilsētas un cilvēki zaudē cilvēcību," norāda Edgars, uzsverot, ka Maskavā "viss ir tīrs un kultūras līmenis te esot pavisam cits [nekā kādreiz]".

Viņš uzsver, ka, atrodoties Krievijā, viņam maz gribās runāt par šīm "pif-paf" lietām [Krievijas asiņaino iebrukumu Ukrainā, kura rezultātā ievainoti vai gājuši bojā jau vairāk nekā miljons cilvēku], jo par šādām lietām šeit cilvēki nerunā. "Cilvēki uzmanās un tiek brīdināti," norāda vīrietis, reizē paužot neizpratni, kādēļ viņu Latvijā cilvēki dēvē par kangaru un nodevēju. Viņš aicina cilvēkus kļūt "cilvēcīgākiem un nepīt visā iekšā lietas, ko pa teļuku no rīta līdz vakaram rāda".

Tāpat Zveja uzsvēra, ka viņam ir pozitīva attieksme pret 9. maija svētkiem, jo viņš ir dzimis Padomju Savienībā un lielu daļu dzīves tajā nodzīvojis. "Kāpēc esot šeit, un izmantojot gadījumu man nepiedalīties tajā?" vēsta vīrietis. "Kā es varu to neatbalstīt? Tas, taču, ir tik normāli!" norāda Zveja, aicinot latviešus padomāt pie tā, vai viņi nav kaut kur pazaudējušies.

Jāpiebilst, ka 9. maijā Krievija atzīmē "Uzvaras svētkus", kas daudziem latviešiem gan saistās ar okupācijas laika sākumu. 9. maijā Krievijas valdošā režīma propagandas politikas ietekmē arī Latvijā daudzus gadus daļa sabiedrības plaši atzīmēja uzvaru Otrajā pasaules karā, kas ir viens no Putina režīma ideoloģijas stūrakmeņiem. Līdz ar Krievijas sākto karu pret Ukrainu jau 2022.gada Latvijā tika aizliegtas svinības pie padomju armijai veltītā pieminekļa Pārdaugavā, tomēr cilvēki tur ieradās gana lielā skaitā. Gada otrajā pusē piemineklis tika nojaukts.

Lai gan 9. maijs tikai nule sācies, Latvijā jau konstatēti vairāki pārkāpumi. Jaunpiebalgā Otrajā pasaules karā kritušo karavīru piemiņas vietā uzrakstīti "Z" un "V" burti, kādus krievu okupantu armija izmanto kā savu atpazīšanās zīmi karā pret Ukrainu, bet Rīgā, Jaunciema gatvē, uz ceļa krievu valodā uzrakstīts "9.maijs". Aizvadītajā nedēļā ir konstatēti četri Latvijas valsts karoga bojāšanas gadījumi. Divos gadījumos par to sākti kriminālprocesi un personas aizturētas.