
"Drošību uztveram ļoti nopietni!" Liepājā tomēr nebūvēs amonjaka rūpnīcu, bet ūdeņradi ražos tālāk jūrā

Vienojoties ar Liepājas speciālās ekonomiskās zonas vadību, ir mainīta plānotās ūdeņraža ražotnes iespējamā atrašanās vieta – tālāk uz ziemeļiem ostas akvatorijā. Mainoties tirgum un pieprasījumam, “CIS Liepāja” ir atteikusies no zaļā amonjaka ražošanas projekta izstrādes.
Kā informē Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvalde, “CIS Liepāja” vadītājs Tors Arne Pedersens norādījis, ka drošība ir pirmajā vietā. “Jau no projekta izstrādes pirmsākumiem esam meklējuši labākos zaļā ūdeņraža ražotnes un termināla atrašanās vietas un tehnoloģiskos risinājumus, drošība ir kaut kas tāds, ko mēs uztveram ļoti nopietni, un mēs pilnībā apzināmies, ka tas ir kritiski svarīgi projektam. Šī iemesla dēļ mēs esam arī tuvāk aplūkojuši dažādus risinājumus, kā mēs varam atrisināt drošību vislabākajā iespējamajā veidā. Tas ir svarīgi mums kā projekta attīstītājiem, gan pašvaldībai, gan Liepājas SEZ pārvaldei”.
Sākumā kā iespējamo vietu ūdeņraža un zaļā amonjaka rūpnīcai izskatīja ostas akvatoriju pie O. Kalpaka vidusskolas, taču šobrīd izvēlēta teritorija pie Ziemeļu mola.
Atbildot uz jautājumu, kāpēc šādai rūpnīcai izvēlēta Liepāja, Tors Arne Pedersens atzina, ka sākotnēji pētītas visas Ziemeļvalstis – Norvēģiju, Zviedriju, Somiju, kurās galvenais šķērslis bija augstsprieguma elektrotīklu jaudas deficīts, tad skatījušies tālāk uz Baltijas valstīm. Nozīmīga loma bijusi Norvēģijas vēstniecības Latvijā rekomendācijām un kvalitatīvai uzņēmējdarbības videi Liepājā kopā ar Liepājas speciālo ekonomisko zonu un tās priekšrocībām. Šobrīd ir uzsākta izpēte, notiek risku un vides ietekmes novērtējums.
Kā vēsta portāls liepajniekiem, SIA “CIS Liepāja” projekts paredz atjaunojamās enerģijas kompleksa “Power to X termināls Liepājas ostā” izbūvi līdz 2030. gadam.
Tikmēr Nīderlandes kompānija “Fokker Next Gen N.V.” Liepājas lidostā iecerējusi īstenot jaunās paaudzes ar ūdeņraža dzinēju darbināmās lidmašīnas montāžas ražotnes projektu, bet uzņēmums “NORSAF” Pulvera ielā plāno veidot ilgtspējīgas aviācijas degvielas (SAF) ražotni.
Pērn Liepājas SEZ parakstīja līgumu arī ar Nīderlandes kompāniju “Van Oord” par atkrastes vēja parku atbalsta bāzes un lielgabarīta kravu termināļa būvniecību Liepājas ostā.
Kopējās investīcijas šajos projektos lēšamas vairāku miljardu eiro apmērā.