Literatūrzinātniece Ausma Cimdiņa (no labās) un Latvijas Literatūras gada balvas speciālbalvas ieguvēja - Valsts eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga par monogrāfiju angļu valodā "The logic of poetry. Structure and poetics of the Latvian Dainas" Latvijas Literatūras gada balvas nominantu apbalvošanā.

Latvijas Literatūras gada balva 2025

26. aprīlī Spīķeru koncertzālē aizvadīta “Latvijas Literatūras gada balva 2025” (LALIGABA), kurā noskaidrotas 2024. gada labākās grāmatas Latvijā.

Kultūra

FOTO: svinīgā ceremonijā pasniegtas literatūras balvas aizvadītā gada labāko grāmatu autoriem

Kultūras nodaļa

Jauns.lv

26. aprīlī Spīķeru koncertzālē aizvadīta “Latvijas Literatūras gada balva 2025” (LALIGABA), kurā noskaidrotas 2024. gada labākās grāmatas Latvijā.

FOTO: svinīgā ceremonijā pasniegtas literatūras ba...

Par “Labāko dzejas darbu” atzīts Elvīras Blomas dzejas krājums “Viņam patīk šie dzejoļi”, ko izdevusi “Punctum” atbalsta biedrība. Balva piešķirta par spilgtu un niansētu savas paaudzes dzīves un domāšanas pieredzes reprezentāciju dzejā, kas apliecina autores radošā temperamenta spēku un māksliniecisko briedumu.

Mūža balva par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas literatūrā piešķirta tulkotājai Mudītei Treimanei. Bet lasītāju balva šogad tika noteikta sadarbībā ar sabiedrisko mediju portālu LSM publiskā balsojumā, kas ilga no 2. līdz 24. aprīlim. Balsojumā uzvarēja un LSM lasītāju balvu ieguva Dace Rukšāne par romānu “Lu-Lū un Eņģelis”, ko izdevusi “Zvaigzne ABC”.

Nominācijā “Labākais prozas darbs” balva otro gadu pēc kārtas piešķirta rakstniekam Svenam Kuzminam, šoreiz par garo stāstu “Brīvībene”, ko klajā laidusi izdevniecība “Orbīta”. Balva piešķirta par prozas darbu – aizraujošu vēsturiskās un cilvēciskās esības pretrunās sakņotu jauna cilvēka dzīves pieredzes atklāsmi mūsdienu Rīgas pilsētas stihijā. 

Nominācijā “Labākais ārvalstu daiļliteratūras tulkojums latviešu valodā” balvu ieguva Ieva Lapiņa par krājuma “Upes sniegs. Senās Ķīnas lirikas antoloģija” sastādīšanu un atdzejošanu. Šo darbu izdevis apgāds “Neputns”. Balva piešķirta par nozīmīgu devumu Latvijas kūltūrvides bagātināšanā, veicot  valodiski tik atšķirīga un laikā un telpā attālināta kultūrteksta jēgpilnu un estētiski baudāmu atdzejojumu latviešu valodā.

Nominācijā “Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem” laurus plūca Sanitas Reinsones grāmata “Draugi un kaimiņi”, ko izdevis Jāņa Rozes apgāds. Balva piešķirta par piedzīvojumu stāstu bērniem un pusaudžiem, kas vēsta par īstu draudzību, ticību saviem sapņiem, drosmi un neatlaidību cīņā par savu interešu un dabas aizsardzību.

Nominācijā “Spilgtākā debija” balvu saņēma Sintija Sudmale par savu pirmo dzejas krājumu “Uz manas mēles”, ko izdevis apgāds “Valters Dakša”. Balva piešķirta par dzeju, kas izceļas ar poētisku spēku un ļauj dziļi ieskatīties gan autores personiskajā, gan plašākā, vispārinātā pasaules redzējumā, atklājot cilvēciskās esības būtību. Debijas kategorijas naudas prēmiju un balvu jau trešo gadu atbalsta Jelgavas tipogrāfija.

Kategorijā “Spilgtākais darbs literatūras pētniecībā” par labāko tika atzīta Daces Bulas monogrāfija “Literārās dabkultūras: Regīnas Ezeras zooproza ekokritiskā lasījumā”, ko izdeva LU LFMI. Balva piešķirta par būtisku pienesumu latviešu literatūrteorētiskās domas attīstībā un inovatīvu, apbrīnojami konsekventu Regīnas Ezeras zooprozas analīzi un interpretāciju mūsdienu modernās ekokritikas teorētiski metodoloģiskajā griezumā. 

Ekspertu komisija lēmusi šogad piešķirt divas speciālbalvas – tulkotājam Nikolā Ozano (Nicolas Auzanneau) par latviešu literatūras tulkošanu un popularizēšanu frankofonajā kultūrtelpā, kā arī Vairai Vīķei-Freibergai par monogrāfiju “The logic of poetry. Structure and poetics of the Latvian Dainas”, izdevējs “Pētergailis”. 

Visi nomināciju laureāti saņēma Dāniela Šatalova dizainēto LALIGABA balvu un naudas prēmijas.  Šā gada LALIGABA žūrijā darbojas literatūrzinātniece, filoloģijas doktore, Latvijas Universitātes profesore Ausma Cimdiņa, literatūras kritiķe un pētniece Anda Baklāne, rakstnieks un literatūras kritiķis Guntis Berelis, dramaturģe un rakstniece Rasa Bugavičute- Pēce, tulkotāja Rūta Karma, rakstnieks, tulkotājs, redaktors Vilis Kasims un dzejniece un publiciste Katrīna Rudzīte.