
Rīgas ostā jau gadiem stāv krava, kuras sprādziens var noslaucīt pilsētu no zemes virsmas

Vairums atceras sprādzienu Beirūtas ostā, kurā bojā gāja simtiem cilvēku un ievainoti tika tūkstoši, nemaz nerunājot par postažu pilsētā. Rīgas ostas “Uralhim” noliktavās jau gadiem glabājas šī sprādziena izraisītājs – amonija nitrāts. Tā tur ir trīs reizes vairāk, nekā bija Beirutā.
“Uralhim” noliktavās glabājas kopumā ap 9100 tonnām amonija nitrāta. Par to, ka Latvijā šādas vielas uzglabāšana lielā daudzumā ir iespējama Jauns.lv plašāk rakstīja vēl 2020. gadā.
Minerālmēslu pārkraušanas terminālu “Riga fertilizer terminal” Rīgas ostā atvēra 2013. gada decembrī, un milzīgā termināla jauda patiešām ir iespaidīga – tas spēj pārkraut līdz pat diviem miljoniem tonnu minerālmēslu gadā.
Terminālis atrodas Kundziņsalā un sastāv no vairākiem milzīgiem kupoliem, kuros pirms pārkraušanas uz kuģiem tiek uzglabāts pa dzelzceļu uz Rīgu atvestais minerālmēslojums. Noliktavās vienlaikus atļauts glabāt 65 000 tonnas amonija nitrāta, bet stabilizēto amonija nitrātu – 50 000 tonnas.
To, kas realitātē glabājas Rīgā, TV24 raidījumā “Rīga gatava?” aktualizēja Rīgas domes deputāts Einārs Cilinskis (NA). “[...] 2021. gadā ieveda 9100 tonnas, kas tur joprojām atrodas. Ieteicamais uzglabāšanas laiks ir četri, pieci mēneši, bet RTU zinātnieki atzīst, ka situācija ir dramatiski pasliktinājusies. Atzinums bija iepriekšējā gada vasarā – tagad situācija varbūt ir vēl vairāk pasliktinājusies. Secinājums – amonija nitrāts ir steidzīgi jāizved, ievērojot vislielāko piesardzību,” pauda Cilinskis.
Viņš piebilda, ka Rīgā ir trīsreiz vairāk amonija nitrāta nekā Beirutā, kur tā sprādziens radīja prātam neaptveramu postu. Cilinskis arī piebilda, ka pašreizējos ģeopolitiskajos apstākļos, kad nevar pilnībā izslēgt pat terorisma draudus, šis esot viens no prioritārajiem risināmajiem jautājamiem drošības sfērā.
Kā zināms, 2020. gada 4. augustā Libānas galvaspilsētā Beirūtā nogranda milzu sprādziens, kā triecienvilnis pilnībā iznīcināja daļu no ostas teritorijas, pamatīgi cieta arī pilsētas teritorija vairāku kilometru rādiusā ap sprādziena centru.
Sprādzienu izraisīja amonija nitrāts, ko arī tolaik paziņoja Libānas premjerministrs Hasans Diabs, uzsverot, ka eksplodējušas 2750 tonnas lauksaimniecības mēslojuma amonija nitrāta, kas sešus gadus glabājās kādā ostas noliktavā.
Arī Libānas Vispārējās drošības dienesta vadītājs Abass Ibrahims norādīja, ka sprādzienus varēja izraisīt "ārkārtīgi eksplozīvie materiāli", kas pirms kāda laika konfiscēti uz kāda kuģa un glabāti noliktavā ostā dažu minūšu gājiena attālumā no Beirūtas iepirkšanās un naktsdzīves rajoniem.