Jūrmalas pilsētas domes deputātu kandidāti: notiesātie eksmēri, visvecākais kandidāts un vairāk suņu laukumu
foto: Jūrmalas pilsētas pašvaldība
Jūrmalas pilsētu grib pārvaldīt 172 cilvēki, kaut gan šāda iespēja pavērsies tikai 15.
Politika

Jūrmalas pilsētas domes deputātu kandidāti: notiesātie eksmēri, visvecākais kandidāts un vairāk suņu laukumu

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 7. jūnijā, Jauns.lv rakstu sērijā iepazīstina ar visu 42 pašvaldību (novadu un valstspilsētu) deputātu kandidātu sarakstiem, to lokomotīvēm, tajos iekļautajām slavenībām un dīvainībām. Šoreiz stāsts par Jūrmalas pilsētas domes deputātu kandidātiem, starp kuriem ir arī gados viscienījamākais kandidāts Latvijā, kurš startē šajās vēlēšanās.

Jūrmalas pilsētas domes deputātu kandidāti: noties...

Bez pārspīlējuma var teikt, ka Jūrmalā ir viena no skandalozākajām valsts pašvaldībām. Jau gadu gadiem to apvij dažāda mēroga kašķi, kas vienam otram iepriekšējam pilsētas mēram licis izbaudīt pat cietuma nāras, visu laiku pašvaldību apvaino koruptīvos darījumos, pilsētas līdzekļu izsaimniekošanā un kūrortpilsētas graušanā, bet vietvaras deputātus viņu oponenti aplej samazgu spaiņiem. Tomēr, neskatoties uz visu, kārotāju iesēsties Jūrmalas deputāta krēslā netrūkst. Jūrmalas pilsētas domē jāievēl 15 domnieki, un par tādiem vēlas kļūt 172 no desmit sarakstiem. Visvairāk uz novada domi kandidē Latvijas Zaļās partijas, “Saskaņas”, “Latvija pirmajā vietā”, Centra partijas, Zaļu un zemnieku savienības un Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK un “Jaunās vienotības” sarakstos, kurā katrā iekļauti 18 deputātu kandidāti. Vismazāk kandidātu – piecpadsmit – ir ierakstīti vietējās parijas “Jūrmala-mūsu mājas” listē.

foto: Jūrmalas pilsētas pašvaldība
Uz Jūrmalas pilsētas domes 15 deputātu vietām pretendē 172 kandidāti no desmit sarakstiem.
Uz Jūrmalas pilsētas domes 15 deputātu vietām pretendē 172 kandidāti no desmit sarakstiem.

* Latvijas Zaļās partijas līderis ir iepriekšējais Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis, kura vārds LTV raidījumā “de facto” nule izskanēja sakarā ar to, ka viņš samainījis sev piederošu zemes gabalu Jūrmalā, Mellužos, pret plašiem apartamentiem jaunā projektā Dzintaros blakus kāpām: “Kā tas bieži ierasts Jūrmalā, kur daudzdzīvokļu mājas tiek celtas kā viesnīcas, arī šis īpašums oficiāli reģistrēts kā atpūtas nams, un Gatim Truksnim pieder viens no viesu numuriem.” Gatis Truksnis, kurš pēc notiesāšanas krimināllietā (par dienesta viltojumu komandējuma lietā viņam piesprieda 5000 eiro lielu naudas sodu) jau vairāk nekā divus gadus nav pašvaldības deputāts, bet viņam pieejami lielākie resursi reklāmas kampaņai un tagad kūrortpilsētas ielas no vienas vietas rotā reklāmplakāti ar viņa portretu. Tāpat eksmērs arī esot pieķerts lietotajam kokaīnu, kā arī sodīts ar 100 eiro naudas sodu par narkotisko vielu glabāšanu. Otrais un trešais zaļo sarakstā ir pašreizējie Jūrmalas domnieki - Jānis Lediņš un Romāns Mežeckis. Zaļo priekšvēlēšanu programmas galvenie uzstādījumi – zaļa un ekonomiski attīstīta Jūrmala!

foto: Zane Bitere/LETA
Pirms 11 gadiem Jūrmalas Kūrorta svētkus atklāja tagadējā pilsētas mēre Rita Sproģe (no kreisās), toreizējais mērs Gatis Truksnis un deputāte Tamara Loskutova, kuri atkala startē vietvaras vēlēšanās.
Pirms 11 gadiem Jūrmalas Kūrorta svētkus atklāja tagadējā pilsētas mēre Rita Sproģe (no kreisās), toreizējais mērs Gatis Truksnis un deputāte Tamara Loskutova, kuri atkala startē vietvaras vēlēšanās.

* Kādreizējā Gata Trukšņa sabiedrotā – pašreizējā Jūrmalas domes priekšsēdētāja Rita Sproģe tagad startē no cita saraksta un ir Zaļo un Zemnieku savienības lokomotīve. Jāuzsver, ka Jūrmalas pašvaldību pēdējos 12 gadus uz maiņām vadījuši tikai Gatis Truksnis un Rita Sproģe, kuri sakās neesam konkurenti vietvaras līmenī, bet tā kā partijas nacionālajā līmenī ir pretējās ierakumu pusēs, tad arī Jūrmalā sanācis tā, ka katrs nu ir savā atsevišķā listē. Aiz Ritas Sproģes nākamajās trijās vietās arī ir pašreizējie pilsētas deputāti – Dace Riņķe, Guntars Anspoks un Mārtiņš Stulpiņš.

* “Jūrmala-mūsu mājas” līderis ir vēl viens kādreizējais pilsētas eksmērs Raimonds Munkevics, kurš 2010. gadā tika apsūdzēts un 2013. gadā notiesāts par 5000 latu kukuļa piedāvāšanu domniecei Ivetai Blauai (“Jaunā vienotība”), lai nodrošinātu viņam labvēlīgu rezultātu opozīcijas ierosinātajā neuzticības balsojumā. Otrais sarakstā ir būvdarbu projektu vadītājs Oskars Laivenieks, bet trešais - atjaunotās Latvijas Ministru padomes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Ilmāra Bišera dēļs, advokātu biroja “Bišers&Partneri” advokāts Valdis Bišers. Partijas programma sākas vārdiem: “Partija “Jūrmala - mūsu mājas” ir patriotiska, saimnieciska, demokrātiska un sabiedrībai atvērta politiska organizācija, kuras mērķis ir padarīt Jūrmalu par plaukstošu, ekonomiski stipru, sociāli pārtikušu un garīgi bagātu pilsētu.” 

* “Jaunās Vienotības” līdere ir pašreizējā Jūrmalas domes deputāte Iveta Blaua, kuras dēļ Raimonds Munkevics nokļuva aiz restēm. Otrais - “Swedbank” daļas vadītājs Ģirts Brasliņš, bet trešais Jūrmalas Sporta skolas direktors Sandis Bērziņš. Pašreizējā sasaukumā “Jaunā vienotība” pilsētā startēja kopā ar kustību “Par”, bet nu “paristi” vēlēšanās nepiedalās. Partija par savām prioritātēm piesaka “iedzīvotāju drošību, labklājību un ekonomisko izaugsmi,” lai Jūrmala kļūtu par modernu, atvērtu un zaļu vietu bez izšķērdības un korupcijas. Vēl vienotībnieku saraksts ievērojams ar to, ka tajā ar 10. kārtas numuru startē šajās pašvaldību vēlēšanās visvecākais kandidāts – 88 gadus vecais Ilgaitis Prūsis, dzejnieces Andinas un diriģenta Hermaņa Prūša dēls. Viņš ir fiziķis un inženierzinātņu doktors, kas publicējis divas grāmatas un ap 80 zinātniskās un metodiskās publikācijas, autors 12 patentiem un 30 racionalizācijas priekšlikumiem. Ilgaitis Prūsis 1962. gadā izstrādāja jaunu metodi diferenciālvienādojumu risināšanai ar elektroniskas modelēšanas palīdzību, kas pasaulē izraisīja lielu interesi.

* Nacionālā apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK līderis ir SIA “Jūrmalas mežaparki” izpilddirektors, bijušais Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Andris Čuda, kuram seko pašreizējie pilsētas deputāti Jānis Asars un Rolands Parasigs-Parasiņš, kuri ir pašreizējās pilsētas varas sirdīgi kritizētāji un opozicionāri. Nacionāļu programmā ierakstīts standartsolījums, kas sastopams arī citu novadu programmās (piemēram, Jēkabpils un Talsu novados): “Gribam šeit vairāk dzirdēt bērnu smieklus, redzēt laimīgus cilvēkus, kas jūtas droši par savu nākotni, bet atceras un ciena kopīgo pagātni.”

* “Progresīvo” līderi ir Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas “Riseba” Studiju programmas direktors un lektors Jānis Ātrens, SIA "WilloW Properties” (nekustamā īpašuma pārvaldīšana) īpašniece Anda Vītola un pašreizējais domnieks, Jūrmalas aizsardzības biedrības vadītājs Uldis Kronblūms, kurš pēdējos gados bijis sirdīgs vietvaras kritizētājs. Uldis Kronblūms jau gadiem kritizē pilsētā valdošās komandas darbu, īpaši iestājoties pret masveidīgu apbūvi pilsētā viesnīcu un atpūtas namu aizsegā: “Nevajag tad melot, ka tā ir viesnīca, ko jūs būvējat, ja jūs to pēc tam sadalāt un iedzīvotāji tur dzīvo normāli kā dzīvokļos. (..) Jūrmala ir tāda iespēju zeme jeb iespēju pašvaldība. Ja jūs esat tuvu jūrai vai skaistā mežā lēti iegādājušies mežu un pārliecinājuši pašvaldības deputātus, tad jūs nākošajā dienā varat pamosties kā miljonārs.” Pagājušajās vēlēšanās viņš tika ievēlēts no partijas “Tev, Jūrmalai” saraksta (pērnā gada nogalē uzsākts “Tev, Jūrmalai!” likvidācijas process).  

foto: Paula Čurkste/LETA
Centrālās Jūrmalas ielas jau rotā priekšvēlēšanu plakāti.
Centrālās Jūrmalas ielas jau rotā priekšvēlēšanu plakāti.

* “Latvija pirmajā vietā” (LPV) Jūrmalas saraksta līdere ir bijušo Valsts prezidentu Gunta Ulmaņa un Andra Bērziņa preses sekretāre, kura tagad spodrina LPP tēlu Līga Krapāne. Otrais ir SIA “Cīruļi BD” (sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana) valdes locekli Boriss Doņņikovs, bet trešā Vaivaru pamatskolas direktore Inese Kārkliņa. Sarakstā ar 12. numuru startē ilggadējā Latvijas futbola personība, bijušais futbolists, treneris un sporta funkcionārs, kurš ar futbolu ir cieši saistīts vairāk nekā 60 gadus, bijušais Latvijas Futbola federācijas ģenerālsekretārs Jānis Mežeckis.

* “Saskaņas” saraksta līderi ir esošie deputāti Larisa Loskutova un Andrejs Morozovs, bet trešais Jūrmalas Sporta skolas džudo treneris Vladislavs Minginovičs. Saskaņieši sola to pašu, ko viņu konkurenti: “Tikai kopīgiem spēkiem mēs varam panākt, lai Jūrmala būtu gan starptautiski atpazīstama un populāra kūrortpilsēta, gan vislabākā dzīvesvieta jūrmalniekiem, kurā katrs jūtas laimīgs un drošs.| 

* “Suverēnās varas” un apvienības “Jaunlatvieši” pirmais numurs ir sadzīves atkritumu apsaimniekošanas firmas “Clean R” autovadītājs Armands Brengulis, otrais – akciju sabiedrības “”Gaso” (gāzes saimniecība) meistars Andris Saulīts, bet trešā Jūrmalas Aspazijas pamatskolas skolotāja Egija Romanovska. Šo politisko spēku prikešvēlēšanu programmā teikts: “Vides sakārtošanai plānots likvidēt 2024. gada vētras sekas - izgāzto koku novākšana īpašumos. Lai izslēgtu lieku birokrātiju un neliktu šķēršļus vides sakārtošanai, piedāvājam sakārtot likumdošanu kritušo koku novākšanā. Iedzīvotājiem jābūt tiesībām savākt un izmantot kritušo koku kokmateriālus savām vajadzībām (privāti vai komerciāli), bez papildu kontroles no pašvaldības puses. Mūsu vērtības ir cieši saistītas ar mūsu senču vēstures mantojumu, tādēļ jāsakopj, jāatjauno un jāpaglābj no iznīcības vēstures pieminekļi, piemiņas vietas un vēsturiskās ēkas, jo mūsu mērķis ir izveidot Jūrmalu par skaistu, sakoptu un iekļaujošu dzīves vidi, kurā ikviens vēlas dzīvot, audzināt savus bērnus un attīstīt savu sirdslietu.”

* Latvijā ir tikai trīs pilsētas, kurās ar savu sarakstu startē Centra partija, un viena no tām ir Jūrmala (vēl Jelgava un Rīga). Jāatgādina, ka Centra partija pirms diviem gadiem kopā ar Latvijas Krievu savienība izveidoja politisko partiju apvienību “Pamats-LV”. Jūrmalā centristu līdere ir SIA “BIB” (sociālās aprūpes pakalpojumi) juriste Tamāra Meļņiova , otrā - Kauguru vidusskolas sākumskolas skolotāja Oksana Strode, bet trešais - Rīgas pašvaldības Īpašuma departamenta galvenais speciālists Mihails Gončarovs. Centra partija iedziļinājusies jūrmalnieku problēmās, par ko liecina tās programmatiskie solījumi: “Izveidosim dažādos rajonos, pastaigu parkus priekš suņiem, tai skaitā suņu treniņu laukumus, suņu, apmācībai”; “Uzstādīsim putnu atbaidītājus pie atkritumu tvertnēm”; “Rūpējoties par iedzīvotāju drošību, uzstādīsim Slokas karjera peldvietās  gumijas trepes”; “Atvērsim, aizvērtās skolas vismaz pamatskolas līmenī”; “Garāžu kooperatīvā “Jūrmalas stūre” noasfaltēsim ceļus”; “Uzstādīsim bezmaksas atpūtas sauļošanās krēslus”.

Uz 731 pašvaldības deputāta vietu vasarā gaidāmajās vēlēšanās pretendē 5936 kandidāti no 340 sarakstiem 42 pašvaldībās, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija. 3642 kandidāti ir vīrieši, bet 2294 – sievietes. Rīt, 25. aprīlī, Jauns.lv iepazīstinās ar deputātu kandidātiem uz Cēsu pilsētas domi.