
Tiesa pretēji PMLP uzdod piešķirt patvērumu jaunietim no Mali

Administratīvā rajona tiesa martā pretēji Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) lēmumam uzdevusi piešķirt patvēruma statusu Latvijā kādam jaunietim no Āfrikas valsts Mali, liecina publiski pieejamais tiesas spriedums.
Mali pilsonis 2023. gada vasarā vērsās Valsts robežsardzē, lūdzot piešķirt bēgļa vai alternatīvo statusu Latvijā. PMLP pērn viņam atteica piešķirt bēgļa un alternatīvo statusu. Jaunietis vērsās Administratīvās rajona tiesā, taču tā noraidīja viņa pieteikumu.
Vēlāk puisis atkārtoti vērsās Valsts robežsardzē ar iesniegumu par patvēruma piešķiršanu Latvijā. PMLP atkārtoto iesniegumu par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu atstāja bez izskatīšanas. Jaunietis vēlreiz vērsās tiesā, kura uzlika par pienākumu PMLP izskatīt pēc būtības viņa atkārtoto iesniegumu par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu. Pēc tiesas sprieduma PMLP tomēr nolēma atteikt pieteicējam piešķirt bēgļa un alternatīvo statusu.
Nepiekrītot iestādes lēmumam, puisis vēlreiz vērsās ar pieteikumu Administratīvajā rajona tiesā. Pieteicējs tiesai pauda, ka viņš baidās no vardarbības savā izcelsmes valstī, ko varētu īstenot viena persona - viņa onkulis.
Tiesa secinājusi, ka drošības situācija Mali turpina pasliktināties kopš ANO miera uzturēšanas misijas pārtraukšanas 2023. gada decembrī. Drošības situācija ir pasliktinājusies arī Mali galvaspilsētā Bamako, kas atbilstoši pieteicēja paskaidrojumiem bija viņa dzīvesvieta Mali pirms izceļošanas. Tādējādi, ievērojot, ka pieteicējs ir jaunietis, viņa atgriešanās Mali būtu pieļaujama, ja viņam būtu ciešas saites ar atgriešanās vietu.
Ievērojot pieteicēja vecumu, tiesai neradās pārliecība, ka viņam izcelsmes valstī patiešām varētu būt pieejama dzīvesvieta un ģimenes locekļi, ar kuriem pieteicējam ir cieša radniecība un emocionālā saikne.
"Jaunieša māsa ir vienīgā persona, par kuru lietā ir skaidrība, ka pieteicējam ar šo personu ir cieša radniecība un cieša emocionālā saikne. Šī persona ir saņēmusi Latvijā alternatīvo statusu un attiecīgi šobrīd uzturas Latvijā. Turklāt pieteicējs pietiekami konsekventi patvēruma procedūras laikā sniedzis informāciju par to, ka viņam ir nepabeigta vidējā izglītība un pieteicējam nav nekādas profesionālās pieredzes," teikts spriedumā.
Tiesa ņēma vērā, ka pieteicējs ir jaunietis, kurš Latvijā ieceļoja kopā ar māsu, būdams vēl nepilngadīgs. Tiesai nav pārliecības, ka pieteicējam, atgriežoties uz dzīvi izcelsmes valstī, būtu faktiska iespēja iekārtoties uz dzīvi
Bamako, pilnvērtīgi pašam organizēt savu dzīvi un paglābties no Mali plaši izplatītas vardarbības.
Tiesa uzlika par pienākumu PMLP izdot jaunietim labvēlīgu administratīvo aktu, ar kuru viņam tiktu piešķirts alternatīvais statuss Latvijā.