“Mīlnieks” vai krāpnieks: kā pasargāt savu sirdi un finanses
foto: Shutterstock
"Luminor" apkopotie dati liecina, ka visbiežāk par romantiskās krāpšanas upuriem kļūst sievietes, kuru vidējais vecums Latvijā ir virs 50 gadiem.
Sabiedrība

“Mīlnieks” vai krāpnieks: kā pasargāt savu sirdi un finanses

Jauns.lv
0

Mūsdienās iepazīšanos klātienē iespējams aizstāt ar mīļotā cilvēka meklējumiem dažādās tiešsaistes platformās. Tomēr nereti šādas iepazīšanās iespējas pamanās izmantot arī krāpnieki, manipulējot ar cilvēka emocijām un radot šķietamas romantiskas attiecības, lai rezultātā iegūtu upura naudu vai sensitīvu informāciju.

“Mīlnieks” vai krāpnieks: kā pasargāt savu sirdi u...

Vai realitātē notiek kā “Tinder Swindler” filmā un kā krāpnieki mēģina iegūt sev vēlamo, stāsta "Luminor" bankas krāpšanas novēršanas eksperte Marija Celma.

Salauzta sirds un iztukšots maciņš

"Luminor" apkopotie dati liecina, ka visbiežāk par romantiskās krāpšanas upuriem kļūst sievietes, kuru vidējais vecums Latvijā ir virs 50 gadiem. Taču jāatzīmē, ka apkrāpto klientu vecuma amplitūda ir plaša, un krāpnieku nagos var iekrist dažādu vecumu sievietes un vīrieši - romantiskās krāpniecības draudiem ir pakļauts ikviens neatkarīgi no dzimuma un vecuma. Krāpnieki savus upurus visbiežāk uzmeklē sociālo tīklu platformās, kā arī dažādās populārās iepazīšanās vietnēs. 

Lai arī 2024. gadā "Luminor" Baltijā reģistrēto krāpšanas gadījumu skaits attiecībā pret 2023. gadu ir pieaudzis, radīto zaudējumu apmērs no šīs krāpšanas ir samazinājies uz pusi, kas ir skaidrojams ar bankas īstenotiem pasākumiem krāpšanas novēršanai. Eksperte iesaka uzreiz ziņot par šādu krāpšanu vai tās mēģinājumu, jo romantiskā krāpšana ir viena no tām, kur ziņojumi par notikušu krāpšanu no cietušajiem ir mazākumā un lielākoties gadījumi tiek identificēti iekšējo aktivitāšu rezultātā.

Shēma pamatā ir vienkārša - tiek manipulēts ar upura emocijām, un, attīstoties komunikācijai, veidotas šķietami romantiskas attiecības, bieži vien straujas, bet dažkārt krāpnieks tām velta laiku. Tiek radīta ilūzija par skaistu kopīgu nākotni. Kad ir izveidota spēcīga savstarpējā saikne, seko lūgums veikt naudas pārskaitījumu kādām steidzamām vajadzībām, kur palīdzību var sniegt tikai jaunais partneris vai partnere. Karavīrs kādā ārvalstu misijā, neatliekama medicīniska palīdzība, ārvalstu muitā aizturēti sūtījumi vai nepieciešamība iegādāties aviobiļetes, lai abi varētu satikties – šie ir tikai daži no izplatītākajiem stāstiem, kāpēc “mīlniekam” steidzami ir nepieciešama nauda. 

“Mīlnieks” vai krāpnieks?

Ņemot vērā, ka romantiskās krāpšanas pamatā ir emocijas un psiholoģiska manipulācija, bieži vien upuriem ir grūti atpazīt viltus pielūdzējus. Ja jaunās attiecības attīstās strauji un šķiet pārāk labas, lai būtu patiesība, ir vērts apstāties un kritiski izvērtēt līdzšinējo komunikāciju ar personu. Bieži vien krāpnieki ļoti īsā laika periodā apliecina savas jūtas un nereti pat piedāvā precības, kas ir signāls par iespējamu krāpšanas mēģinājumu. Tāpat romantiskās krāpšanas gadījumā šķietamais partneris regulāri izvairīsies no satikšanās klātienē vai mēģinot satikties uzradīsies pēkšņi šķēršļi, kuru pārvarēšanai nepieciešama finansiāla palīdzība. 

Krāpnieku sabiedrotais – “deepfake”

Attīstoties tehnoloģijām un mākslīgā intelekta sniegtajām iespējām, krāpnieku veidotie profili kļūst arvien reālistiskāki. Krāpnieki biežāk izmanto “deepfake” jeb dziļo viltojumu tehnoloģijas, lai izveidotu profilus, kuros tiek publicēti fotoattēli ar šķietami īstām personām. Tāpat krāpnieki var izmantot “deepfake” tehnoloģiju, lai radītu video zvanus, tādējādi liekot upurim noticēt, ka saziņa notiek ar īstu personu.  Video var manipulēt, lai radītu ilūziju par personu, kuras patiesībā nav. "Luminor" eksperte atgādina – par profilu patiesumu var palīdzēt pārliecināties "Google" foto meklētājs. Augšupielādējot fotoattēlu Google, meklēšanas rezultātos būs redzams, vai un kur šī bilde ir iepriekš izmantota, kā arī šādā veidā var atrast iespējami īsto personu, kuras bildes tiek izmantotas viltus profilā.

Saglabājiet privātumu

Rūpējoties par savu drošību, svarīgi izvērtēt, kādu informāciju par sevi publicējat sociālajos tīklos. Jo atklātāk par sevi stāstāt interneta vidē, jo vieglāk krāpniekiem ir atrast veidus, kā konkrēto cilvēku uzrunāt. Tāpat nepieciešams saglabāt piesardzību un kritisko domāšanu situācijās, kad negaidīti saņemat pastiprinātu uzmanību. Pat tad, ja jaunas romantiskās attiecībās šķiet “īstas”, nekādā gadījumā nepārskaitiet naudu cilvēkiem, kurus neesat satikuši dzīvē. Tāpat vērts atzīmēt, ka krāpšanas ietvaros maksājuma saņēmējs vienmēr būs kāda cita persona, piemēram, biznesa partneris, draugs, kolēģis vai kāda starptautiska organizācija, jo viltotajai personai nevar būt sava norēķinu konta kādā maksājumu iestādē.