Čakša: No 1. janvāra palielināsies pedagogu atalgojums
foto: Ieva Leiniša/LETA
Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša.
Sabiedrība

Čakša: No 1. janvāra palielināsies pedagogu atalgojums

Zanda Rītuma

Jauns.lv

No 2025. gada 1. janvāra par 2,6% palielināsies minimālā atalgojuma likme visu jomu pedagogiem.

Čakša: No 1. janvāra palielināsies pedagogu atalgo...

Atalgojuma pieaugums ir paredzēts arī augstskolu pasniedzējiem. Pedagogu darba samaksas likmes pieaugumu paredz trešdien, 18. decembrī, valdībā apstiprinātie Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotie noteikumu grozījumi. Kopumā pedagogu darba samaksas palielināšanai 2025. gada valsts budžetā papildus paredzēti 30 miljoni eiro. Pedagogu zemākā vienas darba stundas likme no 1. janvāra pieaug no 9,54 eiro līdz 9,79 eiro, kas ir par 2,6% vairāk nekā līdz šim, sasniedzot 1566 eiro mēnesī par slodzi 40 stundas nedēļā, vēsta  Izglītības un zinātnes ministrijas komunikācijas nodaļa.

Izglītība ir vienīgā joma, kurai ārpus valsts drošības finansējuma 2025. gadā tika piešķirts papildu finansējums – 30 miljoni eiro. Minētā summa ļaus nākamajā gadā celt pedagogu atalgojumu, pildot valdības apņemšanos katru gadu palielināt pedagogiem algu.

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša uzsver: “Mūsu kopīgais mērķis ir augstvērtīga izglītība katram bērnam Latvijā, un atslēga tam ir skolotāji. Motivēti, labi sagatavoti darbam ar skolēniem un finansiāli novērtēti. 2025. gada valsts budžeta galvenās prioritātes ir drošība un konkurētspēja, tāpēc būtiska loma ir arī iespējai nodrošināt algas pieaugumu par 2,6 % visu jomu pedagogiem.”

Pedagoga profesijas pievilcībai un motivāciju izvēlēties darbu izglītības iestādē, IZM mērķtiecīgi ir nodrošinājusi un turpinās papildus finansējuma piesaisti pedagogu atalgojuma celšanai, pēdējo divu gadu laikā, nodrošinot minimālās atalgojuma likmes celšanu. Jāatgādina, ka no šā gada 1.janvāra minimālā darba alga likme sasniedz 1526 eiro par 40 stundu darba nedēļu. Atbilstoši valsts budžeta iespējām IZM turpina palielināt atalgojumu. Pedagogu atbalstam atbalstīti likuma grozījumi, kas paredz noteikt papildu atlīdzību, kompensējot transporta un mājokļa īres maksas izdevumus. Tāpat IZM risina nozīmīgus jautājumus, kas saistīti ar atbalstu pedagoģijas studijām, nodrošinot stipendijas, budžeta studiju vietas, kā arī studiju kredītu dzēšanu.

Otrdien, 17. decembrī MK apstiprināja IZM izstrādāto informatīvo ziņojumu par pedagogu darba samaksas finansēšanas modeli “Programma skolā”. Minētais modelis nodrošinās taisnīgāku pedagogu atalgojumu un kvalitatīvāku izglītību visā Latvijā, novēršot pedagogu atalgojuma atkarību no negatīvām demogrāfiskām izmaiņām. Modelis “Programma skolā” līdz ar to nomainīs pašreizējo modeli “Nauda seko skolēnam”.

Pašreizējais finansēšanas modelis "Nauda seko skolēnam" ir spēkā jau no 2009. gada un nozares ieskatā ir sevi izsmēlis. Skolēnu skaits pašvaldībās ik gadu samazinās, kā rezultātā arī pedagogu atalgojums turpina samazināties. Lai novērstu esošā finansēšanas modeļa trūkumus un negatīvo ietekmi uz izglītības kvalitāti, IZM ar 2025. gada 1. septembri plāno ieviest jaunu pedagogu atalgojuma aprēķināšanas kārtību – modeli "Programma skolā”.

Jaunais modelis ir optimālākais un ilgtermiņā efektīvākais risinājums, kas paredz nozarei nepieciešamās izmaiņas gan pedagogu atalgojuma, gan atbalsta pasākumu pieejamības, gan finansējuma prognozējamības, gan izglītības kvalitātes jautājumos.