Tikai septiņās valstīs pasaulē gaisa kvalitāte ir visatbilstošākā. Trīs no tām atrodas Eiropā
foto: AFP/Scanpix
124 no šīm valstīm tika konstatēts PM2,5 (cieto daļiņu) piesārņojuma līmenis, kas pārsniedz PVO noteikto ieteicamo robežlielumu.
Sabiedrība

Tikai septiņās valstīs pasaulē gaisa kvalitāte ir visatbilstošākā. Trīs no tām atrodas Eiropā

Zanda Rītuma

Jauns.lv

Saskaņā ar Šveices gaisa kvalitātes tehnoloģiju uzņēmuma “IQAir” ziņojumu, 2023. gadā tikai septiņās valstīs pasaulē piesārņojums gaisā nepārsniedza Pasaules Veselības organizācijas (PVO) standartā noteikto.

Tikai septiņās valstīs pasaulē gaisa kvalitāte ir ...

Šī gada sākumā publicētajā Pasaules gaisa kvalitātes ziņojumā (The World Air Quality Report) ir apkopoti dati no vairāk nekā 30 000 gaisa monitoringa stacijām 134 valstīs, teritorijās un reģionos, ziņo “Euronews”.124 no šīm valstīm tika konstatēts PM2,5 (smalko daļiņu) piesārņojuma līmenis, kas pārsniedz PVO noteikto ieteicamo robežlielumu.PM2,5 ir cietā daļiņa, kuras diametrs ir mazāks par 2,5 mikrometriem.

Eiropas Vides aģentūra skaidro, ka cietās daļiņas sastāv no cietvielu un šķidruma pilienu sajaukuma. Dažas cietās daļiņas rodas tiešā veidā, bet citas veidojas, atmosfērā savstarpēji reaģējot dažādiem piesārņotājiem no dažādiem avotiem. Cietās daļiņas var būt dažāda izmēra, un daļiņas, kas ir mazākas par 10 mikrometriem, var nonākt plaušās un izraisīt nopietnas veselības problēmas, piemēram, paaugstinātu asinsspiedienu, astmas risku, depresiju, trauksmi, kā arī priekšlaicīgu nāvi.

Kurās septiņās valstīs gaisa kvalitātes līmenis ir labs?

Septiņas valstis, kurās gaisa kvalitāte atbilda nepieciešamajiem rādītājiem, ir Austrālija, Igaunija, Somija, Grenāda, Islande, Maurīcija, Jaunzēlande, Puertoriko, Bermuda un Franču Polinēzija.

Eiropā vistīrākais gaiss ir Islandē. Tai seko Igaunija un Somija. Lai noteiktu gaisa piesārņojuma līmeni, tika izmantota krāsu skala. Daudzas Eiropas valstis ietilpa zaļajā kategorijā, kas nozīmē, ka gaisa kvalitāte ir pat divreiz labāka par standartos noteikto.

Vismazāk piesārņots gaiss ir Zviedrijā, Īrijā, Norvēģijā, Portugālē, Lihtenšteinā, Dānijā, Apvienotajā Karalistē, Andorā, Latvijā, Ukrainā, Nīderlandē, Luksemburgā, Šveicē, Vācijā, Beļģijā, Francijā, Austrijā, Spānijā un Krievijā. Eiropas pilsētās gaisa kvalitāte ir uzlabojusies kopš 2022. gada ziņojuma. 2023. gadā 54% pilsētu ietilpa zaļajā kategorijā, salīdzinot ar 39% gadu iepriekš.

Cik slikta ir gaisa kvalitāte citās Eiropas valstīs?

Dzeltenajā kategorijā, kas nozīmē, ka piesārņojuma līmenis gaisā trīskārt pārsniedz pieļaujamo, ir Lietuva, Čehija, Ungārija, Malta, Slovākija, Bulgārija, Horvātija, Polija, Kipra, Slovēnija un Itālija.

Oranžajā kategorijā, kas nozīmē, ka piesārņojuma līmenis gaisā aptuveni pieckārt pārsniedz pieļaujamo, ir Moldova, Rumānija, Albānija, Grieķija, Turcija, Serbija un Melnkalne. 

Bosnija un Hercegovina uzrādīja PM2,5 līmeņu samazinājumu par 18% 2023. gadā salīdzinājumā ar 2022. gadu, taču tā joprojām ir visvairāk piesārņotākā valsts. Tai seko Ziemeļmaķedonija, kas arī ietilpst sarkanajā kategorijā, kas nozīmē, ka piesārņojuma līmenis gaisā pieckārt pārsniedz pieļaujamo. Turcijas pilsēta Īgdira ir vispiesārņotākā Eiropā. Piesārņojums gaisā vairāk nekā deviņas reizes pārsniedz pieļaujamo.