Kas notiek ar tiem, kuri nepārnāk? Pazudušo meklēšana Latvijā – skaitļi, stāsti un nezināmā ēnas
foto: Paula Čurkste/LETA
Policija skaidro, vai bezvēsts pazudušajiem ir mūžigais statuss.
Sabiedrība

Kas notiek ar tiem, kuri nepārnāk? Pazudušo meklēšana Latvijā - skaitļi, stāsti un nezināmā ēnas

Sabīne Plauka

Jauns.lv

Latvijā katru gadu tiek izsludināta meklēšana simtiem pazudušu personu, taču daudzi joprojām uzdod jautājumu: kas notiek ar tiem, kuri netiek atrasti? Vai pazudušajiem piemīt mūžigais "bezvēsts pazudušā" statuss? Valsts policija portālam Jauns.lv skaidro procesu, statistiku un tendences attiecībā uz bezvēsts pazudušajiem.

Kas notiek ar tiem, kuri nepārnāk? Pazudušo meklēš...

Kas jādara, ja tuvinieks pazudis? Valsts policija aicina iedzīvotājus vispirms sazināties ar pazudušā paziņām, tuviniekiem un kolēģiem. Iespējams, persona tikai aizmirsusi paziņot par savu prombūtni. Ja tuvinieku pašu spēkiem atrast neizdodas, nekavējoties ir jāvēršas policijā, uzrakstot iesniegumu un norādot visu zināmo informāciju par pazudušo.

Policija uzsver: nav jāgaida 24 stundas pirms ziņot par pazudušo personu. Jo ātrāk tiek saņemts ziņojums, jo lielāka iespēja atrast pazudušo.

Kā policija uzsāk meklēšanu? Policijas darbība pazudušu personu meklēšanā nav vienāda visiem gadījumiem, jo pazušanas iemesli var atšķirties. Tomēr policija izdala trīs galvenās pazušanas kategorijas:

  1. Noziedzīga nodarījuma upuri;

  2. Personas, kas pazudušas nelaimes gadījumu rezultātā;

  3. Personas, kuras apzināti izvairās no saziņas.

Lēmums par fotogrāfijas publicēšanu tiek pieņemts individuāli, ķerot vērā konkrētā gadījuma apstākļus. Policija norāda, ka bieži pazušana saistās ar ģimenes konfliktiem vai nepilngadīgo bēgšanu no mājām. Pusaudžu vecumā bērni nereti pretojas vecāku kontrolei un meklē patvērumu pie draugiem.

Policijas stratēģiskais sadarbības partneris pazudušo meklēšanā ir Bezvests.lv. Arī sabiedrības iesaiste ir būtiska, un policija aicina iedzīvotājus piedalīties meklēšanas darbos, ja tiek lūgta palīdzība.

Cik daudz pazudušo tiek atrasti? Pēc Valsts policijas datiem, 2023. gadā Latvijā tika izsludināta meklēšana 1550 personām. No tām 1399 personas tika atrastas īsā laikā. Gada noslēgumā policijas meklēšanas sarakstā palika 151 persona.

No pazudušajiem 578 bija nepilngadīgie, kuri bieži bēg no ģimenēm, internātiem vai dienas centriem. Šie gadījumi lielākoties saistās ar emocionālām un sociālajām problēmām.

Vienlaikus policija norāda, ka ir gadījumi, kad personas tiek atrastas mirušas dabīgās nāvēs vai pēc pašnāvības. 2023. gadā tika atrasti 29 neidentificēti personu līķi.

Kas notiek, ja persona netiek atrasta? Latvijas likumi paredz, ka pazudušas personas tiek meklētas:

  • 10 gadus no pazušanas brīža;

  • 5 gadus, ja persona pazušanas brīdī bija sasniegusi 70 gadu vecumu.

Pēc šī termiņa var tikt ierosināts tiesas process, kurā personu var izsludināt par mirušu, pamatojoties uz Civillikuma 377. pantu. Tas ķauj tuviniekiem sakārtot mantiskās attiecības.

Policija ir identificējusi vairākas tendences, kas saistītas ar pazudušajām personām Latvijā:

  1. Gados vecāki cilvēki bieži pazūd ekonomisku, veselības vai sociālu problēmu dēļ. Nereti viņu mirstīgās atliekas tiek atrastas pēc ilga laika.

  2. Sēņotāji un ogotāji rudenī nereti apmaldas mežos. Policija iesaista brīvprātīgos un izmanto tehnoloģijas meklēšanas efektivitātei.

  3. Pusaudžu bēgšana no mājām bieži saistās ar konfliktiem ģimenē un vēlmi pēc neatkarības.

  4. Starptautiskā meklēšana ir sarežģītāka, kad personas slēpjas citās valstīs. Birokrātiskie procesi bieži aizkavē izdošanas procedūras.

Policija uzsver, ka ātra rīkošanās un sabiedrības sadarbība ir izšķiroša pazudušo personu meklē