Latvijas iedzīvotāji tagad pērk vairāk ieročus
Globālās situācijas un drošības risku dēļ arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju sāk iegādāties šaujamieročus. Taču ir arī izmaiņas pārdošanas dinamikā pirms diviem gadiem pieņemto ierobežojumu dēļ Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem.
12. novembrī Saeimas aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Iekšējās drošības apakškomisijas sēdē plānots apspriest jautājumus, kas skar ieroču apriti Latvijā, informē Latvijas Radio 4.
Sakarā ar to, ka Latvijas nepilsoņiem, kā arī Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem kopš 2023. gada sākuma atņemtas ieroča, tostarp sporta un medību, tiesības, Valsts policija anulējusi aptuveni 1000 glabāšanas atļaujas. Līdztekus tam gan policija, gan ieroču tirgotāji norāda, ka pieprasījums ir audzis, un to skaidro ar cilvēku centieniem sevi labāk aizsargāt - tas saistīts ar Krievijas karu pret Ukrainu, vēsta "Lsm+".
Pēdējo gadu laikā Latvijā šaujamieroču īpašnieku skaits ir samazinājies, bet iedzīvotāju īpašumā esošo ieroču skaits ir palielinājies. Valsts policijas pārstāve Līga Bagdone informēja, ka, ja 2022. gadā šaujamieroču īpašnieku skaits bija 32 132 cilvēki, tad 2024. gadā - samazinājies līdz 30 663. Taču "stobru" uz iedzīvotāju rokām kļuvis tikai vairāk: 2022. gadā reģistrētas 73 802 ieroču vienības, bet 2024. gadā 74 809.
Latvijā fiziskās personas var saņemt ieroču atļaujas pašaizsardzībai, medībām, sportam un kolekcionēšanai. Kad cilvēks iegādājas šaujamieroci, Valsts policija uzrauga, vai viņš izpilda visas likumā noteiktās prasības. Tiek pārbaudīti arī uzglabāšanas apstākļi.
Pēc Līgas Bagdones teiktā, 2022. gadā pēc Krievijas pilnmēroga iebrukuma Ukrainā pieaudzis pieprasījums pēc ieroču atļaujas saņemšanas. Tagad situācija ir mainījusies. No visiem ieroču īpašniekiem Latvijā aptuveni 80 procenti ir mednieki, viņiem seko pašaizsardzībai iegādāto ieroču īpašnieki un sportisti.
Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis pastāstīja, ka Latvijā reģistrēti aptuveni 20 tūkstoši mednieku, kuriem uz rokām atrodas aptuveni 50 tūkstoši šaujamieroču. Situāciju ar šaujamieročiem Saeimas deputāti nediskutēs tāpēc, ka būtu kādi pārkāpumi, viņš skaidroja:
“Ir izmaiņas, kas jāizdara likumdošanā. Un šīs izmaiņas ir saistītas ar Ieroču aprites likumu. Lielākā daļa izmaiņu saistītas tieši ar kartotēkas, ieroču uzskaites sakārtošanu elektroniskā kārtībā. Šeit nav nekādu problēmu, kas būtu saistītas ar ģeopolitisko situāciju vai ar to, ka ieroči netiek tik pielietoti.”