"Atliek tikai gaidīt" politologs Māris Andžāns par Trampa uzvaru un to, ko tas nozīmē mums un Ukrainai
foto: Ieva Čīka/LETA
Prof. Dr. sc. pol. Māris Andžāns.
Politika

"Atliek tikai gaidīt" politologs Māris Andžāns par Trampa uzvaru un to, ko tas nozīmē mums un Ukrainai

Jana Ozoliņa

Jauns.lv

Donalds Tramps jau otro reizi ir kļuvis par ASV prezidentu, bet šoreiz ģeopolitiskie apstākļi ir pavisam citādi nekā 2016. gadā. Kā viņa prezidentūra ietekmēs Latviju un Ukrainu, Jauns.lv pastāstīja Dr. sc. pol. Māris Andžāns.

"Atliek tikai gaidīt" politologs Māris Andžāns par...

Kādas ir Jūsu domas par ASV prezidenta vēlēšanu rezultātiem – kāpēc šoreiz veiksme bija Republikāņu pusē?

Abas puses bija ļoti labas, bet republikāņi un Tramps bija labāks. Ārkārtīgi spraigas sacensības, ieguldītās viss, cik vien varēja ieguldīties, bet beigu beigās, manuprāt, cilvēku sajūta par ekonomikas stāvokli ņēma virsroku, kā arī jautājumi par migrāciju (īpaši nelegālo migrāciju), kas, kā labi zināms, īpaši uztrauc republikāņus, bet arī daļu demokrātu vēlētāju un neatkarīgos.

Ekonomiskie rādītāji ASV kopumā ir bijuši labi, bet inflācija ir bijusi diezgan, diezgan pamatīga un dzīve ir kļuvusi dārgāka un to vēlētāji norakstīja uz Baidena prezidentūru, neskatoties uz to, ka pandēmijai bija liela nozīme.

Republikāņi patiešām ieguldījās pamatīgi. Trampam tā bija neticama politiskā augšāmcelšanās pēc nemieriem Kapitolijā, četrām krimināllietām, diviem impīčmentiem un diviem slepkavības mēģinājumiem. Acīmredzot tas viss arī viņu padarīja spēcīgāku

Atgādiniet - ko šis nozīmē Ukrainai? Ko varam droši paredzēt attiecībās starp abām valstīm?

Atliek tikai gaidīt. Mēs zinām, ko kurš ir teicis. Tramps ir teicis, ka viņš panāks mieru 24 stundu laikā, kad stāsies prezidenta amatā. Tas notiks 20. janvārī 2025. gadā. Viņš to ir apsolījis. Viņš atteicās atbildēt uz jautājumu, vai uzskata, ka ir jāuzvar Ukrainai. Viņš ir uzsvēris, ka galvenais ir tas, ka jābūt mieram. Ir grūti iedomāties, ka Ukraina var uzvarēt šādā veidā.

Tas būs atkarīgs no tā, kāda būs viņa komanda. Dž. D. Venss, kurš kā senators aģitēja pret atbalstu Ukrainai un balsoja pret lielo pakotni – 60 miljardu dolāru vērtas militārās palīdzības piešķiršanu Ukrainai, un  Roberts Kenedijs juniors, kurš atsauca savu kandidatūru par labu Trampam, kurš arī ir ļoti slikti izteicies par palīdzību Ukrainai. Vai arī būs tie, kuri spēs pagriezt Trampa skatījumu citādāk. Es domāju, ka drīzāk šobrīd situācija neizskatās laba.

Bet, protams, var gadīties, ka Tramps nevēlas pieļaut to, kas notika ar Afganistānu 2021. gadā, kad Baidens izveda ASV spēkus un Afganistānas valdība strauji sabruka, un Baidens izskatījās vāji. Tramps nevēlēsies izskatīties vāji, tāpēc pastāv iespēja, ka var notikt kaut kas neparedzams. Bet, ja būtu jāliek likmes, tad teiktu, ka virzīsies uz to, ka tiks panākts miers faktiski pēc Krievijas noteikumiem.

Ko Trampa uzvara nozīmē Latvijai un Baltijai – drošības un arī citos aspektos?

Es domāju, ka individuāli Latvijai, Baltijai tas nav slikti. Pirmajā prezidentūras laikā militārā palīdzība pat palielinājās, un ASV turpināja sūtīt karavīrus. Bet mūsu drošība ir saistīta arī ar NATO, Eiropas Savienību un Ukrainu, un tajos aspektos visdrīzāk tomēr būs pasliktinājies. Amerikas intereses būs pirmajā vietā.

NATO un Eiropas Savienībai var ciest, iespējams, būs atkal jauni tirdzniecības tarifi. Iespējams, ka Eiropas Savienības produktiem tiks noteikti jauni tarifi. Pirmajā prezidentūrā jau tas notika. Drīzāk tā kopējā vide būs sliktāka, un mums pašiem būs daudz vairāk jādomā par aizsardzību. Iespējams, mums pašiem būs vēl jāceļ aizsardzības izdevumi un straujāk jāpalielina atbalsts Ukrainai.

Ko var droši teikt par cilvēkiem, kurus Tramps izvēlējās? Kāda ir viņa komanda, un ko no viņa komandas var sagaidīt?

Viceprezidents ir zināms, bet pārējie vēl nav zināmi. Kongress un Senāts ir nonākuši republikāņu rokās. Tas nozīmē, ka viņiem būs brīvākas rokas rīkoties. Viceprezidents ir jauns, ap 40 gadiem, un tas nozīmē, ka viņš mēģinās šo atstāt par paliekošu mantojumu, jo viņš trešo reizi vairs nevarēs kandidēt.

Amerikāņu konservatīvās domnīcas ir sarakstījušas programmu, materiālus un kandidātus – īstus Trampa ticīgos. Šoreiz nebūs nejaušību un maiņu, kādas bija manītas pirmajā prezidentūrā. Šoreiz būs tīrāks un mērķtiecīgāks piegājiens. Iepriekšējā reizē viņi paši neticēja, ka uzvarēs, šoreiz komanda jau būs gatava.