U-20 pasaules čempionāta statistika: Feldbergs un Mateiko starp labākajiem, Latvija piektā apmeklētākā komanda
foto: AP/Scanpix
Ēriks Mateiko (no kreisās) svin Latvijas U-20 izlases uzvaru pār Kanādu.
Hokejs

U-20 pasaules čempionāta statistika: Feldbergs un Mateiko starp labākajiem, Latvija piektā apmeklētākā komanda

Kārlis Bērziņš

Jauns.lv

Naktī uz 6. janvāri noslēdzās U-20 pasaules čempionāts, kurā otro gadu pēc kārtas Latvijas U-20 izlase sasniedza ceturtdaļfinālu. Statistikā Latvijas izlase vairākos rādītājos ir starp labākajām, varot lepoties ar piektās apmeklētākās komandas statusu. Starp labākajiem individuālajos rādītājos čempionātu noslēdza uzbrucējs Ēriks Mateiko un vārtsargs Linards Feldbergs. 

U-20 pasaules čempionāta statistika: Feldbergs un ...

Ar ASV U-20 hokeja izlases otro triumfu pēc kārtas naktī uz 6. janvāri noslēdzies 2025. gada pasaules junioru čempionāts. Turnīrā startēja arī Latvijas U-20 izlase, kas grupā spēja apspēlēt Kanādu (pēcspēles metienos ar 3:2), Vāciju (pagarinājumā ar 4:3) un izrādīt nopietnu pretestību Zviedrijai ceturtdaļfinālā (zaudējums ar 2:3). Rezultātā Arta Ābola trenētā komanda izcīnīja septīto vietu. 

Raugoties statistikā, redzams, ka Latvijas U-20 izlases spēles kļuvušas par piektajām apmeklētākajām. Piecus mačus ar Latvijas dalību noraudzījušies gandrīz 60 tūkstoši līdzjutēju (59 361), kas dod vidējo rādītāju 11 872. Daudz ko deva uzvara pār Kanādu, kuru noskatījās 17,5 tūkstoši fanu, bet tālākajā turnīra gaitā latvieši ar savu sniegumu bija ieguvuši vietējo fanu atbalstu, ceturtdaļfinālā pret Zviedriju tiem skandējot “Latvija” vārdu. Ar vidējo apmeklētību 18,2 tūkstoši fanu apmeklētākās komandas statusu ieguvusi mājiniece Kanāda, otrajā vietā ir čempione ASV (vidēji 15,1 tūkstotis), bet Somijas mačus vidēji skatījušies 13,6 tūkstoši līdzjutēju. Vismazāko interesi raisījusi Kazahstāna – uz šīs izlases spēlēm vidēji nākuši 3699 fanu. 

Latvijas U-20 izlase turnīra noslēdza ar septīto vietu vārtu gūšanas efektivitātē (8,62%, 10 gūti vārti no 116 metieniem). Labākā efektivitāte bijusi bronzas medaļniecei Čehijai (33 vārti no 213 metieniem – 15,49%), kam seko ASV (37 vārti no 254 metieniem – 14,57%) un no augstākās divīzijas izkritusī Kazahstāna (11 vārti no 94 metieniem – 11,70 %). Latvijai gan bijis otrs sliktākais vairākums – realizēti divi no 16 vairākumiem, kas dod 12,5%. Sliktāk šajā elementā klājies tikai Kazahstānai (1 realizēts no 12 – 8,33%). Turnīru ar labāko viena hokejista pārsvara izmantošanu var lepoties čempione ASV (deviņi vārti 25 vairākumos – 36%). Ar ielaistiem vārtiem septiņos no 14 mazākumiem Arta Ābola trenētā komanda bijusi sliktākā šajā komponentē. Otrs sliktākais turnīra mazākums bijis Zviedrijai – ielaisti deviņi vārti 22 gadījumos (59,09%). Savukārt kā labākā mazākuma komanda turnīru noslēdza gandrīz izkritusī Vācija, kura vārtus ielaida tikai vienā šādā gadījumā (94,12%). 

Uz Linarda Feldberga sargātajiem vārtiem tika izdarīti 226 metieni, kas ir otrs lielākais rādītājs starp visām komandām. To apsteidz tikai Somija, uz kuras vārtiem izdarīja par 30 metieniem vairāk (256). Ja jāsalīdzina procents starp metieniem un ielaistajiem vārtiem, tad Somijai tas ir nedaudz labāks par Latviju (92,97% pret 92,92%), jo ielaisti 18 vārti no 256 metieniem pret Latvijas 16 zaudētajiem vārtiem pret 226 metieniem. Tāpat Latvija bijusi trešā disciplinētākā turnīra izlase ar 22 soda minūtēm. Disciplinētāk spēlējušas Vācija un Slovākija (abām 17), bet par turnīra nedisciplinētāko komandu kļuva mājiniece Kanāda (34 soda minūtes).  

Ja skatās individuālajos rādītājos, tad augstās vietās meistarsacīkstes pabeiguši uzbrucējs Ēriks Mateiko un vārtsargs Linards Feldbergs. Ar pieciem gūtajiem vārtiem Mateiko dalīti kļuvis par turnīra trešo labāko vārtu guvēju. Ar septiņiem vārtiem par labāko ripas metēju vārtos kļuva čehs Jakubs Štancels, bet ar sešiem precīziem metieniem izcēlās soms Jese Kīskinens un čehs Eduards Seils. Bez Mateiko pieci vārti arī tādiem hokejistiem kā Daliboram Dvorskim, Džeimsam Hagensam un turnīra vērtīgākajam hokejistam Raienam Lenardam. Rezultatīvāko hokejistu sarakstā Mateiko ieņēma 30. vietu (5+0). Vēl no laukuma hokejistiem var izcelt Oliveru Mūrnieku, kurš ieņēmis 14. vietu iemetienos (uzvarēti 55,1%). 

Starp vārtsargiem ar trešo labāko statistiku var lepoties Linards Feldbergs. Viņš piecās spēlēs vidēji atvairīja 92,92% pretinieku metienus un ielaida 3,13 ripas. Uz viņa sargātajiem vārtiem izdarīja 226 metienus, kas ir otrs lielākais skaits starp vārtsargiem. Par turnīra labāko vārtsargu atzina somu Peteri Rimpinenu, uz kura vārtiem izdarīja 255 metienus (93,33% atvairīti metieni, 2,34 ielaistas ripas). Vienus vārtus somi ielaida, kad Rimpinens tika nomainīts pret sesto laukuma spēlētāju – tā notika mačā pret Kanādu, kurā somi zaudēja ar 0:4. Rimpinens gan vārtsargu statistikā ieņēma otro vietu, jo kā labākais to pabeidza kanādietis Kārters Džordžs (93,58% atvairīti metieni, 1,76 ielaistas ripas), kam turnīrs noslēdzās jau ceturtdaļfinālā. 

IIHF direktorāts par 2025.gada pasaules U-20 čempionāta labāko uzbrucēju nosauca 19 gadus veco Lenardu, par labāko aizsargu - Zviedrijas izlases kapteini Akselu Sandinu-Pelliku, bet par labāko vārtsargu - somu Peteri Rimpinenu. Mediju balsojumā simboliskajā turnīra izlasē iekļuva vārtsargs Rimpinens (atvairīti 93,33% metienu), aizsargi Kouls Hatsons no ASV izlases, kurš ar 11 punktiem (3+8) kļuva par čempionāta rezultatīvāko spēlētāju, un zviedrs Sandins-Pellika (4+6), kā arī MVP balvu ieguvušais ASV uzbrucējsRaiens Lenards (5+5), viņa tautietis Geibriels Perro (3+7) un turnīra labākais vārtu guvējs Jakubs Štancls (7+3) no Čehijas.

2026. gada pasaules čempionāts gaidāms ASV Minesotas štatā. Provizoriskajā grupu sadalījumā pagaidām redzams, ka Latvija spēlēs B apakšgrupā ar Somiju, Čehiju, Slovākiju un Dāniju, kamēr A grupā būtu Kanāda, ASV, Zviedrija, Šveice un Vācija. Šāds grupu sadalījums gan nav oficiāli apstiprināts.