Futbols

Video: “Lai ir mājīgi!” Ieskatāmies RFS ģērbtuvē un Daugavas stadionā pirms UEFA Eiropas līgas mača

Toms Mālmeisters

Jauns.lv

Daugavas stadions Rīgā kļuvis par vietu, kur tiek spēlētas RFS mājas spēles UEFA Eiropas līgas ietvaros. Bez stadiona laukuma kvalitātes Jauns.lv trīs dienas pirms mača pret Saloniku PAOK ieskatījās stadiona iekštelpu infrastruktūrā – komandu ģērbtuvēs un citās pieejamajās telpās.

Video: “Lai ir mājīgi!” Ieskatāmies RFS ģērbtuvē u...

2024./2025. gada sezonā UEFA Eiropas līgā debitē RFS, kas pirmo četru spēļu laikā izcīnījusi divus punktus. Mājas spēles Viktora Moroza trenētā komanda aizvada nevis LNK Sporta parkā, bet gan Daugavas stadionā. Lai arī jāpieliek nozīmīgi pūliņi laukuma kvalitātes uzturēšanā, 2018. gadā atklātajā stadionā pēc veiktās rekonstrukcijas redzama laba līmeņa iekštelpu infrastruktūra, ko trīs dienas pirms spēles pret Saloniku PAOK novēroja Jauns.lv. 

RFS ģērbtuve Daugavas stadionā UEFA Eiropas līgā

RFS ģērbtuves iekārtojums Daugavas stadionā UEFA Eiropas līgas laikā.

Daugavas stadionā ir vietas visiem – plašas mājinieku un viesu ģērbtuves, kurās ierīkotas arī atsevišķas treneru un medicīnas personālu istabas. Tāpat ir plaša preses konferences telpa, kuru pirms spēlēm komandas var izmantot arī sapulcēm un vēstījuma nodošanas par pretinieku video analīzē. Interesanti gan, ka preses konferences telpās var gūt apstiprinājumu, ka Daugavas stadions ir multifunkcionāla būve – pašā galā redzams antīkas bobsleja kamanas, bet uz sienām pamanāmi Rīgas kausa dažādi labākie rezultāti vieglatlētikā. Atsevišķas telpas atvēlētas arī tiesnešiem un spēļu delegātiem, kā arī dopinga provju iegūšanai. Pagaidām gan dopinga kontrolieris, kurš uz spēli var ierasties bez iepriekšēja brīdinājuma, RFS nevienā spēlē (arī izbraukumos) nav bijis. Gadījumā, ja viņš tomēr ierodas, tad pēc spēles tiek izvēlēti divi futbolisti no katras komandas, kuriem uzreiz jādodas nodod dopinga analīzes. Tās gan var ievilkties, kā bieži aprakstīts dažādos sportistu atgadījumos. 

RFS savā ģērbtuvē vairākās vietās pie sienas piestiprinājuši kluba logo. “Darām visu, lai komanda varētu justies komfortabli,” sarunā ar Jauns.lv saka kluba mārketinga un komunikāciju daļas vadītājs Pauļus Jaķelis. “Saliekam kluba logo, atribūtiku, bildes un smuki katra spēlētāja kreklu. Tā, lai ir mājīgi.” Kad iepriekš Daugavas stadionā mačus aizvadīja Latvijas futbola izlase, tad tieši tā mājoja ģērbtuvē, kurā šobrīd atrodas RFS. Uz sienām dažās vietās var redzēt “Latvija” vārdu. “Šī ģērbtuve ir plaša. Lai arī Daugavas stadions nav mūsu, ģērbtuvi iekārtojam, lai tā izskatītos pēc RFS ģērbtuves,” turpina Jaķelis, kuram darba pirms katras UEFA Eiropas līgas spēles ir pietiekami daudz. 

“Prasību ziņā Eiropas līga ir pavisam cits līmenis,” viņš atklāj. 2022./2023. gada sezonā RFS piedalījās UEFA Konferences līgā, kur, pēc viņa vārdiem, viena mājas spēle “Skonto” stadionā ar īri un citiem organizatoriskajiem izdevumiem izmaksāja virs 50 tūkstošiem eiro. Šajā gadījumā summas ir citas (tās mēģina atpelnīt ar biļešu ienākumiem), taču arī pienākumu un prasību ir vairāk. “Nu kaut vai prasības attiecībā uz medijiem. Katra laukuma pusē jābūt 12 interneta kabeļiem. Pirms diviem gadiem Konferences līgā tādas prasības nebija. Nebija arī prasības par obligāta LED ekrāna izmantošanu. Un vēl ir daudz dažādu sīkumu – sākot jau no ģeneratoriem.” Minētais LED ekrāns ir 200 metru garš, kuru uz Rīgu sūta UEFA savu reklāmas partneru demonstrēšanai spēļu laikā. Daudzajās prasībās Daugavas stadions ir krietni atbilstošāks nekā “Skonto”, uzskata RFS pārstāvis. “Viņš ir modernāks. Mums kā organizācijai organizēt spēles “Daugavas” stadionā ir vieglāk. Labi saprotam “Skonto” stadiona plusus, - atrašanās pilsētas centrā un jumts virs galvas, taču, ja runājam par ģērbtuvēm, telpām medijiem un preses konferencēm, tad “Skonto” stadionā strādāt būtu sarežģītāk.”

Par jau minēto apgalvojumu par Eiropas līgu kā nākamo līmeni liecina fakts, ka spēļu laikā stadionā vienīgais reklāmas zīmols, kas var parādīties, ir turnīra un tā sponsoru. “Neredzēsiet ne RFS, ne Latvijas izlases, ne Virslīgas atbalstītājus. Ja tie ir kaut kur redzami, tad tie ir jāaizklāj,” pauž Jaķelis. Savukārt pati spēles organizēšana sāk notikt jau pēc tam, kad tiek uzzināti pretinieki UEFA Eiropas līgas izlozē. Kulminācija sākas aptuveni trīs dienas pirms katras spēles, kad jau norit daudz mazāku sapulču un citu pēdējo priekšdarbu. “Pirms spēles tiek izveidots rāmis par drošības noteikumiem, cik fanu varētu ierasties un tā tālāk. Spēlei nākot tuvāk, organizējas jau dažādas sapulces. Piemēram, drošības sapulcē piedalās kluba, tiesībsargājošo iestāžu, UEFA un stadiona pārstāvji. Tuvāk spēlei jau sapulces norit par konkrētākām tēmām. Man pašam visvairāk sanāk darboties ap akreditāciju un televīziju jautājumiem.” 

Katra UEFA Eiropas līgas spēle izraisa arī pietiekami lielu interesi pretinieku nometnē. Kārtība nosaka, ka līdz noteiktam datumam viesu komandai jāiesniedz RFS saraksts ar mediju pārstāvjiem, kuri plāno ierasties Latvijas galvaspilsētā, lai uz vietas atspoguļotu spēli. Tas gan nenozīmē, ka viņi būs vienīgie, kuriem interesēs šis mačs, jo ne visi speciāli ierodas Rīgā, lai uz vietas baudītu futbolu un vēlāk gatavotu reportāžas. Pagaidām lielākā interese bijusi par spēli pret Stambulas “Galatasaray”, ierodoties vairāk nekā 30 turku mediju pārstāvjiem. Tas gan nav liels pārsteigums, ņemot vērā, ka futbols Turcijā ir populārākais sporta veids. “PAOK bez kluba medijiem ieradīsies 25 žurnālisti, ieskaitot vairākas televīzijas. Nedaudz mazāka interese bija par spēli pret Briseles “Anderlecht”, atbraucot 18 žurnālistiem,” norāda Jaķelis. Grieķijas interese par Saloniku PAOK un RFS spēli ir gana augsta. Trīs dienas pirms spēles RFS pārstāvji sniedza vairākas attālinātas intervijas vietējiem medijiem, bet uz Rīgu plāno ierasties ap vienu tūkstoti PAOK fanu. Tāpat savu saturu veido UEFA, kas nesen publicējusi emocionālu dzīvesstāstu par RFS vienu no līderiem Žigu Lipuščeku. 

Atgriežoties pie RFS ģērbtuves, tad pagaidām īpašu “mednieku stāstiņu” nav. Savi rituāli ir vārtsargam Fabrisam Ondoā, kurš no tās allaž iziet pēdējais. Izcīnītie punkti spēlēs gan ļāvis RFS ģērbtuvē ieiet ar smaidiem. “Tāda viena unikāla stāsta nav,” par auru ģērbtuvē saka Jaķelis. “Taču pēc spēles beigām ir tā labā sajūta. Tās mums ir noslēgušās ar punktiem, un neslēpsim, ka Eiropas līgā neizšķirti pret tādiem pretiniekiem kā “Galatasaray” un “Anderlecht” mums ir kā uzvaras. Pēc spēles ir vienkārši patīkami būt ģērbtuvē. Visi ir smaidīgi, priecīgi, skan dziesma “Hey Baby”, visi lēkā un dejo. Atklāšu, ka pēc pirmās spēles emociju bija vairāk, jo tas bija pirmais punkts un atspēlēšanās no 0:2. Superīga atmosfēra ģērbtuvē bija arī pēc spēles pret “Anderlecht”, bet ar mazāk emocijām. Varbūt tādēļ, ka tas jau bija otrais punkts un tika iztērētas daudz emocijas pēc gūtajiem vārtiem 96. minūtē. Kopumā šajos brīžos tu saproti, kāpēc tik daudz dzīves velti futbolam. Šādu brīžu dēļ ir vērts dzīvot, un tādas emocijas nevar nopirkt par nekādu naudu.” 

Gadījumā, ja šodien RFS izcīnīs vēsturisko pirmo uzvaru UEFA Eiropas līgā, tad tā turpinās cīņu par turnīra turpināšanu pēc līgas fāzes. Jaunais formāts paredz, ka pēc astoņām spēlēm labākās astoņas komandas tabulā automātiski sasniegs astotdaļfinālu, bet 9. līdz 24. vieta turpinās cīņu pirmajā izslēgšanas spēļu kārtā. Šobrīd 24. vietā esošā Zviedrijas komanda “Elfsborg” ir divus punktus priekšā RFS. PAOK līdzšinējās četrās spēlēs tikusi vien pie punkta, bet starp nākamajām RFS pretiniecēm ir arī komandas bez punktiem tabulā – Kijivas “Dynamo” un Telavivas “Maccabi”. Pēdējo mājas spēli līgas fāzē nākamā gada 23. janvārī RFS aizvadīs pret Amsterdamas “Ajax”.