Kendija Aparjode ieskicē savus plānus kamaniņu divniekos un gatavojas pārmaiņu pilnai sezonai
Latvijas kamaniņu sporta pārstāve Kendija Aparjode sarunā ar Jauns.lv komentēja gatavošanos 2024./2025. gada sezonai, savus mērķus, lēmumu izmēģināt divvietīgās kamanas un jaunās izmaiņas sporta veidā.
Jau novembra izskaņā Norvēģijas Lillehammeres trasē sāksies 2024./2025. gada Pasaules kausa sezona kamaniņu sportā. Sezonas gaitā notiks deviņi posmi Vācijā, Austrijā, Dienvidkorejā, Ķīnā un arī Latvijā, Siguldas bobsleja un kamaniņu trasē esot paredzētam ceturtajam posmam 2025. gada janvāra ievadā. Sezonas nozīmīgākās sacensības gaidāmas februāra sākumā (no 6. līdz 8. februārim), kad Kanādas Vistleras trasē norisināsies pasaules čempionāts.
Jaunajai sezonai gatavojas arī 27 gadus vecā Kendija Aparjode, kura karjeras laikā komandu stafetē divas reizes izcīnījusi bronzu pasaules čempionātos (2023. un 2021. gadā), bet reizi sudrabu (2020. gadā). 2023./2024. gada sezonu viņa noslēdza ar sesto vietu pasaules čempionātā un devīto vietu Pasaules kausa kopvērtējumā.
"Eberspracher" Pasaules kausa astotais posms kamaniņu sportā sievietēm Siguldā
Latvijas pārstāve Elīna Ieva Vītola sestdien Siguldā Pasaules kausa astotajā posmā kamaniņu sportā ieņēma otro vietu, sestā finišēja Zane Kaluma, ...
Vairāk nekā 100 braucieni
Kamaniņu sportā sezona ir īsa – tā ierasti sākas ap novembra beigām vai decembra sākumu, bet noslēdzas februāra beigās vai martā. Tas nozīmē, ka ap aprīli šajā sporta veidā esošie sportisti var doties neilgā atpūtā, bet jau no maija sākas gatavošanās jaunajai sezonai. Tieši tā bijis šogad, visu vasaru ieliekot fizisko bāzi gan Siguldā, gan arī vienā nometnē Valmierā. Savukārt ledus treniņi pārsvarā bijuši Latvijā esošajā infrastruktūrā un uz īsu brīdi pirmā Pasaules kausa posma mājvietā Lillehammerē. Atšķirībā no pagājušā gada, šogad Vācijas trasēs nav izdevies iegūt iespēju trenēties. “Gatavošanos jaunajai sezonai sākām maijā,” intervijas ievadā Jauns.lv saka viena no Latvijas izlases zināmākajām kamaniņu braucējām. “Gribētos gan teikt, ka sagatavošanās sezonai vēl ir procesā. Mēs gatavojamies tā, lai augstākajā līmenī būtu uz pasaules čempionātu. Tāpēc nevaru teikt, ka šobrīd esmu savā labākajā līmenī, ko arī pamanu savā startā, taču par to šobrīd īpaši nepārdzīvoju. Sezonas galvenais mērķis ir pasaules čempionāts. Ticu, ka uz to būšu savā augstākajā līmenī,” turpināja Aparjode.
Lai arī Aparjode izcēlusi vēlmi progresēt startā, kas, pēc viņas vārdiem uz konkurenču fona ir viduvējs, starpsezonā strādāts pie visiem elementiem – gan tehnikas, gan spēka un arī ātruma. Nedaudz nomācoša varēja būt darbošanās vien pārsvarā Siguldā. “Ir ļoti grūti visu laiku braukt vienā trasē. Sanāk, ka aptuveni pusotru mēnesi esam bijuši Siguldā. Man personīgi tas ir mentāli grūti, jo šķiet, ka viss atrodas tādā kā rutīnā un nekas nemainās. Man personīgi ik pa laikam patīk pamainīt vidi, jo tas tikai palīdz. Visādi citādi atrasties un gatavoties sezonai mājās bijis forši, jo brīvajā laikā var darīt to, kas tīk.” 27 gadus vecā sportiste uz brīdi apdomājās, cik daudz braucienu aptuveni jāveic pirmssezonā.
“Teiktu, ka vairāk nekā 100 vajadzētu būt,” viņa atbild, turpinot, ka līdz šim Siguldā varētu būt veikti no 80 līdz 90 treniņbraucieniem. Vai kāds no tiem uzskatāms par perfektu? “Jā, ir bijis, taču, kā jau teicu, ja tik ilgi brauc pa vienu trasi un jau zini, kas ir jādara, tad var gadīties kādas vaļības. Tās rezultējās neuzmanības kļūdās. Tas uzreiz liek domāt, kāpēc šādas kļūdas gadījušās, jo tu taču zini, kas trasē ir jādara. Principā tas ir tāpēc, jo visu laiku brauc vienā trasē, kas ik pa laikam var arī izsist no sliedēm,” atbild Aparjode, kurai neizdevās iekļūt labāko trijniekā nesen notikušajā Prezidenta kausā Siguldā.
Sieviešu divniekā nestartēs
“Ļoti gaidu,” ar jūtamu prieku atbild Aparjode uz jautājumu, cik ļoti vēlas startēt oficiālās sacensībās. Turklāt pirmā posma trase viņai ir iecienīta. “Trase Norvēģija man ir ļoti mīļa un man tā arī ļoti patīk. Tajā starts ir stāvs, kas līdz ar to būtiski neietekmē rezultātus. Trase ir gara, ātra un tehniski sarežģīta,” atbild Kendija, pie reizes sakot, ka pirms katras sezonas pirmajām sacensībām ir neliela neziņas sajūta, jo nav zināms, kā tai sagatavojušās konkurentes.
Bez jau minētās Norvēģijas Kendijai Aparjodei tuvas ir tās trases, kurās ir jāstrādā, nevis kurās var mierīgi gulēt. “Kopumā jau man patīk visas trases, taču vairāk tādas, kurās ir jādara darbs ar kamanu, nevis vienkārši jāguļ. Ir tādas trases kā, piemēram, Austrijā, kur principā var izbraukt ar domu spēku. Teikšu, ka man patīk Oberhofa, arī Norvēģija un Sigulda. Interesanti būs atgriezties Dienvidkorejā, jo tur nav būts kopš 2018. gada, un nemaz neatceros, kā tur ir jābrauc. Līdz ar to būs interesanti!”.
Vēl pirms sezonas pavīdēja doma, ka Kendija Aparjode varētu pamēģināt savus spēkus arī sieviešu divvietīgo ekipāžu konkurencē, taču pēc atsevišķiem izmēģinājuma braucieniem no šīs domas viņa ir atteikusies. “Izlēmu nestartēt. Kopā ar Selīnu Zvilnu izmēģināju, taču sapratu, ka man ir jākoncentrējas kam vienam. Es labprāt vēlējos to darīt, taču sapratu, ka man būs grūti. Beigās arī nevēlējos, lai iznāktu ne šis, ne tas, jo vienkārši nespēju koncentrēties uz abām lietām simtprocentīgi. Vieninieku vēl nevēlos atmest. Varbūt nākotnē, varbūt pēc olimpiskajām spēlēm,” par savu lēmumu saka Aparjode, pie reizes ieskicējot galvenās atšķirības starp startēšanu vieniniekos un divniekos. “Tā kā esmu garāka un lielāka, tad esmu augšpusē. Tas nozīmē, ka paceļos divreiz augstāk nekā uz vieninieka. Tas arī nozīmē, ka neguļu kamanās un strādāt varu tikai ar kājām. Kamanu jūt tā meitene, kas guļ apakšā. Tas ir krietni citādāk nekā vieniniekā, turklāt nav nemaz tik viegli pierast.”
Šajā sezonā Aparjode startēs ar tām pašām kamanām, kurām iepriekš. Atsevišķas nianses gan ir pamainītas. “Uzticos tai un zinu, kā viņa iet. Ir pamainītas atsevišķas lietas un redzēs, kā būs labāk.” Par mērķiem sezonai Aparjode min, ka vispirms nepieciešams uzlabot pagājušajā sezonā iespēto gan Pasaules kausa kopvērtējumā (devītā vieta), gan pasaules čempionātā (sestā vieta). “Vienmēr esmu teikusi, ka ir jāuzlabo rezultāti pret iepriekšējo sezonu. Pagājušajā sezonā bija labi rezultāti, taču ne līdz galam, kā pati vēlējos. Mazais mērķis ir uzlabot vietu pasaules čempionātā, lielais – medaļas, arī Pasaules kausa posmos.”
Izmaiņas sportā vērtē pozitīvi
Jaunā kamaniņu sporta sezona nesusi sev izmaiņas disciplīnās. Turpmāk vairs sportisti nepiedalīsies sprinta sacensībās, bet būs jaukto komandu sacensības. Tas nozīmē, ka jaukto komandu veidos vieniniekos viena sieviete un viens vīrietis, bet divniekos viena vīriešu un viena sieviešu divvietīgā ekipāža. Šāda izmaiņa vērsta uz to, lai padarītu kamaniņu sportu aizvien pieejamāku, preses konferencē pirms sezonas minēja Latvijas delegācijas pārstāvji. Tās ietvaros, piemēram, nevarēs izveidot jaukto Latvijas un Vācijas komandu (piemēram, Kristers Aparjods un Jūlija Taubica). Šādas jaukto valstu komandas būs iespējams veidot tām nācijām, kuras Pasaules kausa posmos nav pārstāvētas ar vairāk nekā vienu sportistu. Tas nozīmēs šo sportistu iespēju piedalīties arī jaukto komandu sacensībās. Latvijas izlases ietvaros gan vieniniekos, gan divniekos būs iespēja veidot pašiem savus iekšējos pārus.
“Būs interesanti,” uz jautājumu, kā vērtē izmaiņas, atbildēja Aparjode. “Man patīk, ka meitenēm būs reakcijas vārtiņi pirms starta. Tu nekad nevari zināt, kā noreaģēsi. Līdz šim meitenēm tā nebija un gribu teikt, ka šādi vārtiņi turpmāk būs arī komandu stafetē. Tas noteikti sacensības padarīs interesantākas.” Ja kāds vēlas ko novēlēt Kendijai Aparjodei jaunajā sezonā, tad tās ir pirmās vietas sacensībās un nostartēt bez traumām, nedaudz smejoties un arī nopietni atbild sportiste.