
Dermatoloģe atklāj noslēpumu: kā panākt perfektu sejas ādu - bez dārgas kosmētikas

Vēlies, lai āda vasarā mirdzētu dabiskā skaistumā? Aizmirsti par iedegumu - īstā kopšana sākas ar to, ko ēd. Tas, kas atrodas ledusskapī, ir ne mazāk svarīgi kā līdzekļi vannas istabas plauktā.
Savos ieteikumos dalās eksperte ar divām kvalifikācijām: dermatoloģe un dietoloģe Tivi Marutapu, kurai ir vairāk nekā 15 gadu profesionālā pieredze. "Neviens kosmētikas līdzeklis nespēs kompensēt zaudējumus, ko ādai rada smēķēšana, alkohola lietošana vai ilgstoša uzturēšanās saulē," skaidro Marutapu. "Ādas pamatfunkcija ir aizsargāt organismu: tā nelaiž cauri ūdeni, toksīnus un baktērijas. Tieši tāpēc āda traucē arī daudzu kosmētikas līdzekļu iekļūšanu. Patiesībā vairums sastāvdaļu ierastajos krēmos un serumos ir pārāk lielas, lai pārvarētu ādas aizsargbarjeru."
Viņa nosauc iecienītākos komponentus, kurus vērts meklēt uz iepakojuma, nākamreiz iegādājoties kosmētiku ādas kopšanai.
Retinoīdi: paātrina ādas šūnu atjaunošanos, stimulē kolagēna izstrādi un cīnās pret pigmentāciju, vienlaikus samazinot ādas tauku izstrādi un palīdzot ādai izskatīties gludākai un mirdzošākai.
C vitamīns: spēcīgs antioksidants, kas cīnās ar brīvajiem radikāļiem, kas izraisa priekšlaicīgu ādas novecošanos. Marutapu iesaka izvēlēties līdzekļus ar koncentrāciju no 10 līdz 15%. Ja ir jutīga āda, ieteicams sākt ar zemāku procentu.
E vitamīns: vēl viens antioksidants, kas iznīcina ultravioletā starojuma radītos brīvos radikāļus. Tāpat tas saglabā mitrumu ādā un paātrina brūču dzīšanu.
Resveratrols: spēcīgs antioksidants, ko satur vīnogu miziņa, kam piemīt pretiekaisuma iedarbība. Lieliska sastāvdaļa plakstiņu krēmos retinoīdu vietā, jo pēdējie var kairināt acis.
Peptīdi: stimulē kolagēna veidošanos ādā, kas noved pie gludākas un tvirtākas ādas.
Niacinamīds: atjauno un atjauno ādas barjeras funkcijas, kā arī tam piemīt pretiekaisuma iedarbība.
Alfa un beta hidroksiskābes: noārda saites starp ādas virspusējām šūnām, uzstājoties lobīšanas līdzekļu lomā. Tos nedrīkst lietot pārāk bieži, lai nesabojātu ādas barjeru. Pietiek ar vienu vai diviem lietojumiem nedēļā.
Hialuronskābe: pašas ādas dabiskais komponents, kas pievelk mitrumu no apkārtējās vides, padarot ādu maigāku un gludāku. Uzklājiet uz mitrinātas ādas.
Kā kopt ādu?
Tev nevajag dārgus krēmus, bet ātru un vienkāršu rutīnu. Piemēram, šādu:
No rīta
1. Attīri ādu ar izvēlēto mazgāšanas līdzekli.
2. Uzliec serumu ar C vitamīnu, kas ideālā gadījumā satur ferulskābi C vitamīna stabilizēšanai.
3. Uzklāj mitrinošu krēmu un pēc tam apstrādā ādu ar saules aizsarglīdzekli ar SPF vismaz 30 uz sejas, kakla un plaukstu locītavām.
Vakarā
1. Nomazgā seju divas reizes, lai pilnībā atbrīvotos no SPF, netīrumiem un kosmētikas.
2. Uzklāj uz sejas un kakla līdzekli ar retinoīdiem.
3. Pēc tam lieto barojošu mitrinošu krēmu ar antioksidantiem un acu krēmu, kas satur, piemēram, resveratrolu.
Kādus uztura bagātinātājus ir vērts lietot?
Omega-3 taukskābes: vielas, kas ir taukainās zivīs, valriekstos un linsēklās. Tie nepieciešami, lai uzturētu ādas mitrumu un ātri dzītu brūces. Ja esat vegāns, veģetārietis vai reti lietojat treknas zivis (mazāk nekā divas reizes nedēļā), vērts aizdomāties par piedevu uzņemšanu ar omega-3.
Dzelzs: Pēc Marutapu teiktā, daudzas sievietes pat nenojauš par dzelzs trūkumu organismā. Vieni no simptomiem ir sausa un niezoša āda, kā arī matu izkrišana. Dzelzi satur sarkanā gaļa un zaļo lapu dārzeņi, bet tā ne vienmēr viegli uzsūcas organismā. Ieteicams nodot asins analīzes, lai pārbaudītu dzelzs līmeni un pārliecinātos, vai tas ir normāli.
D vitamīns: veic daudzas funkcijas organismā, tostarp veicina šūnu atjaunošanos un dalīšanos, kā arī uztur normālu matu augšanu. Pēc Marutapu teiktā, ieteicams lietot D vitamīnu 400-1000 ME devā dienā no oktobra līdz martam. Viņa arī iesaka lietot D vitamīnu vasarā, ja jums ir tumša ādas krāsa vai jūs maz uzturaties saulē.
B12 vitamīns: vienīgais vitamīns, kas sastopams vienīgi dzīvnieku izcelsmes produktos (gaļa, zivis, piena izstrādājumi), tāpēc vegāniem der uzņemt C B12 piedevas. Vitamīna deficīta pazīmes var būt mēles sāpīgums, mutes kaktiņi un pigmenta plankumu parādīšanās.
C vitamīns: spēcīgs antioksidants, kas pasargā ādu no ultravioletā un piesārņojuma radītiem bojājumiem. Marutapu iesaka sākt ar 5000-1000 mg devu dienā mēneša laikā, lai novērtētu efektu.
Neurbini ādu!
Nav svarīgi, cik ļoti tevi velk izspiest pūtīti - tas vienmēr tikai pasliktina situāciju. "Ja pumpa plīst zem ādas, iekaisuma vielas vienkārši iekļūst dziļāk brūcē, kas var izraisīt lielākas pumpas parādīšanos vai pat rētu," skaidroja dermatoloģe Anna Guanče.
Dermatoloģe Māra Garšika norāda, ka ādas knibināšana diez vai dos vēlamo efektu. "Šādās pumpās, kuras cilvēki īpaši ļoti vēlas izspiest, parasti ir maz satura, lai to izspiestu. Tāpēc knibināšanās visbiežāk noved pie iekaisuma pastiprināšanās un pat rētu parādīšanās."
Četri galvenie uztura principi no Marutapu:
1. Ēd daudz zaļos dārzeņus, veselīgus taukus un pilngraudu produktus.
2. Katru dienu uzturā iekļauj prebiotikas (sparģeļus, topinambūrus, sīpolus, ķiplokus) un probiotikas (jogurtu, skābētus kāpostus, kefīru) zarnu veselības atbalstam un veselīgu baktēriju uzturam.
3. Iekļauj ēdienos pretiekaisuma garšvielas: kurkumu, kanēli, kardamonu, ķimenes, ķiplokus un ingveru.
4. Samazini rafinētā cukura un alkohola patēriņu.
5. Dzer pietiekami daudz ūdens.
Faktiski tas ir uzturs ar pretiekaisuma efektu, jo, kā norāda Marutapu, iekaisums ir visu ādas problēmu sakne - no ekzēmas līdz priekšlaicīgai ādas novecošanai.
10 labākie produkti ādai:
avokado;
pupiņas un lēcas;
ogas;
tumši zaļi lapu dārzeņi;
fermentēti produkti, piemēram, kefīrs;
lasis;
tofu;
tomāti;
kurkuma;
valrieksti.