Kā izaudzināt laimīgus bērnus: psihologi nosauc 6 iezīmes, kuras būtu jāņem vērā
Nav jāuztraucas, ja jūsu bērnam nav perfektas atzīmes - tas noteikti nav tas, kas viņam obligāti vajadzīgs. Pat ja jūsu meitai vai dēlam atzīmju dēļ izredzes iestāties universitātē un iegūt stipendiju ir nelielas, tas nenozīmē, ka viņš būs neveiksmīgs - jūsu bērnam ir priekšrocības kaut kam svarīgākam.
Pētījumā noskaidrots, ka zināma jūsu bērna iezīme, piemēram, zinātkāre, pašdisciplīna, pārliecība, ir daudz labāks rādītājs viņa nākotnes panākumiem nekā atzīmes skolā. Psihologi nosaukuši sešas iezīmes, kas vajadzīgas katram bērnam, lai būtu veiksmīgs, raksta "Your Tango".
1. Emocionālā stabilitāte
Bērni, kuri vairākkārt dzird, ka ir "ģeniāli" vai "ideāli", saskaras ar problēmu, kad skola prasa arvien sarežģītākas prasmes. Šie bērni sāk ticēt, ka intelekts ir ierobežota iespēja un, ja kaut kas nenāk viegli, pārstāj piepūlēties.
Pedagogi saka, ka izturīgs bērns grib mācīties un neuztraucas, ja kaut ko nesaprot no pirmās reizes. Viņi iesaka vecākiem novērtēt bērnā pūles, nevis rezultātu.
2. Intelektuālā zinātkāre
Bērni, kas tiecas mācīties, kompānijai ir nenovērtējams aktīvs, jo viņu domāšana ir nestandarta. Mūsdienu korporācijas meklē cilvēkus, kas spēj ģenerēt revolucionāras idejas, kas maina nozari. Cilvēki to reti iemācās no grāmatām - viņi šādas prasmes praksē iegūst ar mēģinājumu un kļūdu metodi.
3. Atklātība
Cilvēks, kurš ir nodevies zināšanu apguvei visa mūža garumā, neuztraucas, ka nezina atbildi uz kādu jautājumu, nekautrējas to uzdot, jo zina, ka vienmēr ir, ko mācīties. Vecākiem jāveicina viedokļu atšķirības, jāuzsver, ka katra viedoklis ir vērtīgs, interesants un svarīgs.
"Palīdziet saviem bērniem pārvarēt naivo reālismu un domāt radošāk, mainot savu viedokli kaut uz mirkli. Viņi to var izdarīt, uzkāpjot uz skapja, lai redzētu, kāda izskatās pasaule no turienes, iedomājoties sevi par kādu citu (iespējams, kādu, kas ļoti atšķiras no jums, kādu ar citu kultūru vai ar zināmu invaliditāti), vai arī argumentējot kaut ko no pretējā viedokļa," iesaka bērnu audzināšanas terapeite Mija fon Ša.
4. Laipnība
Ļaujiet bērniem būt laipniem. Piemēram, lai viņi izvēlas labdarības organizāciju, kas viņiem patīk, un kādu dienu kļūst tur par brīvprātīgajiem. Neatkarīgi no tā, vai tā ir labestība pret kopienu vai vienkārši labestība pret draugiem, atzīstiet savu bērnu par laipnu un gudru.
5. Pašdisciplīna
Ja jūsu bērns mācās no kļūdām un saprot, kā sabalansēt savu laiku, - viņš jau ir uzvarējis. Pētījumi psiholoģijā liecina, ka neatlaidīgs darbs un disciplīna sekmē skolas sasniegumus vairāk nekā IQ. Izglītojiet bērnus katru dienu ar pārtraukumiem, attīstiet pašdisciplīnas paradumu un pievienojiet dienas kārtībā interesantas nodarbības, lai palīdzētu viņiem iegaumēt apgūto.
6. Pārliecība
Iestāšanās komisijas pārstāvis universitātē nelūgs jūsu bērnu nodeklamēt dzejoļus vai kaut ko izrēķināt, bet gribēs redzēt cilvēku, kurš var strādāt gan patstāvīgi, gan komandā, kā arī kurš izrāda pārliecību, ka spēj tikt galā ar izaicinājumu.