Skolās drīkstēs pārmeklēt bērnu mantas un aizliegt mobilos telefonus: izmaiņas, kas jāzina vecākiem
Sākot ar 2025. gadu, izglītības nozarē stāsies spēkā vairākas būtiskas izmaiņas, kas ietekmēs skolēnus, vecākus un izglītības iestādes. Šīs izmaiņas balstītas uz grozījumiem Izglītības likumā un citiem saistītiem tiesību aktiem. Piedāvājam pārskatu par svarīgākajiem jaunumiem.
Tiesības pārmeklēt skolēnu mantas un ierobežot pārvietošanos
No 2025. gada 1. februāra Izglītības likumā tiek ieviesta norma, kas piešķir izglītības iestādes vadītājam vai viņa pilnvarotajai personai tiesības:
- Pārmeklēt skolēna personīgās mantas, ja pastāv apdraudējums izglītojamo, pedagogu vai citu personu drošībai, veselībai vai dzīvībai.
- Ierobežot skolēna pārvietošanos, ja tas nepieciešams drošības nodrošināšanai.
Ministru kabinetam līdz 2025. gada 31. janvārim jāizstrādā un jāpieņem detalizēta kārtība, kā tiks veikta mantu pārmeklēšana un pārvietošanās ierobežošana. Šī norma ievieš papildus drošības pasākumus, taču tā izpilde būs stingri reglamentēta, lai nodrošinātu tiesiskumu un izglītojamo tiesību ievērošanu.
Vecākiem – jauns pienākums informēt izglītības iestādi
Lai uzlabotu izglītības procesa kvalitāti un drošību, no 1. februāra vecākiem būs pienākums:
- Rakstveidā informēt izglītības iestādi par bērna veselības stāvokli un citiem apstākļiem, kas var ietekmēt izglītības procesu.
- Šī informācija jāsniedz gan bērna uzņemšanas brīdī, gan arī gadījumos, kad mainās bērna veselības vai ģimenes apstākļi.
Par informācijas nesniegšanu vecākiem var tikt piemērots naudas sods no 100 līdz 700 eiro.
Tāpat izglītības iestādes vadītājam būs pienākums:
- Veikt attiecīgas atzīmes Valsts izglītības informācijas sistēmā (VIIS).
- Nodrošināt, lai pieejamā informācija par bērna veselību vai citiem svarīgiem apstākļiem tiktu nodota jaunajai izglītības iestādei, ja bērns maina skolu.
Mobilā tālruņa lietošanas aizliegums
No 2025. gada 31. maija pirmsskolas vecuma bērniem un 1.–6. klašu skolēniem būs aizliegts lietot mobilos tālruņus izglītības iestāžu telpās. Izņēmumi paredzēti gadījumos, kad:
- Pedagogs atļauj izmantot tālruni mācību procesa vajadzībām.
Šī norma mērķēta uz koncentrēšanās uzlabošanu un traucējumu samazināšanu mācību procesā.
Krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves izbeigšana
Līdz 2025. gada 31. maijam pamatskolas skolēniem saglabāsies tiesības atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas.
No 2026. gada 1. septembra skolēniem kā otrā svešvaloda būs jāapgūst kāda no Eiropas Savienības vai EEZ dalībvalstu oficiālajām valodām vai cita svešvaloda, kuras apguvi regulē starpvaldību līgumi.
Skolēni, kuri līdz 2025. gada 1. septembrim jau uzsākuši krievu valodas apguvi, varēs to turpināt līdz pamatizglītības ieguvei.
Pāreja uz vienotu izglītības procesu valsts valodā
No 2025. gada 1. septembra izglītības process Latvijā pilnībā pāries uz mācībām valsts valodā – latviešu valodā. Šajā datumā pēdējās klašu grupas (3., 6. un 9. klases) sāks mācības tikai latviešu valodā, noslēdzot pāreju uz vienotu izglītības sistēmu.
Jauns minimālais vērtējuma slieksnis eksāmenos
No nākamā mācību gada pamatizglītības valsts pārbaudes darbos minimālais vērtējuma slieksnis tiks paaugstināts līdz 20% (salīdzinot ar līdzšinējiem 15%). Tas nozīmē stingrākus kvalitātes standartus skolēnu zināšanu un prasmju novērtēšanai.