Psihologs paskaidro, kāda patiesībā izskatās dzīve bez bērniem
Jautājums par to, laist pasaulē bērnu vai tomēr ne, šajā gadsimtā var kļūt par galveno. Protams, neatkarīgi no tā, kurā sētas pusē jūs atrodaties, šis lēmums paliek pilnīgi personisks.
Filozofijas doktors, amerikāņu psihologs Marks Treverss savā "Forbes" rakstā norāda, ka ģimenes veidošana ir viena no svarīgākajām un nozīmīgākajām vēlēšanām cilvēka dzīvē. Mēs dzīvojam laikā, kad cilvēki rada bērnus ne tikai sabiedrības gaidu dēļ, bet mēs nevaram ignorēt faktu, ka arvien vairāk cilvēku izvēlas nelaist pasaulē bērnus.
Amerikas psiholoģiskās asociācijas publicētajā 2024. gada rakstā veiktais pētījums liecina, ka tam ir vairāki iemesli. Šie faktori variē no ekonomikas lejupslīdes līdz bažām par politisko nākotni.
Daudziem cilvēkiem lēmums dzīvot bez bērniem var palīdzēt radikāli pārdomāt dzīves mērķi. Kamēr daudzi apspriež, kā tas var ietekmēt cilvēka garīgo stāvokli, reti kurš apspriež šāda lēmuma praktiskās sekas.
Finanšu brīvība
"Pew Research Center" 2024 pētījumā noskaidrots, ka lielākā daļa pieaugušo, kuriem nav bērnu, apgalvo, ka atteikšanās no būšanas par vecākiem padara viņu finansiālos sapņus pilnībā sasniedzamus. 61% pieaugušo apgalvo, ka bērnu trūkums ļauj viņiem ar savu naudu darīt visu, ko viņi vēlas.
Jūsu laiks pieder jums
Lielākā daļa cilvēku, kuriem ir bērni, uzskata, ka laiks bērnu audzināšanai ir patērēts lietderīgi, tomēr tas vienalga ir ļoti ilgs - 18 dzīves gadi. Ja jums ir vairāk laika koncentrēties uz sevi, jūs varat virzīties pa karjeras kāpnēm, apceļot pasauli, nodarboties ar personīgiem projektiem, uzturēt dziļas attiecības ar ģimeni un draugiem un veltīt laiku sevis attīstībai.
Jūs varat zaudēt sakarus
Dažādu dzīves ceļu izpratne un cieņa ir svarīga dzīves sastāvdaļa sabiedrībā. Neatkarīgi no tā, vai jūs aizdomājaties par bērniem vai ne, svarīgākais faktors ir apzināta, informēta izvēle, kas atbilst jūsu vērtībām un centieniem.
Tomēr izvēle par labu bezbērnībai nav bez sociālām problēmām. Sociālās aprindas bieži vien rotē ap pasākumiem, kas orientēti uz ģimeni, kas noved pie cilvēku izolācijas, kuriem nav bērnu.
Kompānijas "Facts, views & Visions" 2009. gada pētījumā secināts, cik grūti bezbērnu pāriem ir komunicēt ar draugiem, kuriem ir bērni. Daudzi bezbērnu cilvēki piemin, ka bieži saskaras ar negatīviem, lai arī reizēm labprātīgiem, komentāriem tikšanās reizēs.
Sabiedrība var saukt jūs par egoistu
Sabiedrības nosodījums paliek nopietna problēma bezbērnu cilvēkiem. Neskatoties uz mainīgajiem uzskatiem, tradicionālās cerības attiecībā uz ģimeni saglabājas. Cilvēki joprojām apšauba savas personīgās vērtības, briedumu un ilgtermiņa dzīves mērķus.
BBC 2021. gada rakstā teikts, ka kompānijas bieži vien bargāk izturas pret saviem bezbērnu darbiniekiem. Šādiem cilvēkiem var dot mazāk brīvdienu vai pat atteikt algas paaugstināšanu, jo priekšniecība uzskata, ka vecākiem vairāk nepieciešama papildu nauda. Šādas situācijas var sarūgtināt bezbērnu cilvēkus, kuriem var likties, ka viņi pastāvīgi tiek nostādīti situācijā, kad viņiem jāaizstāv savi dzīves lēmumi.