Kā ir pareizāk - nogriezt sēni ar nazi vai raut to ārā no zemes "ar sakni"? Skaidro mikoloģe Inita Dāniele
foto: Alamy Stock Photo
Mikoloģe Inita Dāniele norāda, ka principā vienalga - vai sēne tiks nogriezta vai izcelta no zemes.
Noderīgi ikdienā

Kā ir pareizāk - nogriezt sēni ar nazi vai raut to ārā no zemes "ar sakni"? Skaidro mikoloģe Inita Dāniele

Gundega Grīva

Jauns.lv

Pamazām sākoties sēņu sezonai, Latvijas sociālajos tīklos aizvien biežāk manāmi kolorīti foto ar mežā atrastām gailenēm, baravikām un citām meža veltēm. Tomēr viedokļi krasi dalās par to, kā sēnes būtu "pareizi" jāpaņem no zemes - kamēr vieni uzskata, ka tās labāk nogriezt ar nazi, citi prāto, ka nekas slikts nenotiks tās vienkārši izceļot no zemes ar "visu sakni". Kāda rīcība ir pareizāka? Jauns.lv skaidro mikoloģe Inita Dāniele.

"Es sēnes tikai griežu!" pie kāda baravikas attēla vietnē "Facebook" norāda Agnese. Un arī Jana vēsta, ka viņa rīkojas tāpat, jo "tā viņai mācīja vecmāmiņa". Māris norāda, ka "neparedzētās situācijās, kad blakus nav nazis - viņš ļoti uzmanīgi izņem sēnes no zemes, lai nekas netiktu izraustīts". Bet Dzintra norāda, ka nogriežot atstātā kāta daļa sākot pūt un bojā micēliju, tādēļ baravikas no zemes vienmēr vajagot izvirpināt, lai micēlijs netiktu bojāts.

Kā Jauns.lv norāda Latvijas Nacionālā dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja, mikoloģe Inita Dāniele, "šis jautājums ir bezgalīgs un par to iedzīvotāji spriež katru gadu". Tāpat viņa uzsver, ka "sēnēm nav sakņu - tām ir sēņotne, kas atrodas augsnē un sēnei principā ir vienalga, vai sēņotājs to izrauj vai izceļ no zemes".

"Ja mēs, piemēram, ābolu no koka nogriežam vai noraujam - kokam, tas ir pilnīgi vienalga. Galvenais ir vienkārši visu apkārt sēņu vietai neizārdīt - neuzrakt zemi, neplēst sūnas un tā tālāk," skaidro mikoloģe.

Dāniele norāda, ka, viņasprāt, sēnes labāk ir nogriezt, tādēļ lai uzreiz sēņotājam būtu skaidrs - vai tajās ir kāpuriņi vai nav. "Tas vienkārši pašam sēņotājiem būtu draudzīgāk," skaidro speciāliste.

"Bet ja cilvēks sēni nepazīst, un viņš vēlas aizvest sēni mājās, lai apskatītos grāmatā vai pakonsultētos ar kādu - tad gan noteikti vajadzētu izcelt sēni ar visu kātiņu, jo speciālistiem ir ļoti svarīgi redzēt kātiņa pamatni," norāda Dāniele.  Jautāta, vai cilvēks var saindēties, ja ar to pašu nazi, ko nogrieza mušmiri viņš pēc tam griezīs baraviku - speciāliste atbild noraidoši. "Nē, protams, ka šādā veidā nevar saindēties - lai saindētos tomēr kāds gabaliņš indīgās sēnes būtu jāapēd," norāda mikoloģe.

Tāpat Dāniele norāda, ka sēnes savā iemīļotajā vietā mākslīgi ieaudzēt ir ļoti grūti. "Pirmkārt, ir vajadzīgs blakus pareizais koks, otrkārt, kokam jau parasti ir mikoriza un "visi dzīvoklīši jau ir aizņemti" - tur vairs nav kam pieķerties. Var jau savā mežā kaisīt sporas, bet mēs nekad nezināsim, vai tā sēne tur izauga tādēļ, ka tika kaut kas kaisīts, vai viņa vienkārši tāpat izauga, jo blakus bija pareizie koki," norāda mikoloģe.