
Ko darīt, ja sunim ir Laimas slimība?

Laimas borelioze ir bakteriāla infekcija, kas var skart suņus, zirgus, cilvēkus un retos gadījumos arī kaķus. Slimību izraisa baktērija Borrelia burgdorferi, kuru pārnēsā ērces – parasti dažādas ganību ērces.
Holistiskā veterinārārste Rohini Satiša (Rohini Sathish) dalās ar saviem labākajiem dabiskajiem līdzekļiem.
ASV visbiežākie Laimas slimības gadījumi ir Ziemeļaustrumu, Vidusrietumu un Klusā okeāna reģionos, Lielbritānijā ērču karstie punkti ir Ņūforestas, Ezeru apgabalā un Skotijas augstienē.
Šīs ērces barojas uz putniem un zīdītājiem, kas ir B. burgdorferi nēsātāji, un pēc tam var nodot tālāk šo baktēriju, kad iekož sunim (vai cilvēkam). Ērcei jāpiesūcas sunim apmēram 24–36 stundas, lai nodotu Laimas slimību izraisošo baktēriju, tāpēc ērču aktivitātes laikā ir būtiski vienmēr pēc pastaigas pārbaudīt suni un izvilkt katru pamanīto ērci, cik drīz vien iespējams.
Simptomi un diagnoze
Visizplatītākie Laimas slimības simptomi ir drudzis, apātija, klibums, ēstgribas zudums un pietūkuši limfmezgli. Daži suņi var ciest no sāpēm, un tiem var būt mainīta vai stīva gaita. Iemesls, kāpēc Laimas slimība ir tik bīstama, – ja netiek izārstēta, tā var izraisīt nieru mazspēju, neiroloģiskas un sirds problēmas.
ASV lielākā daļa Laimas slimības gadījumu tiek atklāti, veicot parastās ikgadējās asins analīzes. Ja jūs dzīvojat vai bieži uzturaties rajonos, kur ērces ir izplatīta parādība, svarīgi vismaz reizi gadā pārbaudīt suni.
Laimas slimības noteikšanai kalpo ātrais ELISA tests. Taču veterinārārsts var ieteikt veikt arī jaunāko C6 testu, kas ir īpaši izstrādāts, lai noteiktu antivielas, kas radušās pēc infekcijas. Dažiem suņiem, kas bijuši vakcinēti pret Laimas slimību, var parādīties pozitīvs ātrā testa rezultāts, tāpēc C6 tests ir daudz drošāks.
Vispārpieņemtā ārstēšana
Parasti ārstēšana pret Laimas slimību ietver antibiotikas, taču tās nepieciešamas tikai suņiem, kam ir augsts antivielu līmenis vai slimības simptomi. Saskaņā ar Amerikas Veterinārās internālās medicīnas koledžas (American College of Veterinary Internal Medicine) locekļu pētījumu suņu pakļautība Laimas slimībai bez jebkādu faktiskās slimības pazīmju izpausmes ir ļoti izplatīta – to apstiprina antivielas viņu asinīs. Kā skaidro pētījuma vadošā autore, ārste Merila P. Litmena (Meryl P. Littman), “deviņdesmit pieci procenti no infekcijai pakļautajiem suņiem nesaslimst, bet antivielu testā viņiem parādās pozitīvs rezultāts, kas cilvēku var nobiedēt, liekot domāt, ka suns ir jāārstē”. Viņa piebilst, ka dažos Jaunanglijas rajonos 70–90 % no veselajiem suņiem ir pozitīvi attiecībā pret Laimas slimību.
Citi pētnieki, piemēram, ārsts Tomass Rau (Thomas Rau), uzskata, ka Laimas slimība ir vairāk izplatīta, kad ir koinfekcija – vienlaikus ar citām baktērijām vai sēnītēm, kā arī ja pamatā ir citas problēmas, piemēram, traucētas imūnsistēmas aizsardzības reakcijas, hronisks iekaisums vai pakļautība smagajiem metāliem un citiem kaitīgiem piesārņotājiem.
Holistiskā terapija
Holistiskās, integratīvās medicīnas veterinārārsti cenšas ārstēt Laimas slimību bez ķeršanās pie antibiotikām, it sevišķi, ja nav acīmredzamu simptomu un analīzes rāda, ka antivielu līmenis ir zems. Viņi fokusējas uz iekaisuma samazināšanu (īpaši locītavās), imūnsistēmas stiprināšanu un vēršas pret visām neiroloģiskajām problēmām. Šeit aplūkotas vairākas noderīgas alternatīvās ārstēšanas metodes, taču, tā kā Laimas slimība var būt dzīvībai bīstama, vienmēr vislabāk konsultēties ar holistiskās medicīnas veterinārārstu, kurš ieteiks individuālu ārstēšanas plānu.
Tradicionālās ķīniešu ārstniecības augu receptes
Ķīnas augs Bupleurum ir plaši zināms ar savu spēcīgo imunitātes stiprināšanas efektu, un tā ir lieliska pirmā izvēle, lai kontrolētu latentu Laimas slimību jebkurā gadījumā. Ķīniešu augu recepte Harmonize the Qi (sauc arī par Minor Bupleurum maisījumu vai Xiao Chai Hu Tang), ko ražo Kan Herb Company, satur Bupleurum sakni kopā ar citiem ārstniecības augiem, un to var lietot vienu pašu vai paralēli antibiotikām.
Dr. Xie’s Jin Tang Herbal ražotā koncentrētā Lyme Formula ir vēl viena tradicionālā ķīniešu recepte, ko var lietot pret Laimas slimību suņiem.
Citi ārstniecības augi
Japānas sūrene (Polygonum cuspidatum) ir populārs augs Laimas slimības ārstēšanā cilvēkiem, un tas ir noderīgs arī suņiem. Laboratoriski atklāts, ka tas ir efektīvs pret B. burgdorferi baktēriju. Izvēlieties bioloģiski audzētas saknes pulveri un ik dienas pievienojiet to suņa barībai.
Ieteicamā deva: 2 ēdamkarotes divreiz dienā maziem suņiem, 3 ēdamkarotes divreiz dienā vidējiem suņiem un 4 ēdamkarotes divreiz dienā lieliem suņiem.
Unkārija jeb kaķa nags (Uncaria tomentosa) ir ļoti drošs augs, kas der pret Laimas slimību; tas ir izslavēts ar imunitāti veicinošām īpašībām. Tāpat kā ar Japānas sūreni, izvēlieties bioloģiski audzētas saknes pulveri un ik dienas pievienojiet to suņa barībai.
Ieteicamā deva: sekojiet tām pašām norādēm kā Japānas sūrenes gadījumā.
Astragāls (Astragalus membranaceus) ir vēl viens spēcīgs imunitāti uzlabojošs augs. Laba izvēle, lai palīdzētu novērst arī Laimas slimības rašanos pēc ērces piesūkšanās. Arī šajā gadījumā vislabākais ir bioloģisks saknes pulveris.
Ieteicamā deva: sekojiet tām pašām norādēm kā Japānas sūrenes gadījumā.
Koloidālais sudrabs
Šī dabīgā antibiotika ir droša suņiem, un to var dot lielās devās. Deva atkarīga no produkta koncentrācijas pakāpes. Laba izvēle ir 3 Sisters Silver Super Blend 20 ppm Colloidal Silver.
Ieteicamā deva: sekojiet norādēm uz konkrētā produkta etiķetes.
Homeopātija
Pret Laimas slimību var palīdzēt vismaz divi homeopātiskie līdzekļi. Ideālā gadījumā vispirms vajadzētu konsultēties ar veterinārārstu, kurš pārzina homeopātiju.
Ledum. Zināms arī kā savvaļas rozmarīns. Ledum palīdz muskuļiem un saistaudiem. To var lietot arī pēc ērces piesūkšanās, profilaksei pret Laimas slimību.
Ieteicamā deva: 1M potence trīs reizes dienā trīs dienas.
Lyme Nosode 30C. Dēvēts arī par Borrelia burgdorferi 30C. To var lietot, kad ir klīniskas Laimas slimības pazīmes vai sunim ir pozitīvs testa rezultāts.
Ieteicamā deva: vienu reizi dienā trīs dienas. Ja simptomi saglabājas, atkārto ik pēc diviem mēnešiem.
Ēteriskās eļļas
Noteiktas ēteriskās eļļas, tostarp ķiploku, raudenes un kanēļa mizas eļļa, apliecinājušas savu efektivitāti pret B. burgdorferi baktēriju. Tomēr šīs eļļas ir ļoti spēcīgas, tāpēc svarīgi tās lietot uzmanīgi aromterapijas speciālista vadībā.
Viens no veidiem, kā lietot ēteriskās eļļas, ir ļaut sunim pa gabalu tās ostīt, pašam izvēloties, kuru apošņāt. Vairāk par suņu pašārstēšanās uzvedību un ēterisko eļļu piedāvāšanu savam mīlulim varat uzzināt vietnē www.carolineingraham.com.
TOP ieteikums ērču aktivitātes laikā
Pievienojot suņa barībai 1 vai 2 ēdamkarotes ābolu sidra etiķa, var panākt, ka ērces viņam metīs līkumu.
Suņu cepumi ar ķiplokiem
Ķiploki ir dabīga antibiotika, kas var palīdzēt Laimas slimības profilaksē un ārstēšanā. Pamēģiniet šo vienkāršo suņu ķiploku cepumu recepti, kas ļaus ieviest nedaudz ķiploku suņa ēdienkartē.
Sastāvdaļas
• 115 g auzu pārslu
• 100 g kūku miltu
• 2 daiviņas ķiploka, samaltas pastā
• 1 ēdamkarote medus
Pagatavošana
1. Uzkarsējiet cepeškrāsni līdz 190 grādiem pēc Celsija. Ietaukojiet 20 x 29 cm lielu cepamo papīru.
2. Lielā bļodā sajauciet kopā visas sastāvdaļas, līdz veidojas mīksta mīkla. Izklājiet mīklu 1 cm biezumā pa cepešpannu. Cepiet 25–30 minūtes, līdz tā sacietē.
3. Izņemiet no krāsns un ļaujiet atdzist. Sagrieziet kumosa lieluma gabaliņos.
4. Glabājiet gaisu necaurlaidīgā traukā ar etiķeti ledusskapī līdz piecām dienām vai sasaldētu līdz mēnesim.