
Kāpēc kaķi atļauj sev glaudīt tikai galvu un sabožas, ja gribi bužināt vēderu vai ķepiņu?
Daudzi kaķu īpašnieki pamanījuši: kamēr glaudi savam mīlulim pieri vai aiz auss, viņš apmierināti murrā. Bet, tiklīdz roka nolaižas zemāk – uz kakla, muguras vai, nedod Dievs, uz ķepām vai vēdera –, pūkainais draugs pēkšņi maina noskaņojumu. Kaķis var sākt nervozēt, sist ar ķepu, pēkšņi aiziet vai pat viegli iekost. Kāpēc kaķi uzvedas šādi?
1. Galva ir uzticības un komunikācijas zona
Kaķiem uz galvas ir daudz dziedzeru, kas izdala feromonus: uz vaigiem, zoda, pieres. Kad kaķis glaužas gar cilvēku vai ļauj sevi šajās vietās paglaudīt, tā ir uzticības un pieņemšanas zīme. Viņa tevi "atzīmē" kā savu. Ja kaķis ļauj paglaudīt tā galvu, tas ir sava veida draudzīgs žests, smaržu apmaiņa un iepazīšanās.
2. Ķermenis ir neaizsargāta zona
Mugura, vēders un jo īpaši ķepas ir vietas, kuras kaķis instinktīvi sargā. Pat ja pūkainais mīlulis ir dzīvojis kopā ar jums daudzus gadus, šī ir daļa no viņa iedzimtās reakcijas: savvaļā nāvējošas brūces tiek nodarītas tieši caur ķepām un vēderu. Īpaši caur vēderu - tā ir viena no visneaizsargātākajām ķermeņa daļām.
3. Nervu gali un jutīgums
Daži kaķi ir fiziski jutīgi pret pieskārieniem noteiktās vietās. Piemēram, viņiem ir daudz nervu galu gar mugurkaulu, un dažreiz pat viegla glāstīšana rada diskomfortu, īpaši, ja kaķis ir saspringts.
4. Noguris no mīlestības
Dažreiz kaķim vienkārši nav noskaņojuma. Sākumā viņam tas patīk, bet pēc kāda laika kontakts var sākt kaķi kaitināt. Tad viņš brīdina: "Pietiek." To var saprast pēc saspringtā ķermeņa, astes, kura raustās, vai saspicētajām ausīm.
5. Personīgais raksturs un pieredze
Tāpat kā cilvēki, arī kaķi ir atšķirīgi. Daži labprāt ļauj sevi paglaudīt - arī ķepu vai pat astes daļā, savukārt citi ir kategoriski pret to. Uzvedību bieži ietekmē agrīna pieredze: ja mīlulis kaķēna vecumā ir ticis rupji satverts, apgāzts uz muguras vai raustīts aiz ķepām, viņš var saglabāt piesardzību.
Ko darīt?
Vērojiet reakciju — ja kaķis pieglauž vai saspicē ausis un viņam sāk raustīties aste, tā ir zīme: "neaiztieciet".
Ievērojiet kaķa personīgās robežas — labāk ir apstāties nekā iekulties nepatikšanās.
Pakāpeniski pieradiniet pie jaunām glaudīšanas zonām – ar rotaļām, mīlīgiem pieskārieniem vai kārumu palīdzību.