Vai Latvijā tiešām var uzziedēt eksotiskais koks - paulonija?
foto: Shutterstock
Paulonijas ir augi, kurus var audzēt, tikai precīzi un rūpīgi ievērojot pilnībā visas audzēšanas un kopšanas rekomendācijas.
Noderīgi ikdienā

Vai Latvijā tiešām var uzziedēt eksotiskais koks - paulonija?

Padomu nodaļa

"100 Labi Padomi"

Lote Elizabete Krišūne

"100 Labi Padomi"

0

Paulonijas audzēšana Latvijā ir izaicinājums, taču ne neiespējamība. Vai šis eksotiskais koks var uzziedēt mūsu klimatā, skaidro parka dārznieks Mikus Karlsons.

Atbildot uz šo jautājumu es, visticamāk, riskēju uzprasīties uz kritiku, bet kā parka dārzniekam mana atbilde būs – varbūt. Un vispirms jau tāpēc, ka autoritatīvs šo augu audzētājs no ASV sniedz ļoti konkrētus ieteikumus, uzsverot – paulonijas ir augi, kurus var audzēt, tikai precīzi un rūpīgi ievērojot pilnībā visas audzēšanas un kopšanas rekomendācijas.

foto: Shutterstock

Pa ziemu nosalst, pavasarī ataug

Paulonijas rekomendē audzēt no 7. līdz 11. klimatiskajai zonai, turklāt ar piebildi, ka audzēšana 6. un 7. zonā ir atkarīga no konkrētās vietas klimatiskajiem apstākļiem. Latvija ir iedalīta šādās klimatiskajās zonās: 4. zona – daļa Austrumvidzemes un lielākā daļa Latgales, 5. zona šaurā strēlē šķērso Vidzemi un daļu Zemgales, 6. zona – piejūras Vidzeme, Pierīga, daļa Zemgales un visa Kurzeme. Paulonijai ir ļoti spēcīga sakņu sistēma, un tā ātri aug, taču ziemcietība mūsu apstākļos ir slikta. Mūsu nestabilajās ziemās nodrošināt tām tīkamus augšanas apstākļus var tikai dažās vietās Kurzemē, pārējā Latvijas teritorijā paulonija izaug kā liels un dekoratīvs krūms vai koks, kas ziemā nosalst, bet pavasarī ataug. Ja paulonija ziemu pārcieš, nav garantijas, ka tā ziedēs, jo ziedpumpuri ieriešas iepriekšējā rudenī. Visticamāk, ziemu tie neizturēs.

foto: Shutterstock

Kā audzēt pauloniju?

Svarīga ir vietas izvēle, kas lielā mērā noteiks, cik sekmīga būs šī koka audzēšana. Tur nedrīkst pūst vēji, jo sevišķi aukstie rietumu, ziemeļrietumu, austrumu un ziemeļaustrumu vēji. Ļoti nozīmīga ir ari stādāmbedres sagatavošana. Tā kā saknes paulonijai aug ātri un spēcīgas, bedre jāveido vismaz metra diametrā. Augsni uzirdini divu lāpstu dziļumā, pēc tam sajauc ar 20 kg komposta vai satrūdējušiem kūtsmēsliem. Pēc iestādīšanas augsni ap pauloniju pārklāj ar 10 cm biezu mulčas slāni – der gan salmi, gan siens, gan šķelda. Kad pazares izaugušas garākas par 5 cm, tās izgriez.

Pirmajā gadā pēc iestādīšanas mēslojums nav nepieciešams, un arī citus gadus pēc Jāņiem nedod slāpekli saturošu mēslojumu – tad jaunie dzinumi nepārkoksnēsies.