Latvija nav pasargāta no bīstamu šķirņu suņiem
“Facebook” lapā “Mazās ķepas” ievietots uzsaukums glābt no eitanāzijas četrus par bīstamu atzītas šķirnes suņus, kas atrodas patversmē Īrijā. Interesenti piesakās, kamēr mūsu valsts patversmēs netrūkst suņu, kas gaida jaunu saimnieku.
Turklāt šajā gadījumā runa ir par XL Bully jeb amerikāņu buļļiem. “Diemžēl valstī ir pieņemts bans XL šķirnes bullijiem, kas nozīmē, ka visi suņi, kas ir šīs šķirnes un atrodas patversmē, ja netiks iekārtoti jaunās mājās, tuvākajā laikā tiks eitanizēti. Neskatoties uz to, ka neviens no tiem nav agresīvs vai bīstams sabiedrībai,” vēsta “Mazās ķepas”.
Šķirni aizliedza pēc traģēdijas
Konkrētie dzīvnieki esot “pilnībā adekvāti, mīļi un sirsnīgi sunči, kam vajag tikai pareizos cilvēkus, kas izprot šīs šķirnes vajadzības un būs laiks, ko ieguldīt fiziskajās un mentālajās aktivitātēs kopā ar suni”.
Suņu glābšanas aktīvisti “Facebook” ir pārliecināti, ka neviena šķirne nav bīstama, ir tikai bezatbildīgi saimnieki (kas, protams, arī ir taisnība). Uz to Dace Sakne norāda, ka šī šķirne Īrijā aizliegta, jo suņi nokoda savu saimnieci, viņas kolēģes labāko draudzeni. Līdzīgi gadījumi bijuši arī iepriekš.
Traģēdija notika pērn jūnijā Limerikā, kur dzīvību zaudēja 23 gadu veca sieviete. Kopš 1. oktobra XL bulliji Īrijā ir aizliegti, tā ir vienīgā šķirne valstī, par kuru tā nolemts. No 1. februāra tos drīkstēs paturēt ar īpašu atļauju un aizliegts pavairot.
Vēl 11 šķirnēm Īrijā, tostarp Stafordšīras terjeriem un rotveileriem, jāievēro stingri turēšanas noteikumi, piemēram, pavada nedrīkst būt garāka par diviem metriem. Arī Lielbritānijā XL Bully ir aizliegti, par iemidzināšanu piedāvā 200 mārciņu kompensāciju.
Suns nepiedzimst kā balta lapa
“Šajās valstīs šī šķirne ir pamatoti aizliegta. Uzskatīt, ka suns ir piedzimis kā balta lapa, ir diezgan naivi. Milzīga nozīme ir diviem faktoriem – iedzimtībai un, protams, socializācijai, apkārtējai videi,” norāda veterinārārste Lita Konopore.
Nevar apgalvot, ka šie konkrētie suņi būtu kādam uzbrukuši, taču Konopore brīdina: “Ja viņš kodīs, iespējams, arī nokodīs.” Turklāt par vienu suni ir norāde – Kleo nav piemērota dzīvošanai kopā ar kaķi. Konopore pieļauj, ka, iespējams, jau aprijusi kādu minci.
Problēma nav tikai ar suņiem, bet arī ar saimniekiem. “Nereti šo šķirņu īpašnieki ir augstprātīgi, aroganti pret citām dzīvnieku sugām, jo īpaši pret kaķiem. Viņi uzskata, ka tas ir gandrīz vai normāli sunim dzenāt kaķus, ja nokož, viņu Latvijā tāpat ir daudz,” novērojusi Konopore.
Galvenais, lai būtu papīri
Latvijā vismaz oficiāli XL bulliju nav, bet mūsu robežas ir atvērtas šādiem suņiem. Pārtikas un veterinārā dienesta Starptautiskās tirdzniecības daļas vecākā eksperte Kristīne Miškina “Kas Jauns Avīzi” informē: “Latvijā nav noteikti aizliegumi konkrētu suņu šķirņu ievešanai vai turēšanai.”
Ceļojot starp Eiropas Savienības dalībvalstīm, ja dzīvnieks tiek vests nekomerciālos nolūkos (īpašnieks ceļo kopā ar dzīvnieku), tad dzīvniekam jābūt apzīmētam ar mikroshēmu (čipētam), jābūt ES lolojumdzīvnieka pasei un derīgai vakcinācijai pret trakumsērgu.
Ja plānota suņa pārvietošana no patversmes (vai kādām pagaidu mājām) uz kādu Latvijas organizāciju vai patversmi, papildus iepriekš minētajam nepieciešams Īrijas Veterinārā dienesta izsniegts veterinārais jeb TRACE sertifikāts.