
"Oskars" maina spēles noteikumus: uzzini, kā turpmāk izvēlēsies labākās filmas

ASV Kinoakadēmijas balvas "Oskars" organizatori paziņojuši vairākas izmaiņas un papildinājumus nākamā gada 98. ceremonijai, tostarp atļauju ģeneratīvā mākslīgā intelekta (MI) izmantošanai filmās, kas tiek izskatītas nominācijām.
"Attiecībā uz ģeneratīvo mākslīgo intelektu un citiem digitālajiem rīkiem, kas izmantoti filmas tapšanā, šie rīki nepalielina un nesamazina iespējas tikt nominētam. Akadēmija un katra nozares filiāle vērtēs sasniegumu, ņemot vērā, cik lielā mērā cilvēks bija radošā darba centrā, izvēloties, kurai filmai piešķirt balvu," teikts Kino mākslas un zinātnes akadēmijas (AMPAS) paziņojumā.
Tomēr daži uz šo skatās piesardzīgi. Podkāsta "Arroyo Grande" vadītājs Reimonds Arojo komentēja: "Šāda veida tehnoloģiju izmantošana ietekmē gala rezultātu — jā, cilvēki ir iesaistīti, taču iznākumu nosaka mākslīgais intelekts. Tas veic smagāko darbu." Pēc viņa teiktā, tas var būt pieņemami tādās jomās kā scenārija labojumi vai scenogrāfija, bet mākslā būtiska ir cilvēka nepilnība.
Arojo uzsver, ka tieši cilvēka centieni sasniegt neiespējamo padara stāstus un mākslu īpašu, kamēr mākslīgais intelekts, pēc viņa domām, var kaitēt radošajam procesam.
Šogad mākslīgais intelekts tika izmantots arī "Oskaru" laureāta filmā "Brutālists". Filmas montāžas režisors Dāvids Jančo atklāja, ka izmantoja Ukrainas uzņēmuma "Respeecher" mākslīgā intelekta rīkus, lai uzlabotu ungāru valodas izrunu aktieriem Adriānam Brodijam un Felisitijai Džounsai.
"Ungāru valoda ir viena no grūtākajām valodām pasaulē. Aktieri paveica lielisku darbu, bet mēs vēlējāmies, lai pat vietējie nepamanītu nevienu kļūdu," skaidroja Jančo. Aktieri ierunāja savas balsis mākslīgā intelekta programmatūrā, bet dažās vietās pats Jančo aizstāja dialektu.
Arojo uzskata, ka mākslīgais intelekts pilnībā neaizstās radošos cilvēkus Holivudā, taču var būtiski ietekmēt mākslas kvalitāti: "Ja dekorācijas, kostīmu dizains un pat fona mūzika tiek radīta ar mākslīgā intelekta palīdzību, cilvēku sadarbības elements mākslā samazināsies."
Tāpat "Oskaru" jaunie noteikumi paredz, ka turpmāk Akadēmijas biedriem būs obligāti jānoskatās visas kategorijā nominētās filmas, lai viņi drīkstētu balsot gala kārtā. Agrāk daudzi anonīmi "Oskaru" vēlētāji bija atzinuši, ka ne vienmēr ir skatījušies visas filmas, par kurām balso.
Arojo prognozē, ka tas varētu samazināt vēlētāju skaitu: "Daudzi biedri nemaz nevēlas skatīties piedāvātās filmas, jo viņiem tās nepatīk." Viņš piebilst, ka ideja ir laba, bet izpildē var būt grūtības, jo aktīviem profesionāļiem vienkārši nav tik daudz brīvā laika.
Pašlaik Akadēmija nav precizējusi, kā tiks pārbaudīts, vai biedri tiešām skatījušies visas filmas, taču Arojo ierosināja vairākas iespējas, tai skaitā nosūtīt privātas screener saites, kas reģistrē skatīšanos, vai veikt aptaujas par filmu saturu, lai pārliecinātos, ka cilvēks filmu tiešām redzējis.
Pašlaik "Oskaros" ir 23 kategorijas, bet turpmāk pievienos vēl divas — proti, 2026. gadā būs balva par sasniegumiem atlases režijā, bet 2028. gadā tiks ieviesta ilgi gaidītā triku meistaru kategorija.

"Oskara 2025" krāšņo tērpu parāde
Slavenības uz sarkanā paklāja Amerikas Kinoakadēmijas balvas "Oskars" pasniegšanas ceremonijā 2025. gada 2. martā.




