
Komisijas griesti zemāki, uzkrājumi lielāki - Saeimas komisija līdz Jāņiem plāno pieņemt reformas pensiju otrajā līmenī

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija ar grozījumiem Valsts fondēto pensiju likumā šajā Saeimas sesijā plāno samazināt pensiju otrā līmeņa pārvaldītāju piemērotās komisijas maksas, savukārt izmaiņas, kas ir saistītas ar elastīgākiem nosacījumiem pensiju otrā līmeņa uzkrājuma izņemšanai, paredzēts vērtēt rudenī.
Komisijā deputāti un iesaistītās puses otrdien diskutēja par grozījumiem Valsts fondēto pensiju likumā, problēmām un iespējamiem risinājumiem.
Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks rosināja plānotos likuma grozījumus sadalīt divās daļās. Tostarp pirmo daļu, kurā ir grozījumi attiecībā uz pensiju otrā līmeņa pārvaldītāju komisijas maksu samazinājumu, viņš rosināja izskatīt šajā Saeimas sesijā līdz Jāņiem. Savukārt otro daļu, kurā ietverti risinājumi attiecībā uz pensiju otrā līmeņa izņemšanu pirms pensionēšanās vecuma sasniegšanas, vai daļēju izņemšanu, vai kādus citus risinājumus, Kazāks rosināja skatīt Saeimas rudens sesijā.
Kazāks norādīja, ka jautājums par pensiju otrā līmeņa komisijas maksu samazināšanu būtu jāpieņem pēc iespējas steidzami, taču varētu ievilkties diskusijas par pensiju otrā līmeņa izņemšanas iespējām.
Tāpat Kazāks rosināja, ka varētu pieņemt regulējumu, kas ļautu iedzīvotājiem, kuriem jāpensionējas šobrīd, kad finanšu tirgū ir kritums, atlikt otrā pensiju līmeņa uzkrājuma izņemšanu, piemēram, līdz jaunā regulējuma stāšanās spēkā brīdim. Viņš arī skaidroja, ka šāda iespēja iedzīvotājiem tika dota Covid-19 laikā, kad arī bija finanšu tirgū bija būtisks kritums.
Savukārt Labklājības ministrijas (LM) pārstāvji skaidroja, ka šobrīd nav iespējams atlikt pensiju otrā līmeņa uzkrājuma izņemšanu tā, kā tas tika darīts Covid-19 laikā. Ministrijas pārstāvji norādīja, ka tad vēl nebija stājies spēkā likums, kas pensiju pirmo un otro līmeni noteica, kā vienoti izmaksājamus, un tika atlikts likuma spēkā stāšanās brīdis, lai varētu ļaut atlikt otrā pensiju līmeņa uzkrājuma izņemšanu.
LM arī norādīja, ka nevar atbalstīt, ka cilvēki iet pensijā, izmantojot tikai vienu pensiju līmeni, jo tas radītu papildu izmaksas, kas valstij būtu jākompensē.
Komisijas sēdē deputāti vienojās sākotnēji tiks skatīti grozījumi likumā, kas noteiks samazinātas pensiju otrā līmeņa pārvaldītāju komisijas maksas. Savukārt pārējos grozījumus, kas attiecas uz iespējām izņemt pensiju otrā līmeņa uzkrājumu pirms pensionēšanās vecuma vai kā citādi, plānots skatīt rudenī.
Jau ziņots, ka Ministru kabinets šogad marta sākumā atbalstīja izmaiņas Valsts fondēto pensiju likumā, lai samazinātu Valsts fondēto pensiju sistēmas jeb otrā pensiju līmeņa pārvaldītāju komisijas maksas.
Pašlaik pensiju otrā līmeņa pārvaldītāju komisijas maksu veido pastāvīgā un mainīgā daļa. Līdz ar zemāku pastāvīgās komisijas daļas griestu noteikšanu lielāka nozīme būtu tās mainīgajai daļai. Lai pārvaldnieki gūtu papildu ienākumus, viņiem konsekventi jāvairo pensiju otrā līmeņa dalībnieku uzkrājumi, izmaiņas skaidro tās izstrādātāji LM.
Pašlaik likumā noteikti pastāvīgās komisijas maksas "griesti" - 0,6% gadā no pārvaldītajiem aktīviem, ja tie nav lielāki par 300 miljoniem eiro. Par katru nākamo eiro pārvaldīšanā komisijas maksa sasniedz 0,4%. Jaunā redakcija paredz pakāpenisku sākotnējās 0,6% pastāvīgās komisijas griestu samazinājumu pie katriem nākamajiem pārvaldībā esošajiem 100 miljoniem eiro, taču ne zemāk par 0,2%.
LM cer ar izmaiņām veicināt otrā pensiju līmeņa fondu ienesīgumu. Maksimālā maksājuma pastāvīgā daļa būtu nosakāma 0,6% apmērā par pirmajiem 100 miljoniem pārvaldībā un samazināma par 7,5% par katriem nākamajiem 100 miljoniem eiro pārvaldībā, tostarp ieviešot 0,2% "grīdu".
Tāpat LM rosinājusi Valsts fondēto pensiju likuma grozījumus, kas ļautu iedzīvotājiem, kas ir valsts fondēto pensijas shēmas dalībnieki, piecus gadus pirms pensijas vecuma pārtraukt dalību pensiju otrajā līmenī un pievienot uzkrāto kapitālu pensiju pirmajam līmenim.
Latvijā ir izveidota triju līmeņu pensiju sistēma. Pirmā līmeņa pensijas maksā tagadējiem pensionāriem no budžetā iekasētajiem sociālajiem maksājumiem. Otrais jeb fondēto pensiju līmenis paredz, ka daļa no strādājošo sociālajām iemaksām tiek ieguldīta finanšu sektorā. Savukārt trešajā līmenī darbojas privātie pensiju fondi, kuros līdzekļus var iemaksāt brīvprātīgi.