Tirgotājs: pircēju uzvedība ir stipri mainījusies
foto: Evija Trifanova/LETA
Vidzemes tirgus./Ilustratīvs attēls.

Tirgotājs: pircēju uzvedība ir stipri mainījusies

Biznesa nodaļa

Jauns.lv

Valstij nevajadzētu regulēt preču cenas, taču ir vērts veicināt platformu attīstību, kas ļautu salīdzināt, kas un par cik ir kādos tīklos, Latvijas Radio 4 raidījumā "Atvērtā saruna" sacīja Latvijas tirgotāju biedrības (veikalu tīkls "Lats") valdes priekšsēdētājs Raimonds Okmanis.

Viņš arī norādīja, ka pēdējā laikā pircēju uzvedība ir mainījusies: cilvēki lielākoties skatās uz akcijām, bet brīvdienās iepērkas galvenokārt tirdzniecības centros, nevis mazajos veikalos.

Ekonomikas ministrija uzdevusi mērķi samazināt pārtikas cenas Latvijā. Notiek darbs pie likumprojekta, kas, kā tiek apgalvots, ierobežos tirgotāju iespējas likt dažādus uzcenojumus līdzīgām importa un vietējām precēm, kā arī pie risinājuma, kas ļautu pircējiem tiešsaistē salīdzināt preču cenas dažādos tīklos.

Okmanis raidījumā atzīmēja arī pirktspējas paradumu izmaiņas pēdējos pāris gados. "Cilvēki lielākoties skatās uz akcijām. Un principā tirgus dalībnieki, liek uz to akcentu. Reklamē kādu akcijas preci par ļoti zemu cenu, cilvēks tur iet, bet blakus stāv produkts ar ļoti lielu uzcenojumu. Un reizēm gadās, ka akcijas preces pat nav, plaukti ir tukši, vienkārši stāv cenu zīme... un, lūk, viņš atnāca pēc krējuma, akcijas krējuma nav - viņš paņēma to, kas blakus, pat nepadomājis.

Ļoti mainījušies pircēju paradumi sestdienās un svētdienās. Šobrīd šajās dienās cilvēki brauc uz tirdzniecības centriem. Ja paskatāmies, kā bija pirms pāris gadiem, tad mums veikalos piektdien (piektdien vēl ir labi), sestdien svētdien, bija neslikta tirdzniecība. [..] Šobrīd, piemēram, Rīgā sestdien svētdien mazu veikalu var slēgt vispār. Jo nav cilvēku. Kur viņi ir? Viņi ir tirdzniecības centros," dalījās uzņēmējs.

Pēc Okmaņa domām, šie un citi procesi pēdējo gadu laikā noved pie tā, ka vietējais sīkais bizness pamazām tiek izspiests no tirgus, kas galu galā novedīs pie konkurences mazināšanās nozarē.