
Pārbaudes rezultāti izgaismoja arī problēmas Latvijas lietoto preču tirgū.
Bizness un ekonomika
2025. gada 28. martā, 09:22
Puse no veikaliem, kas pārdod lietotas preces tiešsaistē, neievēro ES patērētāju tiesības

Pārbaudot 356 tirgotājus kas tiešsaistē pārdod tādas lietotās preces kā apģērbus, rotaļlietas, elektroniskās preces u.c., konstatēts, ka 185 veikali, iespējams, pārkāpuši Eiropas Savienības (ES) patērētāju tiesības.
Apjomīgo pētījumu aizvadītā gada nogalē veica Eiropas Komisijas un 25 ES dalībvalstu, kā arī Islandes un Norvēģijas patērētāju tiesību aizsardzības iestādes. Pārbaudēs konstatēt, ka:
- 40% gadījumu patērētāji nebija skaidri informēti par atteikuma tiesībām – iespēju atgriezt preci 14 dienu laikā bez iemesla un bez maksas.
- 45% gadījumu nebija sniegta pareiza informācija par tiesībām atgriezt bojātas preces vai tādas preces, kas neizskatās vai nedarbojas tā, kā norādīts reklāmā.
- 57% gadījumu nebija ievērotas Direktīvas (ES) 2019/771 par atsevišķiem preču pārdošanas līgumu aspektiem 10. panta 6. punktā noteiktās patērētāja tiesības viena gada laikā izvirzīt pretenziju par neatbilstošu preci.
- 34% tirgotāju savās vietnēs izmantoja "zaļos paziņojumus” par ilgtspēju, bet 20% gadījumu tie nebija pietiekami pamatoti, un 28% gadījumu – maldinoši vai neatbilstoši.
- 5% tirgotāju nebija pareizi norādījuši savu identitāti, bet 8% nebija norādījuši precīzu preces cenu, ieskaitot nodokļus.
Piedaloties šajā uzraudzības projektā, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) pārbaudīja 20 tiešsaistes tirgotājus, kas pārdod lietotas preces.
Pārbaudes rezultāti parādīja problēmas Latvijas lietoto preču tirgū – daudzi tirgotāji nepilnīgi informē pircējus par viņu tiesībām, piemēram, par iespēju 14 dienu laikā atgriezt preci.
Tāpat bieži netiek atgādināts par patērētāja tiesībām izvirzīt pretenziju par preci, kas neatbilst līguma noteikumiem. Lai novērstu šos pārkāpumus, PTAC ir sācis uzraudzības pasākumus.