Lēmumu pieņemšana pirms gada noslēguma: Kā saplānot savus finanšu mērķus nākamajam gadam?
Tuvojoties gada beigām, daudzi cilvēki pārdomā aizvadīto gadu un izvirza finanšu mērķus nākamajam gadam. Šajā rakstā mēs aplūkosim soļus, kā efektīvi plānot nākamā gada finanšu mērķus, palīdzot Tev pieņemt pārliecinošus lēmumus un neatkāpties no savām finansiālajām ambīcijām.
1. Apdomā pagājušā gada finanšu rezultātus
Pirms jaunu finanšu mērķu izvirzīšanas ir būtiski atcerēties un apkopot iepriekšējā gada sasniegumus un izaicinājumus. Pārskati savus ienākumus, uzkrājumus, ieguldījumus un izdevumus, lai gūtu skaidru priekšstatu par savu finansiālo situāciju. Apsver šādus jautājumus:
- Vai esi izpildījis savus finanšu mērķus pagājušajā gadā?
- Vai bija kādi neparedzēti izdevumi, kas mainīja Tavu finanšu plānu?
- Vai ir kādi finanšu paradumi, kurus vēlies mainīt vai uzlabot?
Atbildes uz šiem jautājumiem palīdzēs Tev saprast, kas izdevās un kas ne, virzot Tevi uz reālistiskiem un sasniedzamiem mērķiem.
2. Nosaki skaidrus un konkrētus finanšu mērķus
Tev būs lielāka iespēja sasniegt tieši skaidrus un konkrētus mērķus. Nosaki savus finanšu mērķus, izmantojiet SMART kritērijus – konkrēts, izmērāms, sasniedzams, atbilstošs, noteiktā laikā (no angļu valodas: Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-bound):
- Nosaki konkrētu summu vai procentuālo daļu
- Izmērāms: Seko līdzi progresam, lai redzētu, vai esi sasniedzis uzstādīto mērķi
- Sasniedzams: Izvirzi reālus mērķus, kas atbilst Taviem ienākumiem, dzīvesveidam un pašreizējiem izdevumiem
- Atbilstoši: Pārliecinies, ka Tavi mērķi ir atbilstoši Tavai finansiālajai situācijai
- Noteikts laiks: Nosaki termiņu vai sastādi laika grafiku katra mērķa sasniegšanai
3. Izveido vai uzlabo savus finanšu uzkrājumus
Veidot finanšu uzkrājumus ir ļoti svarīgi, jo tas palīdzēs Tev būt gatavam neparedzētām situācijām. Lai pasargātu sevi no negaidītiem finansiāliem izaicinājumiem, uzkrājumu veidošanai vai uzlabošanai vajadzētu būt vienai no Tavām prioritātēm plānojot nākamā gada finanšu mērķus.
Ja vēlies uzzināt padomus, kā veidot finanšu uzkrājumus jeb “drošības spilvenu”, lasi SMScredit.lv bloga rakstu: Drošības spilvens: Kā uzkrāt finanšu rezerves neparedzētiem gadījumiem.
4. Izvērtē un pielabo savu budžeta plānu
Jaunais gads ir lielisks laiks, lai pārskatītu savu budžetu. Meklē jomas, kurās varētu samazināt vai novirzīt finanšu līdzekļus savu finanšu mērķu sasniegšanai. Piemēram:
- Pārliecinies, vai Tev nav tādi izdevumi, kuru apjomu Tu varētu samazināt vai vispār no tiem izvairīties, piemēram, sporta zāles abonements, ja Tu to neizmanto.
- Ja Tev ir papildu ienākumi, novirzi šos finansiālos līdzekļus uzkrājumu veidošanai.
5. Nosaki uzkrājumu mērķus lielākiem pirkumiem
Ja nākamajā gadā paredzi nozīmīgus pirkumus vai plānoti svarīgāki dzīves notikumi, piemēram, kāzas, sāc veidot uzkrājumus tiem jau tagad.
Konkrēti mērķi uzkrājumu veidošanai palīdzēs Tev saglabāt disciplīnu un izvairīties no neparedzētiem tēriņiem vai lielāka finansiālā sloga.
6. Nosaki īstermiņa un ilgtermiņa finanšu atskaites punktus
Izveidojot gan īstermiņa, gan ilgtermiņa finanšu atskaites punktus, Tev būs iespēja saglabāt motivāciju visa gada garumā. Īstermiņa mērķu piemēri varētu būt šādi:
- Katru mēnesi uzkrāt konkrētu naudas summu
- Noteikt iknedēļas budžeta apjomu atpūtai un izklaidēm
Ilgtermiņa mērķi ietver konkrētu uzkrājumu vai ieguldījumu mērķu sasniegšanu līdz gada beigām. Lielāku finanšu mērķu sadalīšana pa vieglāk īstenojamiem soļiem padara tos vieglāk sasniedzamus.
7. Regulāri pārskati un uzlabo savus finanšu mērķus
Finanšu plānošana ir dinamisks process, kas jāpielāgo dzīves pārmaiņām. Ieplāno sev ikmēneša vai ceturkšņa pārbaudes, lai novērtētu savu progresu un veiktu nepieciešamās korekcijas. Ja saskaries ar neparedzētiem izdevumiem, iespējams, Tev būs jāpārskata savi uzstādītie mērķi. Pārskatot savu progresu, Tev būs iespēja arī svinēt savus mazos panākumus, tādējādi saglabājot motivāciju visa gada garumā.
Finanšu mērķu plānošana pirms gada beigām var būtiski ietekmēt Tavu nākotni. Pārdomā savus finanšu rādītājus, nosaki prioritātes saviem mērķiem, kā arī veic finanšu uzkrājumus. Pieņemot apzinātus lēmumus jau tagad, Tu varēsi sākt jauno gadu ar pārliecību un skaidrību, un, būt gatavs īstenot savus finansiālos mērķus.