Pasaulē

Lācene Rumānijā saplosa itāļu motociklistu pie zīmes "nebarot lāčus". Viņš fotografēja lāceni ar lācēniem uzbrukuma brīdī

Nils Zālmanis

Jauns.lv

Ceturtdien Karpatu kalnos Rumānijā traģiski gājis bojā kāds itāļu tūrists, kuru saplosīja lācene. Dienu pirms traģēdijas viņš publicēja savā “Facebook” kontā selfiju ar lācēnu un nofilmēja pavisam tuvu pienākušo lāceni. “Skat, lācis!” publicētajā video izsaucās 49 gadus vecais itāļu motociklists. “Cik skaists. Viņš nāk pie manis.”

Lācene Rumānijā saplosa itāļu motociklistu pie zīm...
Bojā gājušā itāļa foto piedzīvojumi, kas publicēti dienu pirms traģēdijas (ekrānuzņēmums no "Facebook")
Bojā gājušā itāļa foto piedzīvojumi, kas publicēti dienu pirms traģēdijas (ekrānuzņēmums no "Facebook")

Liktenīgajā dienā plēsoņa viņam uzbruka un ievilka dziļā gravā. “Kad ieradāmies, diemžēl viņš jau bija miris,” vietējā kalnu glābšanas dienesta vadītājs Jons Sanduloiu paziņoja BBC. “Ievainojumi bija ārkārtīgi smagi. Kaut gan viņam bija ķivere un viss aizsargaprīkojums, ar to nepietika.” Vietējie mediji vēsta, ka lācene bija bojāgājušā tuvumā, un tika nogalināta.

Pirms uzbrukuma viņš bija apstājies pie zīmes, kurā norādīts aizliegums barot lāčus. “Mans padoms ir vienkāršs: neapstājieties, nebarojiet un turieties pa gabalu,” uzsvēra Sanduloiu. Viņš uzskata, ka pret šādiem pārkāpējiem var līdzēt tikai bargāki naudas sodi un pat ieslodzījums.

Pērnvasar lācis nogalināja 19 gadus vecu meiteni viņas drauga acu priekšā, kamēr viņš panikā zvanīja glābšanas dienestam. Dažus mēnešus pirms tam lācis nogalināja 72 gadis vecu skotu tūristu, kurš bija nolaidis automašīnas loga stiklu, lai to nofotografētu. Laikposmā no 2016. līdz 2021. gadam Rumānijā reģistrēti 154 lāču uzbrukumi, no kuriem 14 beidzās ar cilvēka nāvi.

Rumānijā dzīvo lielākā brūno lāču populācija Eiropas Savienībā. Vietējā Vides ministrija lēš, ka to skaits ir no 10 400 līdz 12 800, savukārt bijušais vides ministrs Mirča Fekets uzskata, ka optimālais skaits ir ap 4000, un aicina vienkāršot likumus, lai vietējās varas iestādes varētu nekavējoties rīkoties, tostarp iemidzināt lāčus, kas ieklīst dzīvojamos rajonos. Pērn Rumānijas parlaments divkāršoja ikgadējo lāču medību kvotu līdz 481 lācim gadā, lai kontrolētu lāču populācijas lielumu un likvidētu dzīvniekus, kas ir pieraduši ienākt pilsētās ēdamā meklējumos.

Speciālisti norāda, ka lāču uzbrukumu skaits pieaudzis cilvēku rīcības dēļ, jo klimata pārmaiņu, mežu izciršanas un pastāvīgās apbūves dēļ sarūk lāču dzīvesvieta. Turklāt viņus pievilina izgāztuves un cilvēku izmestā pārtika. Savu artavu sniedz arī bezatbildīgie tūristi, kuri, par spīti aizliegumiem, piebaro lāčus, lai tos filmētu un fotografētu. Vides aizsardzības organizācijas “Agent Green” dibinātājs Gabriels Pauns norāda, ka Rumānija ir kļuvusi par starptautisku trofeju mednieku iecienītu galamērķi.

Vietnē "medibam.lv" ir publicēti noderīgi padomi, kā rīkoties, nonākot saskarē ar šo mūsu mežu lielāko plēsoņu.

Kā atpazīt lāča migas vietu?

"Tā kā lāči var izvēlēties ļoti dažādas vietas ziemas guļai, tās identificēt ne vienmēr ir viegli. Tomēr ir dažas pazīmes, kas var liecināt par lāča klātbūtni:
– Liela ieeja zemē, starp koku saknēm vai krūmu aizsegā, bieži vien daļēji pārklāta ar sniegu.
– Izrakumi un skrāpējumi zemes virsmā ap migas vietu.
– Mati un gultas materiālu klātbūtne, jo lāči izklāj savas migas ar lapām, sūnām un saviem matu kušķiem.
– Lāča pēdu nospiedumi apkārt migai pirms pirmā sniega.
Nav ieteicams apzināti meklēt lāču migas, jo iztraucēts lācis var kļūt bīstams."

Ko darīt, ja nonāc lāča migas tuvumā?

"Ja pamanāt iespējamu lāča migas vietu, vislabāk ir saglabāt mieru un izvairīties no traucēšanas.
Netuvojieties migai un nemēģiniet tajā ieskatīties, jo lācis var justies apdraudēts un uzbrukt.
Klusām atkāpieties pa to pašu ceļu, pa kuru atnācāt – straujas kustības vai skaļš troksnis var izraisīt lāča agresiju.
Neizpaudiet lāča migas atrašanās vietu sociālajos medijos, lai nepieļautu ziņkārīgu cilvēku pieplūdumu.
– Ja ziemā sastopat nomodā esošu lāci, tas var nozīmēt, ka tas ir iztraucēts vai izsalcis, tāpēc mierīgi atkāpieties un ziņojiet atbildīgajām instancēm. Latvijā informācija jāsniedz Valsts meža dienestam, kā arī lietotnē Mednis par lielo plēsēju novērojumiem."

Ja lācis ir sastapts

"Nebaro lāci! Ja lācis pierod pie cilvēka kā pārtikas devēja, tas zaudē dabiskās bailes. Neatstāj pārtikas atliekas pie mājas, vasarnīcas vai telšu vietas. Nekādā gadījumā neatstāj pārtiku ārā pa nakti.
Lācis labi dzird – radi troksni! Pārvietojoties dabā, ik pa laikam radi skaņas vai klaudzini kādu priekšmetu. Tas dos lāčiem iespēju attālināties. Kāp sausām zariem – lācis šo signālu sapratīs un nemēģinās tuvoties.

Ja ieraugi lāča mazuļus, nekavējoties atkāpies! Ja nejauši nonāc starp lāceni un viņas mazuļiem, tu esi nopietnās briesmās. Neej tuvāk! Lēnām atkāpies tajā pašā virzienā, no kura nāci, jo lācene var tūlītēji uzbrukt, lai aizsargātu savus mazuļus.

Ja atrodi lāča nomedītu dzīvnieku, ej prom! Parasti lācis atrodas tuvumā un sargā savu medījumu, kas bieži ir apslēpts zem sūnām vai zariem. Dažreiz arī daļēji iemērkts purvā, un tomēr labi jūtams jau pa gabalu."

Kā aizsargāties no iespējamā lāča uzbrukuma?

"Ir pierādīts, ka piparu gāze ir ļoti efektīva, ja tiek izmantota pareizi. 2008. gada pētījumā par lāču uzbrukumiem Aļaskā (ASV) no 1985. līdz 2006. gadam tika konstatēts, ka piparu gāze 92% gadījumu apturēja nevēlamu lāča uzvedību. Vēl jo vairāk, 96% gadījumu, kad cilvēki nonāca tuvā kontaktā ar lāci, iztikts bez ievainojumiem. Piparu gāzes efektivitāte ir atkarīga no situācijas un uzbrukuma apstākļiem, tomēr viens no galvenajiem uzsvariem ir uz to, ka ar piparu gāzi lāci nenogalina, bet gan atbaida, tādā veidā uzlabojot sabiedrības drošību. Protams, neviens atbaidītājs nav 100% efektīvs, tomēr šis ir viens no visiedarbīgākajiem līdzekļiem, lai sevi pasargātu," uzsver “medibam.lv”.