Pasaulē

VIDEO: tā izskatās ikdiena pandu audzēšanas centrā Ķīnā, kur norit nemitīga cīņa ar palaidnīgiem mazuļiem

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Ķīna ir ieguldījusi ievērojamus resursus, lai aizsargātu un saglabātu lielo pandu populāciju. Valsts izveidojusi vairākus specializētus audzēšanas un pētniecības centrus. Šie centri koncentrējas uz pandu aizsardzību, pavairošanu, kā arī sabiedrības izglītošanu par šīs sugas nozīmi. Soctīklos publicēts video, kur redzams, kāda ir tipiska darba diena tur strādājošajiem dzīvnieku kopējiem.

VIDEO: tā izskatās ikdiena pandu audzēšanas centrā...

Nemitīga cīņa ar pandu mazuļiem, kuri nevēlas doties diendusā un laužas atapakaļ, lai nodotos rotaļām. Lielo pandu mazuļi ir jānes, jāripina un visādi citādi jāmāna atpakaļ uz savām migām. Tas ne vienmēr izdodas un šādas pandu palaidnības liek pasmaidīt ne vienam vien tūristam.

Ikdiena pandu audzēšanas centrā Ķīnā ir rūpīgi organizēta un vērsta uz šo apdraudēto sugu saglabāšanu un pētniecību. Piemēram, Čendu milzu pandu audzēšanas pētniecības bāzē, kas atrodas Sičuaņas provincē, tiek simulēta pandu dabiskā dzīves vide, izmantojot dārzkopības paņēmienus, un ir izveidotas speciālas zonas pandu barošanai un dzemdībām.

foto: Ekrānuzņēmums
Dzīvnieku kopējiem ir jāpieliek milzu pūles, lai nogādātu pandu mazuļus atpakaļ migā.
Dzīvnieku kopējiem ir jāpieliek milzu pūles, lai nogādātu pandu mazuļus atpakaļ migā.

Ikdienā pandu aprūpētāji nodrošina pandu barošanu, veselības uzraudzību un videi draudzīgu vidi, lai pandām būtu pēc iespējas dabiskāki apstākļi. Centrā tiek veikti arī zinātniskie pētījumi, lai uzlabotu pandu saglabāšanas metodes un veicinātu sugas atjaunošanos. Dažkārt pandu audzēšanas centros notiek arī pandu mazuļu dzimšanas, kas ir nozīmīgs notikums sugas izdzīvošanas kontekstā.

Turklāt pandu audzēšanas centri ir arī tūrisma objekti, kur apmeklētāji var vērot pandu mazuļus un uzzināt par to audzēšanu un aprūpi, taču piekļuve dažām vietām var būt ierobežota, lai nodrošinātu pandu mieru un drošību.

Kopumā pandu audzēšanas centra ikdiena ir intensīvs darbs, kas apvieno rūpīgu dzīvnieku aprūpi, pētniecību un aizsardzības pasākumus, lai nodrošinātu šo unikālo dzīvnieku sugas pastāvēšanu nākotnē.

Saskaņā ar 2024. gada novembra datiem, pasaulē ir aptuveni 2657 lielo pandu. No šīm pandām apmēram 1900 dzīvo savvaļā, galvenokārt Ķīnas provincēs, bet 757 ir nebrīvē, tostarp zooloģiskajos dārzos un audzēšanas centros gan Ķīnā, gan citās valstīs. To skaits pakāpeniski pieaug, pateicoties intensīviem aizsardzības un audzēšanas centieniem Ķīnā un citur. Lielās pandas vairs netiek uzskatītas par apdraudētu sugu, jo pēdējo desmitgažu laikā veikto pasākumu rezultātā to populācija ir stabilizējusies un pat palielinājusies.

Tēmas