Lielākajai daļai Ziemeļeiropas valsts iedzīvotāju diagnosticē psihiskus traucējumus
foto: Pexels.com
Ilustratīvs attēls.
Pasaulē

Lielākajai daļai Ziemeļeiropas valsts iedzīvotāju diagnosticē psihiskus traucējumus

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Lielākā daļa Somijas iedzīvotāju dzīves laikā saņem kādu diagnozi, kas saistīta ar psihes vai uzvedības traucējumiem, raksta YLE. Tas noskaidrots nesenā Helsinku universitātes pētījumā, kurā pētījuma priekšmets bija visi somi vecumā no 1 līdz 100 gadiem laika posmā no 2000. līdz 2020. gadam.

Lielākajai daļai Ziemeļeiropas valsts iedzīvotāju ...

Saskaņā ar pētījumu, diagnozi līdz 100 gadu vecumam saņem aptuveni 77 procenti sieviešu un 70 procenti vīriešu. Ja neņem vērā demenci un psihiskus traucējumus, kas saistīti ar fiziskām slimībām, diagnozi saņem apmēram 66 procenti sieviešu un 60 procenti vīriešu. Izplatītākie ir afektīvie traucējumi, piemēram, depresija.

Vīrieši visbiežāk pirmo diagnozi saņem sešu gadu vecumā, bet sievietes - 15 līdz 19 gadu vecumā. Vīriešiem tie parasti ir kādi uzvedības traucējumi, piemēram, uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms. Sievietēm - parasti afektīvie traucējumi.

Nav datu, vai ir palielinājies diagnožu skaits, intervijā STT informācijas aģentūrai apgalvo Helsinku universitātes docents Kristians Hakulinens.

Tik lielu diagnožu skaitu var skaidrot ar to, ka pēdējo desmitgažu laikā ievērojami pieaudzis pieejamo medicīnas pakalpojumu līmenis, kā arī samazinājies palīdzības pieprasīšanas slieksnis.

Starp citiem iemesliem, pēc Hakulinena domām, varētu būt tas, ka garīgo veselību sabiedrībā apspriež arvien biežāk, bet stigma, kas saistīta ar psihiskiem traucējumiem, gluži pretēji samazinās.