“Kas tas bija par blīkšķi?” Video atklāj "Titānika" izpētes zemūdens aparāta implozijas brīdi

Šonedēļ publicētajā video, ko izplatījusi ASV Krasta apsardzes Augstākās izmeklēšanas komisija, atklāts iespējamais skaņas efekts, kas fiksēts brīdī, kad 2023. gada jūnijā implodēja “Titan” – zemūdene, kas devās izpētīt “Titānika” vraku.
Sakari ar “Titan” pārtrūka 2023. gada 18. jūnijā, un vairākas dienas ASV Krasta apsardze intensīvi meklēja pazudušo kuģi, baidoties, ka uz tā beigsies skābeklis. Taču vēlāk kļuva zināms, ka visi pieci cilvēki uz borta gājuši bojā neilgi pēc iegremdēšanās. Uz “Titan” atradās “OceanGate” dibinātājs un izpilddirektors Stoktons Rašs, britu miljardieris un ceļotājs Hemišs Hārdings, pakistāniešu-britu uzņēmējs Šahzads Davuds un viņa dēls Sulemans, kā arī franču pētnieks un nirējs Pols Anrī Nargožē.
Video fiksēts brīdis, kad Stoktona Raša sieva Vendija Raša – kura atradās uz zemūdenes mātes kuģa – izdzirdēja vājo troksni, kas atgādināja automašīnas durvju aizciršanu. "Kas tas bija par blīkšķi?" viņa jautāja, pagriežoties pret apkārtējiem.

Zemūdene "Titan" un tās glābšanas operācija
Glābēju komanda atzinusi par mirušiem piecus cilvēkus, kas svētdien ar dziļūdens zemūdeni "Titan" devās dzelmē Atlantijas okeāna ziemeļos, lai aplūkotu ...





Tobrīd batiskafs bija sasniedzis apmēram 3300 metru dziļumu un atradās aptuveni 90 minūšu ilgas nolaišanās laikā uz okeāna grīdu, lai pasažieriem sniegtu iespēju klātienē aplūkot “Titānika” vraku. Tiek uzskatīts, ka šis troksnis iezīmēja brīdi, kad notika batiskafa implozija.
Tomēr dažas sekundes vēlāk mātes kuģa komandai tika saņemta ziņa no batiskafa, ka tas nometis divus atsvarus – tas varēja radīt maldinošu iespaidu, ka batiskafs joprojām darbojas normāli. Rodailendas Universitātes Okeanogrāfijas augstskolas profesors Kriss Romans skaidroja, ka šī ziņa, iespējams, tika nosūtīta īsi pirms implozijas, bet signāla aiztures dēļ mātes kuģis to saņēma tikai pēc traģiskā notikuma. “Katra sistēma, kas pārsūta datus caur ūdeni, ietver zināmu aizturi, kas saistīta ar signālu sinhronizāciju un apstrādi,” viņš piebilda.
Saskaņā ar izmeklēšanas laikā noteikto laika līniju, sešas sekundes pēc ziņas saņemšanas mātes kuģis zaudēja sakarus ar batiskafu. Kad tas nepacēlās virspusē, tika sākta dramatiska starptautiska meklēšanas un glābšanas operācija. Pēc dažām dienām varas iestādes Ziemeļatlantijas okeāna dzelmē, dažus simtus jardu no “Titānika” vraka, atrada “Titan” atlūzas.
Tuvākajās nedēļās paredzēts izlaist divas dokumentālās filmas – vienu no BBC un otru no Netflix –, kas padziļināti analizēs šīs katastrofas cēloņus.

Kuģa "Titāniks" katastrofa 1912. gada aprīlī




