
Ķīna un Krievija plāno būvēt kodolspēkstaciju uz Mēness

Krievija parakstījusi līgumu ar Ķīnu par kodolspēkstacijas būvniecību uz Mēness.
Šis paziņojums izskanējis neilgi pēc tam, kad NASA atklāja 2026. gada budžeta priekšlikumu, kurā paredzēts atcelt aģentūras plānus par orbitālo bāzi ap Mēnesi.
Ķīnas un Krievijas reaktora būvniecība, iespējams, tiks veikta autonomi "bez cilvēku klātbūtnes", kā 2024. gadā intervijā Krievijas valsts ziņu aģentūrai “TASS” norādīja Krievijas kosmosa aģentūras "Roskosmos" ģenerāldirektors Jurijs Borisovs. Lai gan detalizēta informācija par to, kā tas tiks panākts, vēl nav zināma, Borisovs piebilda, ka tehnoloģiskie risinājumi ir "gandrīz gatavi".
"Stacija veiks fundamentālus kosmosa pētījumus un pārbaudīs tehnoloģijas ilgtermiņa bezapkalpes ILRS darbībai, ar perspektīvu nākotnē cilvēku klātbūtnei uz Mēness," rakstīja "Roskosmos" paziņojumā šī gada maijā pēc Krievijas un Ķīnas memoranda parakstīšanas, kas nosaka, ka projekts jāīsteno līdz 2036. gadam.
Jaunā pētniecības stacija, pastāvīga apdzīvota bāze uz Mēness dienvidpola, līdz šim ir piesaistījusi 17 valstu dalību programmā – tostarp Ēģipti, Pakistānu, Venecuēlu, Taizemi un Dienvidāfriku. Pirmo soli stacijas izveidē Ķīna plāno spert ar 2028. gada Čaņe-8 misiju, kuras laikā pirmo reizi plānots astronautu nosēšanās uz Mēness virsmas.
ILRS ceļvedis pirmoreiz tika atklāts 2021. gada jūnijā, kad Ķīna un Krievija paziņoja, ka plāno robotizētās Mēness bāzes komponentes palaist ar pieciem super-smagās klases nesējraķešu startiem no 2030. līdz 2035. gadam.
Kad pamatstruktūras būs izveidotas, Ķīna plāno papildu palaišanas, lai paplašinātu bāzi, savienojot to ar Mēness orbītā esošu kosmosa staciju un diviem mezgliem, kas atradīsies Mēness ekvatorā un tālajā pusē, preses konferencē sacīja Ķīnas dziļās izpētes projekta galvenais dizainers Vu Janhua.
Šis paplašinātais modelis, kas veidots kā pamats cilvēku nosēšanās uz Marsa, būtu pabeigts līdz 2050. gadam.
Memorands tiek parakstīts laikā, kad Ķīnas kosmosa programmas kļūst arvien ambiciozākas. Valsts ir uz Mēness kopš 2013. gada, kad nosēdināja "Chang’e 3" misiju ar robotizētu transportlīdzekli. Vēlākās misijas izvietoja vēl robotus uz Mēness un Marsa, savāca paraugus no Mēness tuvās un tālās puses, kā arī kartēja Mēness virsmu.
Ķīnas sacensība par Mēness bāzes izveidi notiek paralēli ASV Artemis programmai, kuru pēdējā laikā nomoka kavējumi. Artemis III, kuras ietvaros NASA astronauti pirmoreiz vairāk nekā 50 gadu laikā atgriezīsies uz Mēness, plānota ap 2027. gadu.
Tikmēr NASA pašas plānotās Mēness orbītas stacijas Gateway nākotne ir apdraudēta, jo ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas izstrādātais 2026. gada budžeta priekšlikums paredz šīs misijas atcelšanu, neskatoties uz būtisku progresu stacijas moduļu izstrādē.