
Mākslīgais intelekts meklēs potenciālos slepkavas

Stīvena Spīlberga spēlfilmā “Īpašais ziņojums” policija novērš slepkavības, pirms tās pastrādātas – likumsargi saņem informācijas pavedienus, izmantojot ekstrasensus, kas spēj ieskatīties nākotnē. Tagad Lielbritānijā iecerēts izmantot savā ziņā līdzīgu programmu.
Šajā gadījumā plānots realitātei tuvāks risinājums – Tieslietu ministrijas projekts paredz izstrādāt mākslīgā intelekta algoritmus, kas noteiks potenciālus slepkavas jau notiesātu noziedznieku vidū. Kritiķi šo ideju sauc par šausminošu antiutopiju.
Britu nevalstiskā tiesību aizstāvju organizācija “Statewatch” noskaidrojusi, ka pasūtītājs bijis iepriekšējā premjera Riši Sunaka birojs. Sākotnēji tas nosaukts par “slepkavību prognozēšanas projektu”, bet vēlāk pārdēvēts par “datu apmaiņu risku novērtēšanas uzlabojumiem”.
Algoritmi analizēs likumsakarības datos par noziegumiem, kas pastrādāti līdz 2015. gadam, kā avotus izmantojot Probācijas dienestu un Lielās Mančestras policiju. Tiks izmantoti to personu dati, kam ir vismaz viena sodāmība. Tikmēr “Statewatch” apgalvo, ka analīze ietver arī informāciju par nekad netiesātiem cilvēkiem, tostarp ģimenes vardarbības upuriem un tiem, kas mēģinājuši izdarīt pašnāvību.
Apstrādājamā informācija iekļauj vārdus, dzimšanas datus, dzimumu, etnisko piederību un policijas datu bāzē izmantotos identifikācijas numurus. “Statewatch” uztraucas, ka šajā klāstā ietilpst ne tikai informācija par noziegumiem, bet arī vecums, kad cilvēks pats pirmo reizi kļuvis par cietušo un kad bijusi jelkāda saskarsme ar policiju, ziņas par psihisko veselību un atkarībām. Tiesa gan, tādi dati tiešām var būt nepieciešami minētajām prognozēm.
Statewatch pētniecei Sofijai Liallai šis projekts uzdzen šermuļus. “Atkal un atkal pētījumi rāda, ka algoritmu sistēmas noziegumu prognozēšanai sākotnēji ir kļūdainas,” viņa teic intervijā izdevumam “Guardian”. Lialla gan neslēpj savu aizspriedumaino attieksmi pret policiju, saucot to par rasistisku un britu krimināltiesību sistēmu raksturojot kā diskriminējošu.
Lielbritānijas Tieslietu ministrijā norāda, ka Probācijas un cietumu dienests jau tagad vērtē noziegumu atkārtošanās risku, un mērķis ir pārbaudīt, vai ar jaunu avotu un iespēju izmantošanu būs uzlabojumi.